VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci u sousedů odložili mobily

Pasov - V gymnáziu ve Viehtachu odložilo 29 žáků 8b na čtyři týdny mobily a přestalo užívat televizory a počítače, s nimi tedy i whatsApp, facebook, hry, filmy, seriály, internet, píše deník PNP.

17.4.2015
SDÍLEJ:

Na měsíc odložili mobily.Foto: Deník/repro PNP

Příkladem šla jejich třídní Hannelore Goertzenová, která svůj telefon odložila jako první do dřevěné bedny v aule školy. Za ní se se svým druhým já rozloučili i žáci – podle listu krátce a „bezbolestně", bez slz. Aby je ztráta pokud možno ani bolet nezačala, spustila s nimi školní psycholožka Katharina Kaczmarková hned následující hodinu terapii, prý jako s anonymními alkoholiky. Jednou týdně budou žáci při hodině matematiky společně hovořit o tom, jak se jim žije bez médií.

Proti zákazu kouření

Rakouští gastronomové ohlásili na 28. duben před parlament demonstraci proti generálnímu zákazu kouření v restauracích od května 2018. Argumentují mimo jiné nesouhlasnou peticí, kterou podepsalo už 300 000 lidí. Pokud by neměl být zákon změněn, chtějí se hospodští připojit k ústavní stížnosti. Vídeňský gastronom Heinz Pollischansky dokonce požaduje k normě referendum.

Auta letí

V EU se v březnu prodalo 1,6 milionu aut, o 10,6 procenta víc než loni. Růst prodejů tak pokračuje už 19. měsíc, píše deník Volksblatt. V krizí otřásaném Španělsku se prodalo dokonce o 40,5 procenta vozidel víc, v Itálii o 15,1. V Rakousku to bylo „jen" 4,7 procenta - 31.086 kusů. Ze značek přidal Porsche 54 procent, celý VW koncern deset procent. Také Daimler (18,9) a BMW (10,6) prodaly víc.

Málo dětí v Německu

Jen 13,1 procenta obyvatel v Německu bylo loni mladších 15 let, což je nejméně v EU. Rakousko je se 14,3 procenta čtvrté od konce. Největší podíl dětí je v Irsku – 22 procent, následují Francie 18,6 a Británie 17,6. Průměr unie je 15,6. Do poloviny století prý poklesne na 15 procent. Podíl dětí vzroste jen v Belgii, Bulharsku, Česku, Lotyšsku, Litvě (tam nejvíc – o dvě procenta), Lucembursku, na Maltě, ve Slovinsku a ve Švédsku. Nejmenší bude v Portugalsku (11,5) a na Slovensku (11,8). V Rakousku poklesne na 13,9 procenta.

Více vícečetných

V Bavorsku v roce 2013 zaznamenali 1999 vícečetných porodů (tedy každý 55.), z toho 1972 dvojčat a 27 trojčat. Obdobný je celospolkový trend – v roce 2010 bylo takových porodů 11 838, předloni 12 355. „Ve srovnání s rokem 1980 se jejich podíl dokonce zdvojnásobil," zaznamenává deník PNP. Podle šéflékaře gynekologie v Rothalmünsteru Ludwiga Kronpasse je to důsledek umělých oplodnění, při nichž je často přenášeno více vajíček.

Vyhrála kamarádství s lachtany.Vyhrála hru s lachtany

11letá Lena Kühbecková vyhrála v loterii návštěvu lachtanů cirkusu Krone a mohla si s nimi zaplavat. „Oblečena do neoprenu chvíli u vody váhala, ale pak se nechala od Joea, Tina a Chica tahat bazénem, jako by nic jiného nikdy nedělala," píše PNP. „Chvílemi objala jednoho za krk a ostatní ji tlačili, jindy se nechala vézt dvěma… Joe se od ní ani nechtěl nechat oddělit a neustále jí nastrkoval svůj mokrý nos do obličeje, než začal loudit po trenérovi Rolandu Dussovi svou porci rybího pamlsku…" Trenér předvedl Leně, jaké mají lachtani zuby, ploutve, uši, nechal ji ve vodě přizdvihnout 180 kilogramů těžkého savce, aby ocenila, jak voda nadnáší…

Papežova rodná obec si vydala známku.Expapež na známce

V rodné obci Josepha Ratzingera, papeže Benedikta 16., v Marktlu na Innu se 2600 obyvateli v okrese Altötting, vzpomněli jeho jmenování nástupcem Jana Pavla II. před deseti lety. V pokoji, kde se před 88 lety narodil, se k hodině jeho narození – ve 4.15 – shromáždilo na 60 věřících a připomněli si s farářem Josefem Kaiserem při svíčkách a modlitbách tuto chvíli, popisuje PNP. Poté se vydali k procesí se svíčkami do kostela k obnově křtu svého velkého krajana.
K jubileu vydala obec vlastní zvláštní známku. I když objednala 5000 kusů, stáli na ni lidé od rána frontu. Oslavy pokračují i o víkendu. V neděli bude mši v místním kostele celebrovat biskup Stefan Oster.

