VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci u sousedů odložili mobily

Pasov - V gymnáziu ve Viehtachu odložilo 29 žáků 8b na čtyři týdny mobily a přestalo užívat televizory a počítače, s nimi tedy i whatsApp, facebook, hry, filmy, seriály, internet, píše deník PNP.

17.4.2015
SDÍLEJ:

Na měsíc odložili mobily.Foto: Deník/repro PNP

Příkladem šla jejich třídní Hannelore Goertzenová, která svůj telefon odložila jako první do dřevěné bedny v aule školy. Za ní se se svým druhým já rozloučili i žáci – podle listu krátce a „bezbolestně", bez slz. Aby je ztráta pokud možno ani bolet nezačala, spustila s nimi školní psycholožka Katharina Kaczmarková hned následující hodinu terapii, prý jako s anonymními alkoholiky. Jednou týdně budou žáci při hodině matematiky společně hovořit o tom, jak se jim žije bez médií.

Proti zákazu kouření

Rakouští gastronomové ohlásili na 28. duben před parlament demonstraci proti generálnímu zákazu kouření v restauracích od května 2018. Argumentují mimo jiné nesouhlasnou peticí, kterou podepsalo už 300 000 lidí. Pokud by neměl být zákon změněn, chtějí se hospodští připojit k ústavní stížnosti. Vídeňský gastronom Heinz Pollischansky dokonce požaduje k normě referendum.

Auta letí

V EU se v březnu prodalo 1,6 milionu aut, o 10,6 procenta víc než loni. Růst prodejů tak pokračuje už 19. měsíc, píše deník Volksblatt. V krizí otřásaném Španělsku se prodalo dokonce o 40,5 procenta vozidel víc, v Itálii o 15,1. V Rakousku to bylo „jen" 4,7 procenta - 31.086 kusů. Ze značek přidal Porsche 54 procent, celý VW koncern deset procent. Také Daimler (18,9) a BMW (10,6) prodaly víc.

Málo dětí v Německu

Jen 13,1 procenta obyvatel v Německu bylo loni mladších 15 let, což je nejméně v EU. Rakousko je se 14,3 procenta čtvrté od konce. Největší podíl dětí je v Irsku – 22 procent, následují Francie 18,6 a Británie 17,6. Průměr unie je 15,6. Do poloviny století prý poklesne na 15 procent. Podíl dětí vzroste jen v Belgii, Bulharsku, Česku, Lotyšsku, Litvě (tam nejvíc – o dvě procenta), Lucembursku, na Maltě, ve Slovinsku a ve Švédsku. Nejmenší bude v Portugalsku (11,5) a na Slovensku (11,8). V Rakousku poklesne na 13,9 procenta.

Více vícečetných

V Bavorsku v roce 2013 zaznamenali 1999 vícečetných porodů (tedy každý 55.), z toho 1972 dvojčat a 27 trojčat. Obdobný je celospolkový trend – v roce 2010 bylo takových porodů 11 838, předloni 12 355. „Ve srovnání s rokem 1980 se jejich podíl dokonce zdvojnásobil," zaznamenává deník PNP. Podle šéflékaře gynekologie v Rothalmünsteru Ludwiga Kronpasse je to důsledek umělých oplodnění, při nichž je často přenášeno více vajíček.

Vyhrála kamarádství s lachtany.Vyhrála hru s lachtany

11letá Lena Kühbecková vyhrála v loterii návštěvu lachtanů cirkusu Krone a mohla si s nimi zaplavat. „Oblečena do neoprenu chvíli u vody váhala, ale pak se nechala od Joea, Tina a Chica tahat bazénem, jako by nic jiného nikdy nedělala," píše PNP. „Chvílemi objala jednoho za krk a ostatní ji tlačili, jindy se nechala vézt dvěma… Joe se od ní ani nechtěl nechat oddělit a neustále jí nastrkoval svůj mokrý nos do obličeje, než začal loudit po trenérovi Rolandu Dussovi svou porci rybího pamlsku…" Trenér předvedl Leně, jaké mají lachtani zuby, ploutve, uši, nechal ji ve vodě přizdvihnout 180 kilogramů těžkého savce, aby ocenila, jak voda nadnáší…

Papežova rodná obec si vydala známku.Expapež na známce

V rodné obci Josepha Ratzingera, papeže Benedikta 16., v Marktlu na Innu se 2600 obyvateli v okrese Altötting, vzpomněli jeho jmenování nástupcem Jana Pavla II. před deseti lety. V pokoji, kde se před 88 lety narodil, se k hodině jeho narození – ve 4.15 – shromáždilo na 60 věřících a připomněli si s farářem Josefem Kaiserem při svíčkách a modlitbách tuto chvíli, popisuje PNP. Poté se vydali k procesí se svíčkami do kostela k obnově křtu svého velkého krajana.
K jubileu vydala obec vlastní zvláštní známku. I když objednala 5000 kusů, stáli na ni lidé od rána frontu. Oslavy pokračují i o víkendu. V neděli bude mši v místním kostele celebrovat biskup Stefan Oster.

