V Horních Rakousích Heinovo rozhodnutí mělo vesměs negativní ohlas, uvádí. „Starosta Klaus Luger (SP) veřejně vyzval radního, aby označení znovu nechal vrátit na místo. Jeho odmontování označil za společensko-politicky zcela klamné znamení, které vzbuzuje dojem, že Linec je město maloměšťáků," píše. Starosta také zadal přezkoumání právní možnosti vynutit si znovuinstalaci postaviček, ale to experti vyloučili – nové umístění by musela nařídit městská rada v lednu.
Jak jsme uvedli, Svobodní byli od začátku proti této úpravě vyvolané facebookovým uskupením, které „panáčky" za 1000 eur spolufinancovalo ze sponzorských darů. „V silniční dopravě nemají takové smyšlenky a zejména genderovské bláznění co dělat. Jediným účelem semaforů je postarat se o větší bezpečnost v dopravě, ne šířit levicová poselství," řekl Markus Hein.
Severin Mayr, poslanec zemského sněmu za Zelené, jeden z iniciátorů úpravy, vytkl Svobodným, že chtějí Linec „katapultovat do minulosti". Jinak než homofobií nebo věčným zpátečnictvím se Heinův krok nedá vysvětlit. Svobodní prý tak začali s demontáží tolerance a rovnoprávnosti.

Rada Hein nechce rozhodnutí revidovat. „Přes mezinárodní ohlas mluví o menšině, která se odstraněním symbolů vzrušuje, dostalo se mu prý také mnoho podpůrných reakcí. Námitky homofobie odmítá – každý prý má vést život jaký chce, ale sexualita nemá na veřejnosti co dělat," citují ho OÖN.

Sedláci zchudli

Příjmy bavorských zemědělců se od léta 2014 snížily oproti minulému hospodářskému roku téměř o čtvrtinu, napsala PNP s odvoláním na prezidenta bavorského svazu zemědělců Waltera Heidla. Bavorské rodinné farmy vydělaly od července 2014 do června 2015 průměrně o 22,5 procenta méně než loni. Podle situační zprávy zahrnující data 13 762 podniků, z toho třetiny v Bavorsku, byl průměrný příjem rodinné pracovní síly měsíčně hrubého 2342 eur. Důvodem poklesu je prý pád cen na trhu v důsledku ruského embarga a celosvětově dobrá úroda.

Pasovský biskup otevírá Svatou bránu.Otevřel Svatou bránu

Za vyzvánění zvonu Misericordia otevřel pasovský biskup Stefan Oster v úterý Svatou bránu Štěpánského dómu. Tím začal v opatství Svatý rok milosrdenství vyhlášený papežem Františkem. Potrvá do 20. listopadu.
Po slavnostním procesí z vnitřku dómu vyšli věřící hlavním vchodem před boční Svatou bránu, až na výjimky jubilejních svatých roků stále zavřenou. Na tu biskup po modlitbě třikrát symbolicky zaklepal kladívkem a za zvuků fanfár rozevřel těžká vrata. „Nech nás projít Svatou branou a poznat Boží milosrdenství," řekl, než vešel.
PNP poznamenávají, že svatý rok je každých pětadvacet let. „Papeži Františkovi je ale téma milosrdenství tak důležité, že jej vyhlásil už po patnácti letech," dodává list.

Mají milion běženců

Tři týdny před koncem roku dosáhl počet uprchlíků v Německu oficiálně jednoho milionu, píše PNP. Jde o azylanty zachycené celoněmeckým přijímacím systémem Easy. Jen v listopadu bylo nově registrováno více než 200 000 běženců.

Notorický porušovač

Během posledních tří měsíců byl 26letý motorkář v Mnichově 26krát vyfotografován radarem na stejném místě – v tunelu Richarda Strausse - při překročení povolené rychlosti. Ta je v místě omezena na 60 km/h, ale mladík tudy uháněl vždy o 26 až 56 km/h rychleji. „Jednotlivé přestupky byly pro správní řízení sumarizovány. Vyústily ve 47 bodů do karty řidiče, ve 4180 eur peněžitého trestu a dvouměsíční zákaz řízení. Úřad uvažuje ještě o zabavení jeho řidičského oprávnění," píše PNP.