Zase víc magazínů

V Německu loni začalo vycházet 133 nových tištěných časopisů. Počet vydávaných periodik tak dosáhl rekordu – je jich téměř 1600, uvádí PNP. Hlavní ředitel svazu německých vydavatelů Stephan Scherzer připojil, že nárůst ohrožuje nejen digitální „převrat", ale i neférové politické rámcové podmínky. „Vydavatelé jsou v konkurenčním prostředí poznamenaném dalšími a dalšími omezeními reklamy, oslabováním vydavatelského oprávnění, zneužíváním monopolních postavení i daňovým zvýhodňováním digitálního tisku," řekl.
Předsedkyně svazu vydavatelů v Bavorsku Waltraut von Mengdenová přesto podle PNP vidí dobré důvody pro tisk. „Němci vydávají za časopisy každým rokem pořád ještě přes tři miliardy eur," říká. „Výnosy novin a magazínů z reklam přesahují čtyři miliardy. Proti tomu hospodářské výsledky čistě digitálního žurnalismu pořád ještě pokulhávají." Pokud by prý před deseti, patnácti lety někdo následoval kázání věrozvěstů digitalizace, byl by dnes pravděpodobně po krachu…

Odborářská privilegia

Německé odbory mohou pro své členy vyjednat výhody včetně vyššího odstupného při ztrátě zaměstnání, napsala PNP s poukazem na rozhodnutí spolkového pracovního soudu. Zvláštní úpravy nebo platby, které platí jen pro odboráře, jsou ústavně konformní, řekli soudci. Tato pravidla podle nich neporušují ústavní zákon o rovném zacházení. Soud tak zamítl stížnost žalobkyně, která požadovala stejné odstupné, jaké získali členové odborů - o 10 000 eur vyšší.

Koleje u sousedů mají ubytovat i matky s dětmi. i.Matky na kolejích

Akademická pomoc, která provozuje 27 studentských kolejí v Rakousku, staví s privátním investorem v Linci tzv. Bruckner Studios. „Už při jejich plánování bylo zohledněno, že tu budou nabízeny i pokoje pro těhotné a mladé matky," píší OÖN. „Malé dítě během studií nemá vést k tomu, aby matky musely opustit kolej a tak možná přišly o důležitý sociální kontakt," argumentuje v listě Peter Wittmann, který se v Akademické pomoci angažuje už půl století. Ke zřízení „maminkovských" pokojů mu dala impuls studentka, která mu řekla, že těhotná kolegyně odešla z koleje s neodůvodněnou obavou, že nejpozději po porodu ji stejně bude muset s dítětem opustit.
Wittmann začal s architekty Bruckner Studios hledat možnosti, které by takovým situacím zabránily. Shodli se na to, že pokoje, kde mají studentky žít s dětmi, musí nejen nabízet potřebný prostor, ale také být postaveny tak, aby plačící dítě nerušilo sousedy. „Vymysleli spojené bytové jednotky, které chrání privátní sféru uživatelky, ale zároveň jí umožňují žít s ostatním ve společenství," popisuje list.
Kolik z 240 kolejních pokojů o rozměrech 22 a 27 metrů čtverečních, které budou od září pronajímány za 425 až 500 eur, bude možné „přezbrojit" na mateřské, Wittmann zatím neví, ale bude prý řada možností na potřeby reagovat. (www.akademikerhilfe.at)

„Veganské" zmrzliny

Příchuti kustovnice čínské, ovocného čaje Rooibos či mandlového mléka jsou nové hvězdy v nabídce lineckých zmrzlinářů. Levné to není, kopeček na Promenade stojí 3,60 eura, ale je to moderně „vega", chutná to a navíc je to prý „anti aging", přírodně zdravé, píše deník OÖN. Holandský výrobce Jürgen Bleij vymyslel také Hanf Blow (s konopím a muškátovým oříškem) či „Vegetariánskou ,bokovku´" s broskví, levandulí a růží. Normální „nezdravá" zmrzlina stojí 1,60, dodává list, podle něhož vegetariáni odmítají i šlehačku a mléko jako živočišné produkty.
Carmelo Surace, italský „papež zmrzliny" v Horních Rakousích, zase nenazývá svůj letošní hit podle přísad, ale po sobě samotném. Gran Surace je míchán z mandlí z Kalábrie, tekutého karamelu, mořské soli ze Sicílie a křupavých kukuřičných lupínků. Přijde na 1,50 eura. Surace chce 1. května otevřít na Landstrasse „pravděpodobně nejdelší zmrzlinotéku Rakouska" se 40 druhy.
K chutím OÖN dodávají, že malí zmrzlináři v Rottenturmstrasse ve Vídni usilují o zákazníky dokonce ochucováním produktů chřestem a kozím sýrem…

