Obchod s lidmi dál květe

„Pro něho patří prostituce ke smutnému všednímu dnu jeho obce: Michal Šnebergr, starosta příhraniční Železné Rudy, byl s odstupem nejmlčenlivějším hostem v zámku Ludwigsthal, ačkoliv téma se týkalo obzvlášť jeho," napsal deník PNP. Konala se tam pódiová diskuse uspořádaná euregiem na téma obchodu s lidmi a prostituce.

„Nejprve spadla železná opona, potom německé kalhoty," uvedl diskusi moderátor Stefan Rammer z PNP. Krátce po převratu v Rudě podle listu kvetlo devatenáct nočních klubů, šest přežívá dodnes. Co se ale neodehrává v penzionech, přemístilo se rovnou na kraje silnic. „Bez podpory politiků a zákona, pro který je prostituce kdesi v šedé zóně, tu starosta stojí se svázanými rukami," píše list.

Gerald Tatzgern ze spolkové kriminálky ve Vídni si na právní nejasnosti zato nemůže stěžovat, v Rakousku je prostituce dostatečně legalizována. „To ale právě přitahuje kriminalitu," uvádí deník a cituje Tatzgerna: „Jsme uprostřed obchodu s lidmi, jako tranzitní i cílová země." Ocenil mezinárodní spolupráci: „Jeden český kolega, kterého jsme jako rodilého mluvčího mohli propašovat do bordelu s východoevropskými prostitutkami jako agenta provokatéra, který může zločin odhalit coby ,klient´, je nám užitečnější než jakýkoliv tlumočník." To podle PNP potvrdil jeho český kolega Jaroslav Bielek, ale postěžoval si na dlouhou přípravu takové akce. „Abychom mohli zasahovat přes hranice, musíme nejprve většinou rok sbírat důkazy," řekl.

Prostitutky, které vyhledávají pomoc organizací jako Solwodi v Bad Kissingenu, ale podle Renate Hofmannové od dobré spolupráce policie nic neočekávají. „Mnohem častěji mají strach, že je policie odhalí a vypoví," říká. Chybějící povolení k pobytu kritizovala také Barbara Lochbihlerová, která zastupuje Zelené v Evropském parlamentu. „Těžce vytkala spolkové vládě, že se stále ještě nepodřídila evropským právním liniím."

„Obchod s lidmi je podle ní v první řadě problémem v zemích, kde se nůžky mezi chudými a bohatými nejvíc rozevírají. 61 procent těchto žen pžichází z východoevropských zemí Evropské unie, dalších 14 procent z Afriky, především z Nigérie, a 6 a 5 procent z Asie a Latinské Ameriky. V mateřských zemích je jim často nabídnuta legální činnost v Německu, z níž se pak na místě vyklube brutální nucená prostituce," doplnila Barbara Wilhelmová z policejního prezídia Dolního Bavorska.

Mezi asi 40 návštěvníky brizantní diskuse byly také zástupkyně ženských organizací La Strada a  Jana. „Zatím co první se zasazuje v první řadě o právní ochranu žen po jejich návratu do všedního dne, Regina Ulrichová z projektu Jana zaměřeného na zdravotní péči o prostitutky připomněla stoupající počty nakažených virem HIV," uzavřel pasovský list.
Na snímku jsou zleva Michal Šnebergr, Renate Hofmannová, Barbara Lochbichlerová, komisařka Barbara Wilhelmová ze Straubingu, Gerald Tatgern a Jaroslav Bielek.

Potíže Ars Electroniky

Po léta napjatá finanční situace Lince se nyní zdá dopadat i na proslulý Ars Electronica Center (AEC), který město provozuje. Pokud obec nezvýší pro příští rok příspěvek na provoz, může dojít k omezení činosti. Dozorčí rada pro takový případ například navrhuje zkrátit provozní dobu, uvedly OÖN. Podle jejich informací by pak mělo mít otevřeno jen odpoledne, jinak pouze na objednávku. Deníku to potvrdil místostarosta Erich Watzl, odpovědný za kulturu.  Logické podle něho je, že by úspory dopadly i na personální oblast.

V letech 2010 a 2011 dostal AEC dotace kolem 4,8 milionu eur. Loni a letos byly zkráceny vždy o milion, místo toho byly zapojeny vlastní rezervy, a to na rozdíl od ostatních městských podniků z většiny.

