VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otazníky nad běženci u sousedů trvají

Linec - Hornorakouská radní pro sociální věci Gertraud Jahnová nabídla ministerstvu vnitra krátkodobé umístění azylantů, přebývajících toho času ve stanových městečkách, do „pevných" nouzových ubytování.

22.5.2015
SDÍLEJ:

Azylanti čekají...Foto: Deník/repro

Jen s pomocí starostů Lince a Frankenburgu našla řešení pod střechou pro až 150 osob, dalších 30, vesměs mladistvých bez doprovodu dospělých, může být ubytováno v eurokempu. Zemský hejtman Josef Pühringer míní, že podle expertů je umístění běženců i právně možné například také v kasárnách. Ministerstvo ale nabídku odmítlo – podle Jahnové z byrokratických a formálních důvodů: prý by si muselo navrhované ubytovny napřed prohlédnout. Není prý také možné akceptovat umístění menších skupin než o sto lidech. V „protiútoku" ministerstvo poukazuje na to, že spolkové země měly už před dvěma měsíci vhodné ubytování podle stanovených kvót vyhledat, a Jahnová odvrací tím, že do konce června budou mít Horní Rakousy ubytování v objektech pro dalších 450 uprchlíků. Vzhledem k současné nepřízni počasí radní apeluje na ministerstvo, aby od formalit v krizovém čase upustilo, píší OÖN.
Ministerstvo vnitra nadále vzhledem k přílivu běženců plánuje stavbu dalších stanů. V Linci a v Salcburku jich v pátek má přibýt po dvanácti, uvádějí OÖN. Odhaduje se, že do Rakouska bude dál přibývat denně 250 až 300 žadatelů o azyl.
V debatě v zemském sněmu odmítají umístění azylantů v kasárnách sociální demokraté, podle nichž jsou takové „masové kvartýry" integraci stejně nepřátelské jako stanová městečka. Trvají na realizaci celounijní kvóty rozdělování uprchlíků a na rychlejším vyřizování azylových žádostí.

Kola do lesů nesmí

Rakouský lesní zákon z roku 1975 zakazuje jezdit na kolech po lesních cestách a turistických stezkách. Hornorakouští Zelení a sociální demokraté navrhli zemskému sněmu přijetí rezoluce doporučující Národní radě změnu předpisu, ale ten to ve čtvrtek odmítl s poukazem na nevyjasněné právní otázky například kolem ručení a odpovědnosti, píší OÖN.
O zrovnoprávnění cyklistů s pěšími turisty usiluje například spolek Upmove se sídlem v Kremsmünsteru, podporovaný alpskými svazy. Ke zvýraznění svých požadavků spolek mimo jiné organizuje „trucovité" akce, při nichž protestující po lesních cestách své bicykly tlačí. Téma diskutovalo i ministerstvo zemědělství, ale došlo jen k analýze situace, sděluje linecký list. Příklady z Korutan, Tyrol a Vídeňského lesa prý ale ukázaly, že individuální místní řešení mohou být úspěšná.

Peter Baiger, ultraběžec.Ultramistr

Via Natura Ultra Trail 2015, závod v terénním běhu na 100 mil v St. Lambrechtu ve Štýrsku i po turistických chodníčcích s celkovým převýšením 7437 metrů, byl mistrovstvím Rakouska v tzv. ultra trailu. Dokončilo jej 15 z 37 startujících. Tři nejrychlejší proběhli cílem společně za 29:08:54 hodiny a získali společně i kýžený titul: Ulrike Stridnigová (54) z Klagenfurtu, Hannes Tautscher (43) z Feldu a 41letý úředník spedice Peter Baiger z Naarnu v Mühlviertlu, startující za Linec a jak říká, úplný amatér, který se ultradisciplínám začal věnovat až před osmi roky. Jako tenistu ho tehdy vyprovokovala poznámka, že tenista není žádný sportovec, protože po pár úderech potřebuje půldruhaminutovou přestávku. Tak se vsadil, že absolvuje triatlon, popisují OÖN.

