Například vedení společnosti Penny Market je v kontaktu s vládou a premiérem Babišem, který slíbil že tyto ochranné prostředky zajistí.

"Plně se přizpůsobujeme pokynům státních orgánů v oblasti ochrany zdraví zákazníků a zaměstnanců," říká Tomáš Kubík, mluvčí Penny Market, s r. o. "Veškeré ochranné prostředky, které máme k dispozici, jsme dali k dispozici našim zaměstnancům, včetně desinfekce či antibakteriálních přípravků pro osobní potřebu i úklid a dezinfekci prodejny."

Kromě toho ve všech prodejnách se uklízí ve zvýšené míře, a to za použití odpovídajících desinfekčních prostředků. Několikrát denně je myta podlaha mycím strojem."Dbáme úzkostlivě na dodržování pravidel úklidu i používání desinfekce ve větší míře a s vyšší koncentrací. Také nákupní košíky a vozíky čistíme i za použití dezinfekce s větší intenzitou," popisuje Tomáš Kubík. "Všem našim zaměstnancům na prodejnách včetně pokladních jsme poskytli dezinfekční a antibakteriální přípravky. V rámci prevence všech virových a respiračních onemocnění mají také zdarma zajištěn přísun pomerančů, citronů, zázvoru a medu. Všichni naši zaměstnanci byli informováni v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace a Ministerstva zdravotnictví České republiky a důrazně vyzváni k dodržování nezbytných zásad hygieny s ohledem na zvýšený výskyt virových onemocnění. Pro kmenové zaměstnance i zaměstnance dodavatelských společností byly aktualizovány a nastaveny postupy pro situace, kdy má zaměstnanec podezření, nebo příznaky jakéhokoli onemocnění, včetně běžného nachlazení. Současně byli zaměstnanci poučeni, jak mají postupovat v případě, že by sami měli pocit, že jsou virem ohroženi, například někdo z jejich okolí byl v uplynulých dnech v oblastech, kde již nákaza byla prokázána nebo pociťují příznaky onemocnění."

S nedostatkem ochranných prostředků se potýká také Supermakrket Terno v Českém Krumlově. Vedení podniku prostředky intenzivně shání a slíbilo, že co nejdříve vše potřebné - roušky, dezinfekční gely, rukavice, dezinfekční přípravky - do krumlovské prodejny dodají.

Roušky nejdřív pro prodavačky 

Iniciativa Jozefíny Růžičkové a zastupitele Roberta Zemana (Pro Prachatice) nabrala hned po sobotní výzvě na obrátkách. Ženy i dívky, ale i mnozí pánové se snaží zachránit situaci a šijí roušky, co jim síly stačí. Robert Zeman roušky podle domluvy na sociální síti distribuuje. „V první linii jsou určeny pro prodavačky, pečovatelky a další, kteří zajišťují v těchto dnech chod prodejen či nákupy pro seniory,“ uvedl. Roušky, které prachatičtí dobrovolníci šijí, jsou pro zdarma. „Zatím nepřemýšlíme o tom, že bychom je rozdávali i lidem, kteří jdou například nakoupit do obchodu. O tom se můžeme bavit až ve chvíli, kdy zajistíme roušky pro lidi, které jsem vyjmenoval,“ řekl. Roušky šijí i vimperská firma VaVi tu lze kontaktovat na jirkavavra@vavi.cz nebo STROOM Dub (388 328 159).