Odškodní ho?

Pan Molnar bojuje o odškodnění.O osudu dnes 69letého Jenö Molnara náš list opakovaně informoval. U lineckého soudu žaluje  zemi Horní Rakousy o 1,6 milionu eur za to, že ho v roce 1947 jako syna amerického okupačního vojáka a z Maďarska uprchlé učitelky strčila do sirotčince. „Nežaluje v domě utrpěné bití a sexuální zneužití, ale to, že se musel desítky let poté protloukat černou prací, protože neměl doklady," píše list OÖN.

Země Horní Rakousy tvrdí, že k jejich vystavení byl příslušný poručník, kterým v letech 1965 až 1967 bylo město Steyr, kde se Molnar začal učit pekařem. Soudce Stefan Pellegrini si od magistrátu tohoto města vyžádal tehdejší spisy, ale ukázalo se, že při stěhování úřadu byly skartovány. Čtyři měsíce předtím si Molnar ale mohl ve Steyru okopírovat některé důležité listiny. Podle nich se město v roce 1966 skutečně snažilo svému svěřenci konečně opatřit rakouské občanství. Když byl ale mladík odsouzen za údajný homosexuální vztah, přestal se poručník o jeho pas starat.  V dopise úřadu zemské vlády stojí: „Magistrát jako ustanovený poručník zmíněného nezletilého tímto bere zpět svou žádost o udělení rakouského občanství z 21. června 1965." Následně byl Molnar jako 21letý „vypuštěn" na ulici bez jakýchkoliv dokladů.

Podle znaleckých posudků byl Molnar tímto stavem dlouhé roky traumatizován, takže jeho nárok na odškodnění není promlčen, dodává deník.

Kouření není práce

V Rakousku pokračuje vyjednávání o kolektivních smlouvách 120 000 strojařů. Zaměstnavatelé vnesli do třetího kola nový požadavek – kuřácké přestávky mají být deklarovány jako přerušení práce. Trvají také na delší pracovní době v případě potřeby a navrhují pokud možno i víceleté přepočítávání odpracovaných přesčasů. Jednání o smlouvách pro dalších 60 000 kováků  odstartují v příštích dnech. Odboráři požadují generální zvýšení mezd o 3,4 procenta.

Listí u soudu

Žena, na jejíž pozemek padá na podzim listí ze sousedčiny zahrady, chce za jeho úklid 500 eur ročně. U soudu v Mnichově ale neuspěla. Žalobkyně se těší z bydlení v zeleni, proto se musí smířit se s ní spojeným zvýšeným znečistěním jejího pozemku „rostlinnými částečkami," řekl soud v pravomocném rozhodnutí.

Jablkem sváru byla stará lípa, která stojí u sousedky 10 až 12 metrů od plotu žalobkyně. Ta si stěžovala, že vícekrát ročně padají ze stromu květy, semínka, listy a větvičky do okruhu až třiceti metrů. Pokrývají její pěstěný trávník a ucpávají jí okapy, které musí třikrát až čtyřikrát ročně čistit. Hromady listí se také kupí na vjezdu do garáže. Lipovým listím naplní za rok deset až patnáct popelnic.

„Soudkyně uzavřela, že spadlé listí a květ jsou podmíněny ročním obdobím a mají omezený vliv. Podle ní průměrně citlivý a myslící občan je přijímá, aniž by požadoval odškodnění. Navíc má celé sousedství žalobkyně stromový ráz.

Pocta vydavatelce PNP

Kulturní ceny udělí okres Pasov 25. října v sále zámku Neuburg. V oblasti „kulturní angažmá" budou vyznamenáni  Angelika Diekmannová a Alois Meßmer, informuje deník PNP. „Okres tím  oceňuje kromě jiného také projekt ,Lidé v Evropě´, který Angelika Diekmannová, vydavatelka Passauer Neue Presse, iniciovala," uvedl list. Připomněl také její mezinárodní Den lidové hudby, který je trvale pořádán v pasovském okrese.

Druhým lauerátem ceny je Alois Meßmer, mimo jiné za velké angažmá pro muzeum Rodný dům Franze von Stucka. Kromě toho vyznamenání oceňuje jeho zásluhy o ochranu památek.

