Přístroje a výrobky Rohde & Schwarz využívá letecký průmysl například pro komunikaci na letištích nebo mezi letadly.

Rohde & Schwarz má čtyři oddělení: kovovýrobu, kabelovou výrobu, osazování desek plošných spojů a koncovou výrobu. Laicky řečeno, ve Vimperku vznikne jak kovový obal na přístroj, tak i jakýkoliv kabel, osadí se strojově či ručně plošné desky spojů a nakonec všechno zkontroluje počítač, aby jednotlivý produkt z vimperské firmy odešel do světa v nejvyšší kvalitě. Na tom si firma zakládá.

Ve vimperském závodu Rohde & Schwarz našlo práci již téměř šest stovek lidí, jde tedy o největšího zaměstnavatele na Prachaticku. Podle personální ředitelky firmy Rohde & Schwarz Lenky Vávrové se do budoucna počítá s dalšími téměř dvěma stovkami nových pracovních míst. „Dobrý zaměstnanec bude tedy i nadále žádaný," říká otevřeně. Každý zaměstnanec je speciálně vyškolený a než vůbec začne pracovat na pozici, pro kterou byl přijat, prochází čtrnáctidenním školením.

Podle slov Lenky Vávrové, která odpovídala na naše dotazy, si musí firma každého zaměstnance přizpůsobit pro své potřeby.

Kdo má šanci získat v Rohde & Schwarz zaměstnání?
Obecně lze říct dobrý zaměstnanec. To znamená pracovitý, zodpovědný a spolehlivý člověk, který se chce zároveň dál učit novým věcem. Takoví lidé u nás mají vždy dveře otevřené. Zaměřujeme se především na odborníky v elektrotechnice, od výučních oborů až po produktové inženýry. Pro studenty máme přichystaná i stipendia, mohou od nás dostat příspěvek až ve výši osmi tisíc korun. V horizontu několika let počítáme s tím, že budeme mít okolo osmi set zaměstnanců.

Co jim nabídnete?
Především zázemí silné německé společnosti s osmdesátiletou tradicí. V dnešní době je jistota práce velmi důležitá. Například celosvětová finanční krize se nás dotkla jen okrajově, byli jsme schopni stále investovat do rozvoje závodu a za poslední dva roky jsme postavili dvě nové výrobní haly. Na to jsme náležitě hrdí. K tomu se snažíme zaměstnancům nabídnout možnost dalšího vzdělávání, mohou navštěvovat naši vlastní elektrotechnickou akademii, jazykové kurzy a řadu dalších benefitů. Máme i vlastní fotbalový, hokejový a volejbalový tým.

Zmínila jste vlastní elektrotechnickou akademii. Tu může absolvovat každý zaměstnanec?
Určitě, jde o dva semestry výuky elektrotechniky a po jejich absolvování mají naši zaměstnanci další možnost kariérního růstu.
Vzdělání jak na akademii, tak i v jazykových kurzech je pro naše zaměstnance bezplatné. Výhodou je i to, že vzdělávání se uskutečňuje tady u nás, ve Vimperku. Lidé nemusejí nikam dojíždět. V poslední době se zaměřujeme i na hledání nových mladých talentů, kteří by v budoucnu mohli zaujmout vedoucí pozice.

Jak je vaše firma vnímána okolím?
Mohu říct, že máme velmi pozitivní ohlas. Stali jsme se žádaným zaměstnavatelem tohoto regionu a to nás těší. Dokazuje to, že jsme schopni lidem nabídnout zajímavou práci a dobré podmínky. Teď jsme například otevřeli zcela novou firemní restauraci a nové šatny se sprchami, aby se u nás zaměstnanci cítili dobře. Čisté a příjemné pracovní prostředí je jeden z faktorů, kterým se chceme od ostatních odlišovat.

Je něco, v čem se musíte výrazně zlepšit?
Uvědomujeme si, že řada lidí z okolí vůbec netuší, co u nás v závodě vyrábíme. Možná je to i tím, že si naše výrobky nemohou jednoduše koupit v obchodě. Přesto jsou s nimi denně v kontaktu.

Jakým způsobem?
Prakticky každý má dnes mobilní telefon. Málokdo ale ví, že každý druhý mobil na světě byl testován přístroji Rohde & Schwarz. Podíleli jsme se rovněž na digitalizaci televizní sítě v celé republice, naše výrobky jsou používány například i v leteckém průmyslu, tedy prakticky na všech velkých letištích.
Chceme se ale veřejnosti představit ještě více, a tak jsme na tuto sobotu připravili Den otevřených dveří. Může přijít úplně každý. Předvedeme náš závod, seznámíme zájemce s firmou jako takovou. Návštěvníci uvidí právě výrobu přístrojů, které testují každý druhý mobilní telefon na světě.

Jaký program jste přichystali?
Od deseti hodin dopoledne bude připraven prohlídkový okruh s průvodcem, návštěvníci si prohlédnou celý závod. Součástí prohlídky je i showroom vybavený nejmodernější technologií, v němž si každý bude moci prohlédnout a vyzkoušet naše přístroje a otestovat si svou manuální zručnost. Připravili jsme i program pro děti a samozřejmostí je i občerstvení. Svůj stánek zde představí i personální oddělení, které hostům zodpoví veškeré dotazy. Myslím, že máme nachystaný program opravdu pro všechny.