Je totiž ze statku „Moar z´Kirchberg“ ze sousední obce Hirschbach, odkud je Anna a Norbert Eckerovi dodávají nemocnici čerstvě nadojené dvaceti kravami do věder třikrát týdně už dvacet let. Ročně převařují v nemocniční kuchyni skoro 10 000 litrů tohoto mléka a vyrobí na 3000 litrů jogurtu.

Rodina sází generálně na přímý prodej. „Zásobujeme nejen nemocnici, ale také 37 škol a školek takzvaným školním mlékem a deset školních kuchyní,“ říká Norbert Ecker. Dnes prodávají přímo 40 procent mléka.

Našli smrtihlava

Smrtihlav nevypadá přítulně…

Josef Ebner a jeho dcera Sabrina Haunreiterová z Oberjulbachu našli pod poštovní schránkou můru, jakou ještě v životě neviděli, napsala PNP. Byl to lišaj smrtihlav, jak jim řekl expert Walter Sage z Kirchdorfu. „I když v našich regionech není doma, pochází z z tropické Afriky, na svých přeletech se dostává i vysoko na sever, do Skandinávie,“ cituje ho list. Letos prý byl pro ně zvlášť příhodný rok. Upřednostňují lilkovité rostliny, jako třeba brarmbory, na které klade vajíčka a housenky pak „hostitele“ požírají. Jsou ale také roky, kdy se můra do střední Evropy vůbec nedostane. Exemplář z Oberjulbachu byl letos třetím oficiálně prokázaným v Inntalu. Zbývající dva našli v oblasti Altöttingu ve včelínech – med jim prý obzvlášť chutná…

Akce za humny

Stěna smrti přijede k sousedům.

Stěna smrti, prý nejstarší svislá motodráha na světě, se zastaví v neděli 28. října ve Waldkirchenu. Akci připravilo místní sdružení podnikatelů a vstup bude zdarma.

Magic Late Night připravilo padesát firem kolem náměstí v Riedu, v nákupní čtvrti Weberzeile, na čtvrtek 25. října od 16 hodin. Chystají se vystoupení kouzelníků, mimů a dalších atrakcí, obchody budou otevřeny do 22 hodin. Součástí jsou tradiční selské trhy, Atrakcí má být „nákupní kouzelník“, který každých půl hodiny odebere hostům jednu účtenku a proplatí ji.

Miss má zpět korunku

Missky a vedení.

Daniela Zivková ze Steyru, které šéf Miss Austria Corporation Jörg Rigger čerstvý titul nejkrásnější ženy Rakouska zakrátko odňal s odůvodněním, že porušovala smlouvy s organizátorem (Deník informoval), má svou korunku zpátky.

Původně chtěl Rigger korunku předat druhé v pořadí volby do Vorarlbergu, ale dělal „účet bez hostinského“, napsaly OÖN. Sklář Karl Bötel, jehož firma BK-Crystals koruny vyrábí, trofej převzal od Riggera a opatřil ji novou gravurou – z Miss Austria udělal Miss Oberösterreich a při volbě Miss Countess OÖ 2018 o víkendu ve Steyru ji předal Zivkové, která byla hostem akce.

Na snímku jsou zleva šéfová Miss OÖ Janin Baumannová, výrobce trofeje Karl Bötel, Miss Horních Rakous Daniela Zivková a ředitelka Miss OÖ Nicole Kernová.

Pelikán u Mnichova

U Mnichova budí rozruch.

Na řece Isar u Mnichova se objevil pelikán růžový. Zdá se, že pochází ze zoo rarit v Ebbsu u Kufsteinu v Rakousku, píše PNP. Tam takového ptáka postrádají už déle než měsíc, řekl Markus Erlwein ze zemského svazu ochrany ptactva. Pokud to souhlasí, tento exemplář zvládl pozoruhodnou vzdálenost 85 kilometrů. „Umí velmi dobře létat a je ve velmi dobré kondici, což by se u chovance zoologické zahrady nepředpokládalo,“ řekla chovatelka z Ebbsu Marion Mayrová, která má ve svém parku ještě pět takových kusů. Podle ní dva roky starý pták utekl z výběhu v noci na 18. září. Nabrat výšku mu zřejmě pomohl silný vítr. Zakrátko se objevil v hornobavorském Brannenburgu, asi 25 kilometrů daleko, ale nenechal se chytit. Pak se jeho stopa ztratila. „Už jsme počítali s tím, že uhynul hlady, nebo padl za oběť lišce,“ uvedla Mayrová. Pak jej zpozorovali chodci na Isaru. Záhadou prý je, co žere - podle Erlweina v životě nechytil rybu, protože ho to nikdo neučil. Chladné počasí mu nevadí. V Ebbsu ale doufají, že ho někdo chytí a vrátí. Budou ho prý muset konečně nějak pojmenovat, když je teď tak známý, dodává PNP.