Zase víc magazínů

V Německu loni začalo vycházet 133 nových tištěných časopisů. Počet vydávaných periodik tak dosáhl rekordu – je jich téměř 1600, uvádí PNP. Hlavní ředitel svazu německých vydavatelů Stephan Scherzer připojil, že nárůst ohrožuje nejen digitální „převrat", ale i neférové politické rámcové podmínky. „Vydavatelé jsou v konkurenčním prostředí poznamenaném dalšími a dalšími omezeními reklamy, oslabováním vydavatelského oprávnění, zneužíváním monopolních postavení i daňovým zvýhodňováním digitálního tisku," řekl.
Předsedkyně svazu vydavatelů v Bavorsku Waltraut von Mengdenová přesto podle PNP vidí dobré důvody pro tisk. „Němci vydávají za časopisy každým rokem pořád ještě přes tři miliardy eur," říká. „Výnosy novin a magazínů z reklam přesahují čtyři miliardy. Proti tomu hospodářské výsledky čistě digitálního žurnalismu pořád ještě pokulhávají." Pokud by prý před deseti, patnácti lety někdo následoval kázání věrozvěstů digitalizace, byl by dnes pravděpodobně po krachu…

Odborářská privilegia

Německé odbory mohou pro své členy vyjednat výhody včetně vyššího odstupného při ztrátě zaměstnání, napsala PNP s poukazem na rozhodnutí spolkového pracovního soudu. Zvláštní úpravy nebo platby, které platí jen pro odboráře, jsou ústavně konformní, řekli soudci. Tato pravidla podle nich neporušují ústavní zákon o rovném zacházení. Soud tak zamítl stížnost žalobkyně, která požadovala stejné odstupné, jaké získali členové odborů - o 10 000 eur vyšší.

Koleje u sousedů mají ubytovat i matky s dětmi. i.Matky na kolejích

Akademická pomoc, která provozuje 27 studentských kolejí v Rakousku, staví s privátním investorem v Linci tzv. Bruckner Studios. „Už při jejich plánování bylo zohledněno, že tu budou nabízeny i pokoje pro těhotné a mladé matky," píší OÖN. „Malé dítě během studií nemá vést k tomu, aby matky musely opustit kolej a tak možná přišly o důležitý sociální kontakt," argumentuje v listě Peter Wittmann, který se v Akademické pomoci angažuje už půl století. Ke zřízení „maminkovských" pokojů mu dala impuls studentka, která mu řekla, že těhotná kolegyně odešla z koleje s neodůvodněnou obavou, že nejpozději po porodu ji stejně bude muset s dítětem opustit.
Wittmann začal s architekty Bruckner Studios hledat možnosti, které by takovým situacím zabránily. Shodli se na to, že pokoje, kde mají studentky žít s dětmi, musí nejen nabízet potřebný prostor, ale také být postaveny tak, aby plačící dítě nerušilo sousedy. „Vymysleli spojené bytové jednotky, které chrání privátní sféru uživatelky, ale zároveň jí umožňují žít s ostatním ve společenství," popisuje list.
Kolik z 240 kolejních pokojů o rozměrech 22 a 27 metrů čtverečních, které budou od září pronajímány za 425 až 500 eur, bude možné „přezbrojit" na mateřské, Wittmann zatím neví, ale bude prý řada možností na potřeby reagovat. (www.akademikerhilfe.at)

„Veganské" zmrzliny

Příchuti kustovnice čínské, ovocného čaje Rooibos či mandlového mléka jsou nové hvězdy v nabídce lineckých zmrzlinářů. Levné to není, kopeček na Promenade stojí 3,60 eura, ale je to moderně „vega", chutná to a navíc je to prý „anti aging", přírodně zdravé, píše deník OÖN. Holandský výrobce Jürgen Bleij vymyslel také Hanf Blow (s konopím a muškátovým oříškem) či „Vegetariánskou ,bokovku´" s broskví, levandulí a růží. Normální „nezdravá" zmrzlina stojí 1,60, dodává list, podle něhož vegetariáni odmítají i šlehačku a mléko jako živočišné produkty.
Carmelo Surace, italský „papež zmrzliny" v Horních Rakousích, zase nenazývá svůj letošní hit podle přísad, ale po sobě samotném. Gran Surace je míchán z mandlí z Kalábrie, tekutého karamelu, mořské soli ze Sicílie a křupavých kukuřičných lupínků. Přijde na 1,50 eura. Surace chce 1. května otevřít na Landstrasse „pravděpodobně nejdelší zmrzlinotéku Rakouska" se 40 druhy.
K chutím OÖN dodávají, že malí zmrzlináři v Rottenturmstrasse ve Vídni usilují o zákazníky dokonce ochucováním produktů chřestem a kozím sýrem…

