V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici k středeční 18. hodině 16 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak v regionu zvýšil na 50. Jde o zatím nejvyšší mezidenní nárůst pozitivně testovaných v kraji od výskytu prvního případu.

„Dnes vyšetřily laboratoře Nemocnice České Budějovice, českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a nově Nemocnice Strakonice celkem 163 suspektních vzorků od osob, u kterých lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Šestnáct z nich bylo pozitivních. V tuto chvíli na území našeho kraje evidujeme celkem padesát pozitivně testovaných osob,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Sociální služby SOVY poskytují pomoc seniorům a zdravotně postiženým.
V krumlovském domě s pečovatelskou službou je deset nakažených

Více než dvě třetiny nemocných s COVID-19 v jižních Čechách tvoří takzvaní pendleři spolu s navrátilci ze zahraničí a jejich přímé či rodinné kontakty. „Žádáme všechny, kteří z jakéhokoliv důvodu přijíždějí ze zahraničí, zvláště ze zemí s vysokým rizikem nákazy, o maximální opatrnost a ohleduplnost a skutečně důsledné dodržování podmínek karantény,“ zdůraznila docentka Kotrbová.

Mezi nemocnými je 32 žen a 18 mužů. Převažuje věk 25 až 65 let. „Patnáct nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, dvanáct je z Českobudějovicka, jedenáct z Českokrumlovska, deset z Prachaticka a dva z Táborska. Písecko a Jindřichohradecko zatím stále vykazují nulu,“ poznamenala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková. Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 2227 osob. V povinné karanténě je v současné době 1825 Jihočechů.

Úpravna vody. Ilustrační foto.
Kvalita pitné vody je pod přísnou kontrolou, není třeba zvyšovat dávky chloru

Indikace k odběru na vyšetření COVID-19 stanovují praktičtí lékaři, infektologové a lékaři oboru epidemiologie. Pacienti jsou směrováni do odběrových míst, která jsou zřizována mimo zdravotnická zařízení tak, aby vnitřní prostory zdravotnických zařízení nebyly kontaminovány. V provozu jsou vedle českobudějovické nemocnice také v Táboře, Strakonicích, Jindřichově Hradci a Prachaticích. Seznam odběrových míst je k dispozici na webové adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/. „Pacienti se k odběru dostaví vlastním autem. Pokud tuto možnost nemají, mohou požádat svého lékaře o odeslání mobilního odběrového týmu do místa jejich pobytu,“ doplnila MUDr. Jitka Luňáčková. Na výsledky testů se čeká doma s tím, že po tuto dobu se musí chovat jako v karanténě. „Pokud je pacient vyšetřen a výsledek je negativní, je důležité po celou inkubační dobu 14 dnů zůstat v domácí izolaci a dodržovat základní hygienická pravidla s důslednou izolací osob. Sledovat svůj zdravotní stav, měřit si teplotu a v případě zdravotních komplikací kontaktovat svého praktického lékaře nebo zdravotnickou záchrannou službu,“ konstatovala MUDr. Luňáčková.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID - 19 v České republice lze nalézt na webových stránkách: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník