Jihočeský kraj možná našel strategického partnera pro budoucí využití letiště u Českých Budějovic.

Podle náměstka hejtmanky Josefa Knota jedná kraj se společností Accolade, která podniká v logistice. „Rozhodnutí by mělo zůstat na nově složeném krajském zastupitelstvu,“ míní ale Josef Knot. Ohledně případné dohody s firmou Accolade připadá v úvahu jak investorský vstup do letiště, tak jeho dlouhodobý pronájem.

"Společnost Accolade je jednou ze tří, které nám poradce vyhodnotil jako možné strategické partnery," uvedl Josef Knot (za koalici Pro jižní Čechy) k nedávnému hledání partnera pro rozvoj letiště a dodal, že kraj oslovil všechny tři subjekty vybrané poradcem. Ale v době, která letecké dopravě nepřeje, se ozvala pouze společnost Accolade.

V současnosti areál usiluje o licenci na pravidelnou mezinárodní přepravu.

S případným navýšením nákladního provozu na letišti, což by mohl být důsledek jednání kraje s logistickou firmou, ale nesouhlasí jihočeští Piráti, známí svou dlouhodobou kritikou dotací pro areál u Plané. „Náklady se mají vozit po kolejích či po vodě, nikoliv vzduchem a následně po silnici,“ domnívá se Rudolf Žák, dopravní expert jihočeských Pirátů, a poukazuje na možné zvýšení hluku i silniční zátěže.

Letos odkoupil kraj od města České Budějovice podíl v akciové společnosti, která se o provoz areálu u Plané stará. Jihočeská metropole vložila do provozu (za dobu, kdy areál opustila armáda) přibližně 200 milionů korun. Vedení města ale nechtělo dál na provoz letiště přispívat.

Pozemky na letišti totiž patří kraji a ten také investoval například do nové odbavovací haly a vylepšení přistávací dráhy.