„Odchyty" pokračují

V týdnu permanentních rychlostních kontrol na bavorských silnicích, který skončí až ve čtvrtek, „vybrzdila" policie v neděli také dva extra rychlé piloty. Kolem 15. hodiny předjížděl na B 11 u Graflingu biker nákladní auto rychlostí 180 km/h. „Policie mu v Diessenbachu ukázala fotografie z laserové pistole, vyměřila mu 600 eur pokuty a sdělila mu, že na tři měsíce musí odevzdat řidičák," píše PNP.

Krátce po něm byl při rychlosti 150 km/h přistižen řidič osobního auta. Kromě pokuty nesmí měsíc řídit.

Preventivní stop

Tři řidiči kamionů museli v neděli odpoledne odevzdat pasovské dopravní policii klíčky od vozidel. „Důvod – nedělní zákaz jízdy využili k tomu, aby na parkovištích důkladně popili," uvedla PNP.  Dva řidiči z Rumunska stojící u motorestu nadýchali hodně přes tolerovatelnou hranici. Na jiném místě kontrolovaný český řidič byl podle listu dokonce tak opilý, že se testu nemohl podrobit – neudržel se na nohou.

„Aby zabránili tomu, že řidiči po skončení zákazu jízdy v neděli večer sednou opilí za volanty, policisté jim sebrali klíčky. Teprve když se v pondělí ráno přesvědčili, že jsou muži střízliví, mohli pokračovat," píše pasovský deník.

Opět paš štěňat

Policie v Mnichově zastavila další ilegální obchod se psy a zachránila šestnáct zanedbaných štěňat, napsala PNP. V sobotu zjistila, že dva Češi ve věku 37 a 39 let prodávali na benzinové pumpě v Oberschleißheimu z kufru svého auta štěňata umístěná ve více boxech. Ty byly podle policie silně znečistěny, všichni psíci byli silně vyhladovělí a vypadali ustrašeně. Byli dopraveni do útulku.

Český velkozloděj

Několik týdnů naháněla občanům v Bavorské Železné Rudě strach série krádeží a vloupání. V noci na pondělí policie dopadla 34letého Čecha, který už jedenáct z dvaceti činů doznal, napsala PNP.

Hlídka zwieselské inspekce kontrolovala v noci tmavě oblečeného muže, který šel pěšky obcí. Lámanou němčinou řekl, že „hledá ryby", a ukázal cívku satruny. To se hlídce zdálo divné, a protože chlápek neměl doklady, prověřili si ho pečlivěji. Ukázalo se, že je toho času ubytován v místním hotelu. Prověrka ukázala, že tu není na dovolené, ale že tu už nějaký čas bydlí s 36letou českou přítelkyní. Když prověrka v německém pátracím systému byla negativní, přeptala se policie českých kolegů, a dozvěděla se, že mladý muž byl v ČR opakovaně vyšetřován pro podezření z krádeží.  Příslušné německé státní zastupitelství proto nařídilo prohlídku jeho pokoje. Byly při ní nalezeny předměty, které mohly pocházet z jednoho vloupání v Bavorské Železné Rudě. Dvojice proto byla zadržena a převezena do Zwieselu.

Zachránili krajanku

V sobotu v poledne vyslala centrála integrované záchranné služby v Pasově dobrovolné členy horské služby Grafenau do oblasti Luzného, kde měli ošetřit osobu s kolapsem krevního oběhu. Současně byl alarmován vrtulník ve Straubingu. Horská služba se s jeho osádkou spojila a získala od ní informaci o přesnějším místě hledaného člověka. Díky tomu mohla využít zásahového vozidla k maximálnímu přiblížení s výzbrojí. Vrtulník pak ještě na vrcholu Luzného vysadil lékaře a sanitární pracovníky. Po ošetření horská služba odtransportovala zraněnou ženu ze Sušice na parkoviště, odkud ji již čekající sanitka Červeného kříže odvezla do nemocnice v Grafenau.