Špína kolem odbíjení

Konce nebere spor v Linci o noční odbíjení zvonů na věži dómu, o němž náš list opakovaně informoval (architekt Wolfgang L., bydlící v sousedství, žaluje proti rušení nočního klidu). Iniciativa žalobce řadě dalších spoluobčanů „nesedí" a někteří to podle právního zástupce pana L. dávají najevo i urážkami a výhrůžkami újmou na zdraví po telefonu a v dopisech. „Jeden odpůrce srovnal žalobce s Adolfem Hitlerem a kromě jiného ho osočil, že vikáře dómu vydírá. Míní také, že L. a farář měli milostný vztah, a proto že sjednali také nedávný dočasný kompromis o ustoupení od opakování vyzváněných hodin," uvádějí OÖN.
Některé výhrůžky dostává L. na kondolenčních lístcích…

Jak je kde draho

Šetření Statistik Austria uvádí, že pro Rakušany bude letos nejlevnější dovolená v Bulharsku, kde za 100 eur dostanou zboží a služby v hodnotě 207 eur, píše Volksblatt. V Rumunsku to je 183 eur, v Maďarsku 179. V Turecku si euro pohoršilo oproti loňským 153 na 139. Stabilně výhodná má být dovolená v Chorvatsku (151), Portugalsku (131) a Španělsku (120). Řecko je se 125 eury dokonce levnější než loni (122). Zhruba stejně jako doma je pro Rakušany draho v Belgii (97) a v Nizozemsku (96). Podražilo Švýcarsko (65 proti loňským 76), drahými destinacemi jsou také Švédsko 84 a Británie 86.

Bohatí Pražané?

Eurostat vypočítal pořadí 272 regionů Evropy co do výše hrubého domácího produktu (HDP), resp. kupní síly, na hlavu za rok 2013. Tabulku přinesl Volksblatt. Podle ní zopakovalo prvenství vnitřní město Londýna se 325 procenty průměru Evropské unie. Následují Luxemburg 258, Brusel 207, Hamburg 195, Groningen 187, Bratislava 184 (!), Stockholm 179, velká Paříž 175, devátá má být Praha 173, dále Horní Bavorsko 172, severovýchodní Skotsko 166 a Vídeň 159. Dvacátý je Salcburk se 151 procenty průměru EU. Eurostat v souvislosti s žebříčkem upozorňuje, že HDP na hlavu v některých regionech je významně ovlivněn pendlery.

Nebezpečno za mřížemi

Loni došlo v rakouských věznicích ke 299 trestným činům. Z odpovědi ministra spravedlnosti Wolfganga Brandstettera na interpelaci Zelených to zveřejnil Volksblatt. Pět činů bylo sexuálně orientovaných. Jejich oběťmi prý nebyli mladiství nebo mladší vězni. Má to být i důsledkem reformy výkonu jejich trestů, která byla přijata po znásilnění 14letého vězně v květnu 2013 ve Vídni. Další čísla z věznic ukazují razantní vzestup užívání drog (loni bylo odhaleno 449 případů). Sebevraždu spáchalo osm vězňů, z toho čtyři ve věku 18 až 21 let.

Uřezané rysí pracky…

Biolog bavorského úřadu pro životní prostředí našel v lese v katastru Chamu v blízkosti „fotopasti" projektu návratu rysa do přírody čtyři odřezané přední pracky rysů, napsal deník PNP. Podle něho jde očividně o „zastrašující pokus" odpůrců šíření této šelmy proti ochráncům přírody nebo o čin frustrovaného jedince – myslivce, píše list. Případ šetří státní zastupitelství v Řeznu a policie v Kötztingu. K příčině a době smrti rysů jsou nyní nalezené kosti podrobovány expertizám. Nejsou nejčerstvějšího data, uvedla policie.
Deník připomíná, že po otrávení rysice Tessy v roce 2012, odstřelu březí matky v roce 2013 a nálezu těla rysa z Národního parku Kalkalpen v mrazničce preparátora letos v dubnu jde tentokrát o smrt nejméně dvou dalších kusů – mohlo by jít například o matku a mládě z loňského vypuštění do přírody. Podle policie okolnosti naznačují, že šlo o pytláctví.
Pro experty svědčí případ o „silné eskalaci nevole s jednoznačně novou dimenzí" . Také odborný vedoucí výzkumu v Národním parku Bavorský les Dr. Marco Heurich vidí odřezané pracky jako protest proti rysům, kteří jsou pro myslivce velkou loveckou konkurencí. PNP v té souvislosti připomíná průzkum v Čechách, podle něhož 30 procent myslivců zná někoho, kdo tuto šelmu ilegálně ulovil. Primárně jim prý jde o likvidaci konkurence a až v druhé řadě o trofeje.
Heurich připouští, že projekt znovuosídlení rysy rozvíjený od roku 1982 se vzhledem k odporu myslivců stává absurdním a těmto šelmám hrozí znovu vyhubení. Přitom je hustota rysů v Bavorsku extrémně řídká – jeden kus na 10 000 hektarů, tvrdí expert.

