VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pluje po Dunaji přes sousedy

Linec - Rumun Avram Iancu (41) chce jako první proplavat Dunaj deseti zeměmi od pramenů do delty (2860 km) bez neoprenu, jen v plavkách a koupací čepici, napsaly OÖN.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Dlouhá cesta za ním, dlouhá před ním...Foto: Deník/repro

Odstartoval 20. června z Donaueschingenu a do ústí řeky by chtěl dorazit do 31. srpna. „K tomu musí denně strávit ve vodě, která má momentálně v Rakousku osmnáct stupňů, deset až dvanáct hodin,“ uvedl linecký list. Po třech týdnech plavby ho deník „vytáhl“ z vody ve Wesenuferu v Innviertlu na začátku etapy do Aschachu. „Pozoruhodné je, že vedle každodenní štrapáce si nachází čas debatovat s domácími podél řeky,“ dodaly OÖN a Iancua označily za „vytrvalostního recidivistu“ - loni přeplaval bez neoprenu Lamanšský průliv. 62 kilometrů zdolal za 18 hodin.

U McDonaldů přidali

Velké řetězce rychlého občerstvení v Německu a odborový svaz pracovníků potravinářství a pohostinství dohodly v noci na pátek novou tarifní smlouvu platnou do konce roku 2019.. Mzdy zaměstnanců se zvýší oi 7,3 až 8,7 procenta. Nástupní plat bude od 1. srpna 2017 devět eur na hodinu, odměny učňů všech tří ročníků stoupnou v nadcházejících 29 měsících o 60 eur.

Celostátní dohoda byla sjednána pro 100 000 zaměstnanců McDonald's, Burger King a Starbucks.

Sjede se 5000 „horáků“?

Z tratě závodu Solnou komorou.

O tomto víkendu očekávají v okolí Bad Goisernu na 5000 cyklistů s horskými koly při 20. ročníku Salzkammergut-Trophy, napsaly OÖN. Největší vytrvalci odstartují v pět hodin ráno z náměstí v Bad Goisernu závod na 210,2 kilometru s výškovým rozdílem 7119 metrů. To je zhruba třikrát víc než na Grossglockneru..

Při prvním ročníku v roce 1998 se sjelo k boji na třech tratích 220 jezdců. Extrémní vzdálenost tehdy ze 20 startujících dokončila jen polovina. Letos je vypsáno ještě sedm dalších tratí od 22 do 119 kilometrů, k nimž se přihlásilo celkem 4671 závodníků, na nejdelší okruh z toho devět stovek. Z pohledu účasti jde o druhou největší sportovní akci v Horních Rakousích po lineckém maratonu, a šéf organizátorů Martin Huber, který v devadesátých letech na myšlenku připadl, říká: Je to největší a nejtvrdší mountainbikový maraton Evropy… Mimo jiné přilákal i mistra světa ve snowboardu Benjamina Karla a bývalého skokana na lyžích Andrease Goldbergera, poznamenává list. Favority ovšem hledá jinde a jmenuje například Štýřana Wolfganga Krenna, vítěze 2011, Tyroláka Daniela Rubisoira a české bratry Ondřeje a Jana Fojtíkovy. Horní Rakousy prý mají šanci v kategorii žen – Sabine Sommerová z Mühlviertlu loni zlepšila traťový rekord o 20 minut na 12:21:50 hodiny. „I když jsem tehdy jela se zraněním, musím zase startovat s pokorou. Ta je totiž na tak těžké trati nezbytná,“ říká v OÖN.

K zabloudění

Kukuřičný labyrint z dronu.

Julian Ertl (25) a Markus Röckl (28) ze Schönbergu v Ohetalu nechali od jara zarůstat plochu dva a půl hektaru kukuřicí a v lánu pak vysekali tři kilometry dlouhou síť stezek, v nichž se lehce zabloudí – první kukuřičný labyrint v Bavorském lese, píše PNP. Vzor si vzali z jiných podobných atrakcí a tu svou naplánovali už loni na počítačovém CAD programu. Julian Ertl říká v pasovském listě, že od jiných bludišť se to jejich odlišuje hustotou porostu – stébla jsou tady od sebe jen 23 centimetrů. „Pole je tak kompletně neprůhledné,“ dodává.

Kdo by našel ideální cestu, ujde labyrintem v Ohe kilometr, což by tedy mělo trvat asi čtvrt hodiny. Testy prý ale ukázaly, že z bludiště nikdo nevyjde dřív než za tři čtvrtě hodiny, a to ani při druhém nebo třetím pokusu… V sobotu 15. července v 11 hodin se zařízení otevře veřejnosti. V provozu má být do října každou středu a pátek až neděli vždy od 11 do 20 hodin. Školní třídy nebo jiné skupiny si mohou sjednat i jiný termín.

Chůze – základ zdraví

Nedostatek pohybu prý způsobuje ročně na světě 5,3 milionu úmrtí. Jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi i uvnitř jednotlivých národů, píší OÖN ze zjištění Univerzity ve Stanfordu, která vyhodnotila anonymní data od téměř 720 000 uživatelů smartphonů ve 111 zemích. Nejvíc podle studie nachodí Číňané – průměrně 6189 kroků denně, ve zvláštních zónách Hongkong a Macao dokonce 6880, resp. 6347 kroků. Japonci udělají denně průměrně 6010 kroků, v Evropě jsou první Ukrajinci se 6107 kroky. V Rakousku je to 5351, víc než v Německu (5205), ale znatelně méně než ve Španělsku (5936). Nejméně kroků za den udělají v Salvadoru – 3370, v Hondurasu 3383 a v Pákistánu 3414. Průměr všech zjišťovaných osob byl 4961 kroků.