„Ňam" od muzikantů

Muzikanti dětem.Obří pětikilogramovou tabulku čokolády Toblerone předal předseda pasovské kapely Dreiflüsse-Musikanten Hermann Kapfhammer podpůrnému spolku pasovské dětské kliniky. Kapela ji dostala od hudebníků ze Švýcarska v rámci mezinárodní soutěže bavorsko-české dechovky 8. června v Augustiánském sklepě v Mnichově, kde Dreiflüsští hráli (ale žádná česká kapela - pozn. Deníku). Muzikanti tak mohli maličkým alespoň trochu osladit pobyt nemocných dětí na klinice, dodala PNP.

Loví občany

„Jsi pravý Pasovák – tvým hlavním místem pobytu je naše město," tak se jmenuje kampaň, kterou Pasov už týden „verbuje" přímo u menzy v kampusu studenty zdejších fakult. Už takto získal na 400 posluchačů, kteří za „upsání" k trvalému pobytu dostávají prémii 100 eur,  bonusy do městských lázní, divadla či na vlak. „S každým novým trvalým pobytem ale profituje také město Pasov," připomíná PNP. Za každé dostává na rozdíl od obligátního přihlášení k přechodnému pobytu finanční příspěvek ze státního rozpočtu.

Podíl přechodných (vedlejších) pobytů v Pasově označila městská správa za enormní už při sčítání lidu v červenci, kdy s počtem 48 810 obyvatel k březnu 2013 spadl Pasov poprvé od roku 1989 pod 50tisícovou hranici. To by při potvrzení statistiky mohlo mít pro město vážné následky. To také podalo proti sčítání protest, ale zároveň láká další obyvatele. Projekt s mottem „Přihlaš se, vyplatí se to!" je zatím vypsán na dva roky. Když už jsi centrum svého života přeložil do Pasova, bylo by fér se tu taky přihlásit k trvalému pobytu, přesvědčuje město studenty.

Chybička u Pernerů

Proslulé zvonařství Perner v Pasově mělo koncem srpna lít naposledy, jak náš list zaznamenal, a dál se věnovat jen údržbě zvonů. „Nyní ale tradiční podnik otevře své produkční haly ještě jednou," napsal deník PNP. „Důvodem je, že při výrobě nových zvonů pro seminární kostel St. Michael ve Würzburgu bylo přehozeno zobrazení dvou svatých. Na sobotu plánované vysvěcení proto muselo být odřeknuto."  Podle Rudolfa Pernera se nejedná o technickou chybu, ale o organizační problém – chyba se prý možná stala už v předloze. Würzburské zvony tedy budou roztaveny a znovu odlity. K jejich zhotovení budou do firmy povoláni ještě jednou zkušení pracovníci.

Zavinil pád lázeňský?

Zavinil pád v lázních plavčík?Rodina Wenkových z Hessenska jezdí do termálních lázní v Bad Füssingu čtyřikrát ročně už 32 let a moc si pochvaluje účinky, prostředí i personál – jak říkají, vždy vstřícný, zdvořilý, milý a ochotný pomoci. Tentokrát ale nešetří kritikou. Viní plavčíka v Therme I z pádu 75leté paní Sigrid, těžce nemocné osteoporózou. Při něm si způsobila zlomeninu kolenní čéšky, odřeniny po celém těle a hluboký krevní výron v lýtku. Poté, kdy jí byly koupací boty uložené na okraji bazénu odcizeny, požádala plavčíka o náhradní ze skladu nalezených věcí – bála se, že bez obuvi uklouzne, píše deník PNP. Ten prý ale podle poškozené bez jakéhokoliv vysvětlení pomoc odmítl. Pár vteřin poté žena upadla. Podle vedoucí provozu Josefine Kohlmeierové ale plavčík o pomoc požádán nebyl, uvedl list.

Sotheby's poradí

Je to umění, nebo to mám vyhodit? S touto otázkou se potýkají nejen mnozí Češi prohlížející staré půdy nebo sklepy, ale také naši sousedé v Pasově. Rozlišit skutečnou raritu od běžných „krámů" jim v rámci cyklu Lidé v Evropě pořádaného vydavatelstvím NVP přijede do pasovského centra médií 23. listopadu mezi osmou a šestnáctou hodinou pomoci zdarma radou a zcela nezávazně skupina pěti expertů mezinárodně renomovaného aukčního domu Sotheby's.  Po předchozím objednání posoudí přinesené obrazy, sochy, šperky, nábytek, vázy či jiné poklady. Ohlásit se je možné do 8. listopadu na info-mie@vgp.de.