Jak blýskají

V rámci plošné akce zvýšené kontroly rychlosti účastníků silniční dopravy změřilo 181 policistů v Dolním Bavorsku v pátek, v první den, na pevně umístěných radarech 16 000 řidičů. Jen 172 jelo příliš rychle – loni za stejnou dobu jich bylo 314. Nejrychlejším byl zatím řidič Porsche, který jel po B299 u Geisenhausenu v okrese Landshut 164 km/h v místě, kde je povolena stovka. Čeká ho pokuta 400 eur, dva měsíce zákazu řízení a dva body do karty řidiče, píše PNP. Mobilní lasery zachytily 126 hříšníků, loni 185. „Maraton blesků" potrvá do 23. dubna.

Autor: Vladimír Majer

17.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokojská pro 3* hotel v centru Šumavy, Personální strava, příjemné prostředí., Bližší podrobnosti podá Bc. Lucie Běželová na č.tel. 606 454 444.. Pracoviště: Uzeniny beta s.r.o.- hotel churáňov, Zadov, č.p. 13, 384 73 Stachy. Informace: Lucie Běželová, +420 607 464 444.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/-ka všeobecně vzdělávacích předmětů na SŠ - Anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - magisterský stupeň VŠ v oboru učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů SŠ nebo, - magisterský stupeň VŠ v neučitelském oboru - Anglický jazyk + učitelství SŠ nebo , - magisterský stupeň VŠ v oboru učitelství cizích jazyků nebo, - magisterský stupeň VŠ v oboru cizího jazyka + studium pedagogiky nebo, další varianty pro splňující odbornou kvalifikaci dle zák. č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících,, případně zkouška z Anglického jazyka na úroveni minimálně C1., Možno plný i zkrácený úvazek., Zaměstnavatel poskytuje 40 dnů dovolené, zvýhodněné stravování, příspěvek na rekreaci., , Zájemci zašlou email na adresu binderova@stredni-skola.eu. Pracoviště: Střední škola a základní škola, vimperk, nerudova 267, Nerudova, č.p. 267, 385 01 Vimperk. Informace: Michaela Binderová, +420 734 200 749.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník-servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne pan Jiří Potužník, tel.: 774 725 944, e-mail: reditel@zadovhotel.cz, Firemní benefity: ubytování, strava, nealko pití - zdarma, Znalost NJ nebo AJ vítána , komunikativnost, Možno i na DPP, K základní mzdě jsou poskytovány prémie. Pracoviště: Hotel zadov, provozovna firmy alteris s.r.o., Zadov, č.p. 350, 384 73 Stachy. Informace: Jiří Potužník, +420 774 725 944.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 11 910 Kč

Asistenti učitelů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, Střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru - stravování + DPS nebo, Střední vzdělání s maturitní zkouškou v nepedagogickém oboru + Střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru - stravování + DPS, , Zaměstnavatel poskytuje 40 dnů dovolené (krácené dle úvazku), příspěvek na stravování., , Zájemci zašlou email na adresu binderova@stredni-skola.eu. Pracoviště: Střední škola a základní škola, vimperk, nerudova 267, Nerudova, č.p. 267, 385 01 Vimperk. Informace: Michaela Binderová, +420 734 200 749.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V duchu 100. výročí založení republiky se Vimperský Frňák.
47

OBRAZEM: Vimperský Frňák už pošesté

Truck day v Lažišti.
100

OBRAZEM: Setkání trucků

Dřevosochaři letos ztvární stará šumavská řemesla

Vimperk – Pětice mistrů řezbářského řemesla se už v pondělí představí na 18. ročníku setkání dřevosochařů ve Vimperku. V letošním roce ztvární své myšlenky na téma Stará šumavská řemesla.

Ministerstvo chce znát názor na kvalitu vod

Prachatice – Ministerstvo zemědělství chce znát názor občanů na problematiku Plánování v oblasti vod. Proto požádalo město Prachatice o zveřejnění dotazníku, jehož první otázka zní: Souhlasíte s tvrzením, že během uplynulých zhruba 5 let došlo ke zlepšení stavu vod, například menší zákal, větší průhlednost, menší zápach, lepší chuť?

Už nejsou mezi námi

Prachaticko - Ti, kteří nás opustili.

Vimperský Šumavous zní smíchem dětí

Vimperk – Týden plný aktivit mají za sebou děti, které navštěvovaly s vimperským Šumavousem přírodu na Vimpersku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT