Kuchaři tří vietnamských restaurací se pochlubí skvělými tradičními pokrmy své země včetně veganských a bezlepkových, čekají vás hry, přednášky, filmy, tance, naučíte se balit jarní závitky i jíst hůlkami. Výstavu s fotkami doplní příběhy a povídání na různá témata.

Šéf budějovického vietnamské komunity Hoang Hoa Tham žije v krajském městě 30 let.O svůj životní příběh se s námi podělil předseda místní vietnamské komunity Hoang Hoa Tham žijící v krajském městě. Do Československa přijel v listopadu 1988 jako 27letý člen speciální skupiny armádních techniků pracovat do Motoru Jikov. „Třicáté výročí určitě oslavíme,” těší se. „Koncem roku 1992 byla předčasně ukončena 5letá dohoda spolupráce mezi VSR a ČSSR a všichni jsme odletěli. Ale pak jsem se rozhodl vrátit se hned do Čech, protože mi ještě platil rok pobytu. Založil jsem firmu Thamico i proto, abych zde mohl nadále zůstat. A udělali to i další Vietnamci,” vypráví Tham, Hoang Hoa. „Po brutální válce byl život ve Vietnamu těžký ještě dlouho. Všichni, co jsme přijeli do Čech, jsme tu chtěli zůstat a zajistit dětem lepší život, a hlavně pomoct rodině ve Vietnamu. V letech 1996-97 za námi přijely děti a manželky.“ Nic ale nedostali zadarmo. Pan Hoang tvrdí, že Česká republika byla a je pro ně rájem. Před 21 lety založili komunitu, která drží při sobě a všichni si v ní pomáhají. „Jsem hrdý, jaké mají děti ve školách a kariéře úspěchy, jak nás reprezentují a spojují s majoritou. Vážím si všeho. Nemám tu celou rodinu, nahrazuje mi ji komunita. Velkou radost mi udělalo uznání vietnamské menšiny v Česku. Miluju tuto společnost a věřím, že vietnamská menšina je už dlouho její významnou součástí. Chci, aby se naše země a kultura dostala v příštích letech ještě více do Budějovičáků.“

Vyzkoušejte letní závitky a naučte se je balit na stránkách Deníku
Letní závitky si můžete vyzkoušet doma dle tohoto receptu. Jak je zabalit, je zřejmé z videa na stránkách českobudějovického deníku. Nebo se naučte tento pokrm správně zabalit na workshopu sobotního festivalu, kde si ho pak i sníte.Na sobotním festivalu si pochutnáte na vietnamských jídlech, která zakoupíte v menších porcích, abyste jich poznali co nejvíce. Jedno z nich představuje šéfkuchař Đình Đoàn Vũ z D&V Restaurant a stojí za vyzkoušení doma.

Ingrediencerýžový papír
200 g rýžových vlasových nudlí (bún)
100 g krevet
3 vejce
1 mrkev, červená paprika
1/2 hlávky ledového salátu, 1 okurka
koriandr, česnek, chilli
nakládaná zelenina
máta, jarní cibulka
1 mango, 1 stonek citronové trávy
rybí omáčka, ocet, cukr, sůl, pepř, rostlinný olej

ZálivkaPoměry voda : cukr : rybí omáčka : ocet
    9 : 1,5 : 1 : 0,5
Do zálivky přidáme česnek, chilli a nakládanou zeleninu dua góp.

Postup1. Uvaříme nudle bún, necháme odkapat, odstát.
2. Nalijeme vodu do hrnce, osolíme a necháme vařit vepřové maso asi 30 min. Po uvaření necháme maso zchladnout.
3. Krevety očistíme a vaříme v hrnci ve slané vodě, dokud nebudou růžové.
4. Rozklepeme si do misky vejce, přidáme sůl a pepř, kápneme na pánev trochu oleje a smažíme z obou stran po tenkých vrstvách. Usmažené vaječné plátky stočíme jako palačinku a nakrájíme na tenké vlásečky.
5. Okurky, papriku a uvařené vepřové maso můžeme nakrájet na stejně velké plátky. Zeleninu a bylinky umyjeme a nakrájíme na malé kousky.
6. Rýžový papír namáčíme po jednom do vody a následně rozprostřeme na tácek, na kterém budeme zabalovat rolky. Směs se může dávat v různém pořadí, ale většinou se první kladou rýžové nudle a zelenina. Je potřeba, aby se pevně zamotala rolka. Pak směs nebude padat při konzumaci. Jak to zvládnout, najdete na www.ceskobudejovicky.denik.cz/vietnam

Česká a vietnamská přísloví
- Hrách na stěnu házet – Kachně na hlavu vodu líti.
- Bez práce nejsou koláče – Pokud se hodně učíš, daleko dojdeš. Pokud hodně děláš, budeš bohatý.
- Dvakrát měř, jednou řež – Milimetrová chyba vede ke kilometrové cestě.
- Jablko nepadá daleko od stromu – Jedna rodina, když ne stejné peří, tak stejná křídla.
- Chybami se člověk učí – Každý den cesty přináší novou moudrost.
- Každá liška svůj ocas chválí – Dítě zpívá, matka chválí.
- Koho chleba jíš, toho píseň zpívej – Když jíš ovoce, nezapomeň na pěstitele stromu.
- Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá – Ke každému hrnci příslušná poklice.
- Malé ryby, taky ryby – Lepší šišatý než žádný.
- Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Na každého jednou dojde – Zlý potká zlo, dobrý potká dobré.