Vybili nakaženou drůbež

V elektrické vaně usmrtili v drůbežárně v hornofalckém Rodingu v okrese Cham postupně 12 900 nosnic, kachen, husí a krůt poté, kdy rutinní kontrola našla podezření na drůbeží mor nebo ptačí chřipku a laboratorní vyšetření potvrdilo nákazu méně nebezpečným H5N2. Těla byla v kafilérii v Plattlingu zpracována na moučku a tuk a tyto produkty následně spáleny, uvedl mluvčí okresního úřadu v Chamu. Vedoucí dotčeného provozu ujistil, že tento způsob likvidace je velmi čistý a jednoduše proveditelný.

Pošťák kradl pro milenku

30letý doručovatel pošty v Linci je podezřelý, že zhruba čtyři měsíce kradl na pracovišti balíčky – k uspokojení jeho vdané milenky, píší OÖN. Ta svému ctiteli posílala opakovaně doslova objednávkové listy – třeba na gril, mobil určité značky nebo jen svíčky. Předtím ženě zakoupil auto a své vlastní přenechal jejímu manželovi… „Krádeže se provalily, když si jedna firma opakovaně stěžovala na nedoručení zásilek. Poté vyšetřovatelé přezkoumali videozáznamy a přišli muži na stopu," popisuje list. Škoda je teprve zjišťována, ale měla by být kolem 10 000 eur, řekl Christian Schmidseder ze zemské kriminálky. Doručovatel se doznal a je vyšetřován na svobodě, žena je obviněna ze spoluúčasti ve formě návodu.

Jesličky v životní velikosti lekají souseda.Betlém jako hřbitov?

Josefu Seelmaierovi, soudnímu znalci nemovitostí z Welsu, dělá starosti neznámý soused, kterému pije krev betlém s figurkami v životní velikosti postavený na jeho zahradě. V pondělí dostal anonymní dopis odmítající pohled na takový hřbitov „ošklivých andělů a strašidelných postav".
Pan Seelmaier uznává, že v jeho betlémě nejsou Josef a Maria rozeznatelní na první pohled, ale je prý přesto těžké pochopit, že jesličky někoho takto popuzují. „Josef je u mne oblečen do bílého hávu a jeho obličej je podle tváře Goetha," brání se. Je mu prý srdečně líto, že někomu příběh Vánoc vadí, a že někoho dokonce děsí, to shledává neuvěřitelným. „Mých osm vnoučat se betléma také nebojí," říká v OÖN.
Reakce ze sousedství byla pro něho překvapivá i proto, že jesličky má v plné nádheře vystaveny už popáté. S kritikem by se rád seznámil, aby ho zbavil strachu z dojmu hřbitova. „Vypil bych si s ním punč a mé pěkné jesličky mu ukázal blíže," říká. Polekaného souseda vyzval přes noviny ve Welsu, aby se mu ozval.

Nezavítal k nám vrah?

Na evropský zatykač hledají sousedé 50letého Hermanna Haaseho z Welsu. Je podezřelý, že minulý čtvrtek zastřelil v Vrah může být i u nás…Lipsku 52letého majitele jezdeckého areálu. Poté odjel v Audi A8 s vöcklabruckou poznávací značkou. Auto bylo později nalezeno, ale po muži není stopy. Lipské státní zastupitelství vychází z toho, že je ozbrojen a může se pohybovat v Německu, v Rakousku či v jiné zemi, ale nevylučuje ani, že spáchal sebevraždu, píší linecké OÖN. Svědkové ho popsali jako vysokého kolem 190 cm, sportovní postavy, s krátkými šedými vlasy, hnědýma očima a pěstěného zevnějšku. Naposledy měl džínsy, sportovní obuv s modrými pruhy a tmavou bundu. Policie radí k obezřetnosti a prosí o případnou zprávu o něm.