Čáp mu žere z ruky

Prý si řekne o přidání…

Čáp, který se usídlil na komíně okresní nemocnice v Mainkofenu (okr. Deggendorf), získal velkou důvěru k lidem na klinice, a třeba od Ingo Schlederera (na snímku) se nechá krmit přímo z ruky. A nemusí jít zrovna o jeho oblíbenou žábu, ale třeba o buřta, jak píše PNP. Prý si dokonce „řekne“ i o nášup…

Miliardy eur potřebným

Bavorsko dává stále víc peněz na sociální pomoc, píše PNP. Loni hrubé výdaje stouply o šest procent, stejně jako v roce 2015, a dosáhly už 4,6 miliardy eur. Velká část této podpory směřovala na pomoc ke včlenění zdravotně postižených do společnosti – loni to bylo čistého asi 2,5 miliardy eur. Dalších 724 milionů čistého šlo na základní zabezpečení potřebných ve stáří a 527 milionů na pečovatelskou pomoc.

Čí je svatý Kryštof?

Nezmizel Kryštof z Česka?

Kuriózní nález učinili pracovníci stavebního dvora v úterý odpoledne při sečení zelených ploch na parkovišti u silnice mezi Hengersbergem a Winzerem (okr. Deggendorf). „V silničním příkopu ležela socha svatého. Teď se policie zabývá jejím původem a doufá na informace od veřejnosti,“ píše PNP. Socha sv. Kryštofa s jezulátkem na rameni podle ní mohla být odcizena z kostela, protože ještě silně voněla kadidlem. Informace je možné podat na tel. 0991/38960.

Autor: Vladimír Majer

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokojská pro 3* hotel v centru Šumavy, Personální strava, příjemné prostředí., Bližší podrobnosti podá Bc. Lucie Běželová na č.tel. 606 454 444.. Pracoviště: Uzeniny beta s.r.o.- hotel churáňov, Zadov, č.p. 13, 384 73 Stachy. Informace: Lucie Běželová, +420 607 464 444.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/-ka všeobecně vzdělávacích předmětů na SŠ - Anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - magisterský stupeň VŠ v oboru učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů SŠ nebo, - magisterský stupeň VŠ v neučitelském oboru - Anglický jazyk + učitelství SŠ nebo , - magisterský stupeň VŠ v oboru učitelství cizích jazyků nebo, - magisterský stupeň VŠ v oboru cizího jazyka + studium pedagogiky nebo, další varianty pro splňující odbornou kvalifikaci dle zák. č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících,, případně zkouška z Anglického jazyka na úroveni minimálně C1., Možno plný i zkrácený úvazek., Zaměstnavatel poskytuje 40 dnů dovolené, zvýhodněné stravování, příspěvek na rekreaci., , Zájemci zašlou email na adresu binderova@stredni-skola.eu. Pracoviště: Střední škola a základní škola, vimperk, nerudova 267, Nerudova, č.p. 267, 385 01 Vimperk. Informace: Michaela Binderová, +420 734 200 749.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník-servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne pan Jiří Potužník, tel.: 774 725 944, e-mail: reditel@zadovhotel.cz, Firemní benefity: ubytování, strava, nealko pití - zdarma, Znalost NJ nebo AJ vítána , komunikativnost, Možno i na DPP, K základní mzdě jsou poskytovány prémie. Pracoviště: Hotel zadov, provozovna firmy alteris s.r.o., Zadov, č.p. 350, 384 73 Stachy. Informace: Jiří Potužník, +420 774 725 944.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 11 910 Kč

Asistenti učitelů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, Střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru - stravování + DPS nebo, Střední vzdělání s maturitní zkouškou v nepedagogickém oboru + Střední odborné vzdělání s výučním listem v oboru - stravování + DPS, , Zaměstnavatel poskytuje 40 dnů dovolené (krácené dle úvazku), příspěvek na stravování., , Zájemci zašlou email na adresu binderova@stredni-skola.eu. Pracoviště: Střední škola a základní škola, vimperk, nerudova 267, Nerudova, č.p. 267, 385 01 Vimperk. Informace: Michaela Binderová, +420 734 200 749.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V duchu 100. výročí založení republiky se Vimperský Frňák.
47

OBRAZEM: Vimperský Frňák už pošesté

Truck day v Lažišti.
100

OBRAZEM: Setkání trucků

Dřevosochaři letos ztvární stará šumavská řemesla

Vimperk – Pětice mistrů řezbářského řemesla se už v pondělí představí na 18. ročníku setkání dřevosochařů ve Vimperku. V letošním roce ztvární své myšlenky na téma Stará šumavská řemesla.

Ministerstvo chce znát názor na kvalitu vod

Prachatice – Ministerstvo zemědělství chce znát názor občanů na problematiku Plánování v oblasti vod. Proto požádalo město Prachatice o zveřejnění dotazníku, jehož první otázka zní: Souhlasíte s tvrzením, že během uplynulých zhruba 5 let došlo ke zlepšení stavu vod, například menší zákal, větší průhlednost, menší zápach, lepší chuť?

Už nejsou mezi námi

Prachaticko - Ti, kteří nás opustili.

Vimperský Šumavous zní smíchem dětí

Vimperk – Týden plný aktivit mají za sebou děti, které navštěvovaly s vimperským Šumavousem přírodu na Vimpersku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT