Veškerý výnos z prodeje výpěstků půjde na školu ve vesnici Ngeleka v Tanzánii asi 15 kilometrů od přístavu Mwanza na Viktoriině jezeře, kde žije 2275 lidí včetně 80 sirotků. Česnek budou v sobotu dopoledne měnit za dobrovolné dary na poli rodiny Haglerových. Vedoucí projektu Markus Hagler připomíná, že nejchudší rodiny v africké vsi byly zásobovány potravinami i v době pandémie, vznikla tam nová zastřešená místa na vaření a tři stáje k chovu drůbeže. Chystá se vzdělávání v ekologickém zemědělství, kompostování, otevření dalších dvou tříd školy a učiliště pro čtyři mladistvé.

Objednávala, aby viděla…

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/čtk

Z touhy a stesku po bývalém příteli sáhla 19letá ze Steyru k neobvyklému, prostředku, píše Volksblatt. Protože chlapec pracoval jako řidič dodávkového servisu pizzerie, nechala si dodávat tento pokrm. „Mezi 20. únorem a 12. březnem objednala celkem 50 pizz – vždycky do stejného bytového domu, ale nikdy na stejné číslo bytu,“ líčí list. „Opuštěná slečna ho při tom pokaždé viděla, jak uvedla na policii. Adresáti pokrm, který si neobjednali, samozřejmě nezaplatili. Prodejci tak vznikla škoda asi 400 eur…“

Policie dívku vypátrala a ta fake-objednávky ihned přiznala. Ujistila, že je posílala z nešťastné lásky, uzavírá Volksblatt.

Pizza z mensy domů

Studenti a zaměstnanci vysokých škol v Pasově, Deggendorfu, Landshutu a Řezna si od 28. května mohou objednávat jídla z mensy domů, píše PNP. Rozvážkovou službu zajistilo zájmové sdružení studentstva Dolního Bavorska a Horní Falce. Provozuje jídelníček na webu k volbě předkrmů, hlavních chodů, desertů, salátů a nápojů. Studenti si určí čas a místo předání a rozhodnou se o způsobu platby. Potvrzení objednávky dostanou mailem. Jídlo jim doveze dodávka nebo studentský cyklokurýr. Je s výjimkou pizz v Řeznu a v Pasově studené, musejí si je ohřát doma. Centrála přijímá i víc objednávek na různé dny najednou. Minimální cena je pět eur. Foto: Deník/PNP/Studentenwerk

Střelbou zastavovali Čecha

Několik policejních hlídek se pokoušelo v sobotu v Essenbachu zastavit na dálnici A92 a pak na spolkové silnici 31letého Čecha z Freyungu. Podařilo se jim to až po varovném výstřelu, píše PNP. Šoféra chtěla dálniční policie zkontrolovat krátce před 21. hodinou, protože poznávací značky na jeho audi byly několik dnů předtím odcizeny u Waldkirchenu. Když vozidlo směrovala znameními k zastavení na parkoviště, řidič je objel a ujížděl na Mnichov. Když byl na polní cestě dostižen, pokusil se ještě najet na policistu, který se musel zachraňovat skokem do svého auta. Po varovném výstřelu se muž nechal zatknout už bez odporu. Měl k útěku víc důvodů – kromě odcizených značek nemá řidičský průkaz a byl pod vlivem alkoholu, sdělila policie. Kriminálka a státní zastupitelství v Landshutu ho stíhají pro podezření z pokusu o usmrcení a z ohrožování dopravního provozu. Hledají svědky, které při své jízdě ohrozil.

Fotbal přijde na Sat.1?

Televizní stanice Sat.1 získala překvapivě při aukci fotbalové bundesligy zajímavý balíček práv na přímé přenosy, píše PNP. Od roku 2021 může vysílat za sezonu devět utkání v neplacené televizi. Jsou mezi nimi superpohár a zápasy prvního a dvou posledních ligových kol, čtyři utkání o záchranu a úvodní duel II. ligy. 200 utkání bude živě přenášet Sky, 106 partií DAZN, veřejnoprávní ARD a ZDF mají dál práva sestřihů.