Kampak se poděl velikán?Ukradli Mikuláše obra

O víkendu zmizel z parkoviště supermarketu poblíž B145 v Altmünsteru šest metrů vysoký nafukovací Mikuláš. Stával tu o adventu osm let jako reklama balonové společnosti provozující reklamní lety nad Solnou komorou. V noci na sobotu ho někdo odcizil i s kompresorem a kabelem. Škoda je asi 4500 eur. Žádné informace o pachateli policie nemá. Co s obrem chce pachatel dělat, je pro firmu hádankou, její adresa a telefony jsou na postavě výrazně uvedeny a nedají se snadno odstranit, píší OÖN. Společnost teď sází na facebook a za stopu vedoucí k Mikuláši nabízí balonový let.

Vlci útočí

Vlci v Německu stále častěji napadají užitková zvířata, píše PNP ze zprávy spolkového ministerstva životního prostředí příslušnému výboru bundestagu. Zatím co v roce 2002 byly zaznamenány pouze dva takové útoky, loni jich bylo už 125. Při nich bylo usmrceno 350 zvířat, většinou ovcí a koz, dále na zvířata v oborách. Málokdy jsou napadány krávy – pokud ano, pak telata. Škody vznikají zejména tam, kde si užitková zvířata dosud na přítomnost vlků nezvykla, rozvádí ministerstvo. Loni bylo na jejich náhradách vyplaceno celkem 53 937 eur. V letech 2013/14 bylo v Německu zaznamenáno 25 vlčích smeček, osm párů a tři samotáři. Deset smeček bylo v Sasku, sedm v Brandenbursku, pět v Sasku-Anhaltsku.
„Jednotlivě se vlk objevuje i v Bavorsku, ale usmrtil tu jen málo užitkových zvířat, v Dolním Bavorsku podle zemského úřadu pro životní prostředí žádné," píše PNP a dodává, že minulý týden byly v okrese Cham zištěny stopy, podle expertů svědčící o pohybu vlčí smečky.

Milionář a moderátor si mění sako.Milion k narozeninám

Leonu Windscheidovi z Münsteru bylo v úterý 27 let. V předvečer narozenin se 14. vítězem soutěže televize RTL „Kdo bude milionářem?". „Poslední z patnácti otázek zněla: Kolik dílků má klasická skládací kostka Ernö Rubika: A: 22, B: 24, C: 26, D: 28. Dlouho si nebyl jist, ale nakonec řekl správně, že 26. Moderátor Günther Jauch pak s ním bouřlivě slavil výhru – dokonce mu předal svůj kompletní outfit," píše deník PNP. „Sako mi dal už během show. Když to skončilo, šel jsem s ním do jeho šatny. Bez váhání se svlékl až na spodky a dal mi ještě košili, kalhoty, pásek a kravatu," vyprávěl Windscheid. Kravatu si prý nechá na památku, oblek dá k vánočnímu vydražení ve prospěch pomoci uprchlíkům v Mnichově.
Část vyhraných peněz vloží do své firmy, s přítelkyní a rodiči vyrazí do Quinejského zálivu, eventuálně na pralesní ostrovy São Tomé a Príncipe. Podpoří také sociální projekty v Münsteru a Solingenu.

Drahé bydlení v Mnichově

V žádném německém městě nebylo loni tak drahé bydlení jako v Mnichově, píše PNP. U rodinných domků a dvojdomků museli zájemci platit v průměru 7200 eur za metr čtvereční. Také v cenách bytů Mnichov vedl s průměrem 4200 eur za metr. Následovaly Sylt a Starnberg.