Jak blýskají

V rámci plošné akce zvýšené kontroly rychlosti účastníků silniční dopravy změřilo 181 policistů v Dolním Bavorsku v pátek, v první den, na pevně umístěných radarech 16 000 řidičů. Jen 172 jelo příliš rychle – loni za stejnou dobu jich bylo 314. Nejrychlejším byl zatím řidič Porsche, který jel po B299 u Geisenhausenu v okrese Landshut 164 km/h v místě, kde je povolena stovka. Čeká ho pokuta 400 eur, dva měsíce zákazu řízení a dva body do karty řidiče, píše PNP. Mobilní lasery zachytily 126 hříšníků, loni 185. „Maraton blesků" potrvá do 23. dubna.

Autor: Vladimír Majer

17.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu stavebních hmot Obsluha strojů a výrobního automatu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace podá pan Petr Staněk, tel. 602 270 358. Místo výkonu práce Betonárka Prachatice. Požadujeme řidičský průkaz sk.C. Nabízíme pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Smv s.r.o., staveb.obchod. společnost - betonárka prachatice, Žernovická, č.p. 556, 383 01 Prachatice. Informace: Petr Staněk, +420 602 270 358.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 29 500 Kč

Řídící pracovníci na základních školách Ředitel-ředitelka - ZŠ a MŠ Horní Vltavice. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29500 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne starosta obce pan Jiří Fastner, tel. 724 233 644 .Možnost využití služebního bytu.. Pracoviště: Obec horní vltavice, 384 91 Horní Vltavice. Informace: Jiří Fastner, +420 388 436 101,724 233 644.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnický 28 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici technologové, normovači Technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytně paní Hana Rodová , tel.: 388 452 254, e-mail: hana.rodova@rohde-schwarz.com, Náplň práce:, - podílí se na definování technologických metod a na plánování a časovém rozvržení práce, - spolupracuje s projektanty a techniky, - koordinuje práci s dalšími technology a provozními skupinami, a napomáhá spolupráci různých organizačních jednotek, - stanovuje a upravuje výrobní operace s ohledem na dostupnou technologii, - plánuje a realizuje technologický rozvoj, - komunikuje s dodavateli techn. zařízení, určuje rozsah údržby a servisních zásahů, Požadujeme:, - VŠ/SŠ - obor elektro, strojní, - NJ nebo AJ komunikativní, - samostatnost, flexibilita, aktivní přístup, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní připojištění, zdravotní bonus, podnikové stravování,dovolená navíc,jízdní výhody.. Pracoviště: Rohde & schwarz závod vimperk, s.r.o., Špidrova, č.p. 49, 385 01 Vimperk. Informace: Hana Rodová, +420 388 452 254.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Dělník. 150 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma KCB vodní světy, tvořící originální koupací jezírka a prvky do zahrad, hledá posilu do svého týmu. Zajímavá práce a podílení se na tvorbě originálních uměleckých prvků a kompozic, především z kamene., POŽADAVKY :, - rukodělná zručnost, - logické a konstruktivní myšlení, - chuť cestovat (realizace převážně Jihočeský , Středočeský a Plzeňský kraj, sídlo firmy ve Vacově - Šumava), - řidičský průkaz skupiny B, - vhodné i pro absolventy , Bližší informace poskytne pan Martin Hudák na tel. čísle 733 586 889, e-mail: kcb@email.cz, www.kcbvodnisvety.cz. Pracoviště: Kcb vodní světy s.r.o., 384 73 Stachy. Informace: Martin Hudák, +420 733 586 889.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava krovu Solnice v Českých Budějovicích, jednoho z nejstarších v republice.
18

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Týn nad Vltavou - Městské centrum kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou pořádá každoročně touto dobou v Sokolovně plesy a taneční kurzy pro pokročilé. Obyvatelé města se tak mohou opravdu dosytosti vyžít, ale také se naučit mnohé z oblasti tance.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden oslavy ve Vimperku

Prachatický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Prachaticka z let 1918 až 1992.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Mezi karatisty zářil Miroslav Hovorka

Prachatice - Na první kolo Národního poháru karate JKA žáků a juniorů vyrazil sedmičlenný tým Karatedo klubu Tsunami Prachatice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT