„Jde o unikátní rekonstrukci, která zahrnuje výstavbu hrázděného patra, střechy a schodiště pomocí speciálních stavebních technik používaných v minulosti. Letos a v příštím roce bude na Tiché ještě konzervováno tvrziště, opraveny a zastřešeny středověké sklepy a vybudována budova zázemí, která bude sloužit jako centrum středověkých řemesel. Na Pořešíně bude ještě vystavěna stodola a ratejna v podhradí,“ říká hlavní manažer spolku Hrady na Malši Radek Kocanda.

Podobným tempem pokračují práce i na rakouské straně hranice. U partnerských hradů a zřícenin, jako je Prandegg, se podařilo obnovit koňská stání a byla zrekonstruována část traktu se stodolami. Pod vedením hlavního partnera projektu vznikl audioprůvodce, který je průběžně instalován ve všech hradních objektech na Zemské cestě. Dále vyšel společný tištěný turistický průvodce, který je distribuován do informačních center.

Součástí projektu jsou i workshopy, které představí ukázku starých řemesel. Takto se návštěvníci budou moci seznámit například s tím, jak se v minulosti vařilo pivo, pálilo vápno, jak vypadají staré techniky tesání a zdění nebo jak se pletly košíky a pekl chleba.

Na realizaci projektu, který začal v roce 2017 a příští rok by měl být dokončen, se podílí pět partnerů. Vedoucím partnerem projektu je spolek Mühlviertler Alm, dále jsou to za rakouskou stranu hradní spolek Prandegg, obec Windhaag u Pergu a turistický spolek Bad Kreuzen. Aktivity na české straně zastřešuje spolek Hrady na Malši, který spravuje hrady a hradní zříceniny Pořešín, Velešín, Sokolčí, Louzek a tvrz Tichá u Dolního Dvořiště. Realizace projektu je podpořena částkou skoro dva miliony eur z programu Interreg Rakousko – Česká republika.

Na snímku je výstavba obvodové hradby tvrze v Tiché. Foto: Deník/Ewing Public Relations

Lékaře propustili

Jak náš web informoval, v Keplerově klinice zemřel 77letý muž s prasklou aortou při srdeční operaci, během níž vrchní lékař oddělení předal práci asistentovi a odešel mimo nemocnici k termínu se soukromým pacientem. Za 30 až 45 minut se vrátil, zákrok dokončil, ale ošetřovaný zemřel na infarkt zadní stěny, píší OÖN. Pitva to ale jednoznačně nepotvrdila. Vedoucí lékař kliniky Ferdinand Waldenberger opakuje, že souvislost mezi odchodem operatéra a příčinou smrti není, ale jednání kolegy bylo neetické. Proto byl suspendován, podle některých zpráv už i propuštěn. Věc vyšetřují policie a státní zastupitelství. Zástupkyně zemského hejtmana Christine Haberlanderová řekla, že pracovní skupina přepracuje dosavadní směrnice. „Činnost v nemocnici a provoz privátní ordinace musejí být nejpřísněji odděleny,“ uvedla. „Jakékoliv vnější ovlivnění práce v nemocnici absolutně nelze tolerovat a musí být nejpřísněji postihováno.“

Waldenberger událost označil za výrazné individuální pochybení odpovědného lékaře. Mluvčí sdružení advokátů pacientů Gerald Bachinger mluví o „smrtelném hříchu ve veřejnoprávním solidárním zdravotnictví“, pokud někdo „odsune stranou povinnosti k určitému pacientovi a opustí ústav, aby pracoval v soukromé sféře“

Atrakce rozesejí po městě?

Po zrušení Oktoberfestu a dalších lidových slavností zvažuje Mnichov umístění stánků a možná i určitých zábavních atrakcí na různých místech města, píše PNP. Nejde prý o nějakou náhradu pivních slavností, ale o snahu dát městu letní podobu a zároveň pomoci vystavovatelům trpícím koronakrizí.

Narodili se losíci

Přibyli malí losi!Zdroj: Deník/repro PNP

Ve volném výběhu Národního parku Bavorský les v Neuschönau se v pátek narodili dva losi. V pondělí je poprvé představila matka Doree. Naposledy měli losi v parku mladé v roce 2016. Rok nato zemřel starý býk, ale brzy ho u Doree „zastal“ relativně mladý Rico. Mluvčí parku Annette Niglová připomíná, že první týdny jsou pro mláďata často kritická.