Mikulášové míří k sousedům.Mikuláši mají sraz

Poté, kdy si bavorští Mikuláši „odsloužili" svůj svátek, zamíří do Altöttingu. „Tam je mladá, ale už velmi oblíbená tradice na vánočním trhu – pouť Mikulášů," píše PNP. Letos bude popáté. V sobotu 12. prosince se sem sjedou svatí muži z celého pasovského biskupství. V 15 hodin budou jmenovitě představeni na pódiu ježíškovského trhu. Pak se vydají ke kapli Milosrdenství, kde budou celebrovat mši s prelátem Güntherem Mandlem. Ten jim také po náročné sezoně požehná.

Na pivní výstavu

Bavorská zemská výstava 2016 v Aldersbachu bude věnována 500. výročí „zákona čistoty" vaření piva. Aldersbach je pro ni podle zástupce ředitele Domu bavorské historie Rainharda Riepertingera ideálním místem, protože prý pivo a baroko nikde nejsou tak propojeny kláštery a pivovary jako tady. Přípravy už jsou v plném proudu. V lednu bude dokončeno renovování výstavních prostor. Návštěvníky prý čeká spíš zážitek než klasická výstava, s řadou kontaktních míst, autenticky bude zprostředkováván historický výrobní proces v kontrastu s moderním. Výstava začne 29. dubna a potrvá do 29. října, uvádí PNP.

Míň utrácejí

Konzum rakouských domácností už déle než dva roky stagnuje. Na rozdíl od Německa a dalších evropských zemí tomu bylo i ve třetím čtvrtletí, píší OÖN. Tzv. spotřebitelská důvěra se od jara výrazně zhoršuje a v listopadu dosáhla nejnižšího bodu od hospodářské krize 2008/09, kdy propadla o 23 procent. Po dočasném oživení zase klesá od října 2010.
Trend bude podle Hospodářského institutu (Wifo) pokračovat. „Ani pouze slabý růst cen, ani snížení daní začátkem roku 2016 dosud domácnosti nevedl k vyšším výdajům," konstatuje Wifo. Experti nicméně očekávají „výrazné impulsy oživení" konzumu v souvislosti s migrační vlnou.

Přibývá vícerčat

Počet vícečetných porodů v Bavorsku je nadále vysoký, sděluje PNP. Mezi loni narozenými 112 073 dětmi bylo 2185 vícečetných, tedy každý 51. porod. Ze 4414 sourozeneckých dětí bylo 4282 dvojčat a 132 trojčat. Počet těchto porodů stoupá – loni o 9,7 procenta. V roce 1980 bylo na 1000 dětí 18 sourozeneckých, píše PNP. Jako možný důvod uvádějí statistikové, že stále víc matek rodí později, s čímž stoupá pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Matkám dvojčat a trojčat bylo průměrně 31,4 roku, o 1,5 roku víc než „jednorázovým". Dalším důvodem je častější umělé oplodnění.

Více čápů u sousedů

V Bavorsku přezimuje stále víc čápů bílých. Zemský svaz ochrany ptactva jich letos napočítal přes 200, uvedla PNP. Před 14 lety jich bylo asi 50. Změnou klimatu se nárůst podle expertky Ody Wiedingové nedá vysvětlit, spíše prý chovatelskými programy 50. a 60. let ve Švýcarsku, Alsasku a Bádensku – Württtembersku.

Tetování s rizikem

Kdo si nechá vypíchat tetováž, musí podle augsburgských soudů počítat s určitými nedostatky zobrazení. Úřední a okresní soud odmítly žalobu matky, která si loni v létě nechala vytetovat na předloktí jména svých dvou dětí a dat jejich narození. S výsledkem nebyla spokojena a žalovala o spoluúčast státu při soudním vymáhání 2000 eur bolestného a 500 eur za přetetováž. Soudy to odmítly se závěrem, že „kerka" nikdy nevypadá na kůži jako její předloha, navíc ke změnám může dojít i následně, po vypíchání obrazců. Soud nedokonalé provedení práce nezjistil, navíc klientka byla o rizicích zásahů informována, popisuje PNP.