U sousedů staví mešitu.Stavějí mešitu

Půl roku po povolení začala v Deggendorfu tradičním čtením koránu, proslovy v turečtině a slavnostním výkopem stavba mešity turecko-islámského kulturního spolku. Má nahradit dosavadní svépomocí zřízené prostory zničené povodní v roce 2013, píše PNP. Projekt není nesporný, ale město jej podpořilo. Jak řekl starosta Christian Moser (na snímku uprostřed), je důležité, aby obec měla místo, kde muslimové mohou pěstovat své tradice. Neméně důležité je ale také, že se k nám jejich obec chová otevřeně, dodal.

K uchování dějin Bavorska

Přesně ke stému výročí vzniku bavorského státu má být v roce 2018 v Řeznu na místě dunajské tržnice otevřeno Muzeum bavorských dějin. V pátek byl k němu položen základní kámen. Slavnostní řeč držel ministerský předseda Horst Seehofer, základnímu kámenu požehnal biskup Rudolf Voderholzer. Bavorský rozpočet podpořil stavbu částkou 63,9 milionu eur, město Řezno přidalo 3,5 milionu, napsala PNP.

Noční střelba na kance

„Černá může být v Bavorsku v budoucnu lovena i s vojenskými prostředky," píše PNP. Ministr zemědělství Helmut Brunner povolil „problémovým regionům" užívání zaměřovačů pro noční vidění při lovu divočáků. Podle PNP je to součást „balíčku opatření" proti kalamitnímu šíření této zvěře v zemi. K realizaci nočních střeleb ale zatím chybí odborné zbraňové povolení od spolkové kriminálky.
Pasovský list dodává, že bavorští myslivci odstřelují ročně více než 60 000 kusů, ale prasata se enormně množí dál a v řadě míst roste napětí mezi myslivci a zemědělci. „Potřebujeme nové impulzy pro ještě efektivnější lov a trvale účinnou regulaci stavu," řekl Brunner.

Seniorka „zaspala"

Další kuriózní případ bavorské policie. V Bad Wörishofenu si ve čtvrtek na oddělení stěžovala 72letá občanka, že její sousedka uprostřed noci dělá hlučné domácí práce. „Ve skutečnosti byl ale bílý den," uvádí PNP. „Seniorka si k polednímu šlofíku zatáhla žaluzie a když se probudila, měla dojem, že je hluboká noc. Na prosby policie žaluzie zvedla, a tak poznala svůj omyl…"

Vyvěsme si region!

Oživí tento nápis německé dálnice?Franz Meyer, místopředseda Euregia Bavorský les – Šumava – Dolní Inn, vnímá při častých cestách do Mnichova kolem dálnice informační tabule, které upozorňují na „Metropolregion München". To v něm vzbudilo přání umístit podobné značky podél dálnic východobavorského prostoru s nápisem "Donau-Moldau-Region" (DMR), označujícího svazek iniciovaný „jeho" euregiem a sdružující kolem šesti milionů lidí také v Čechách a Rakousku, píše PNP. Jak Meyer zdůrazňuje, DMR chce zcela cíleně působit mezi regiony metropolí Linec, Praha, Norimberk a Mnichov.
Kvůli umístění tabulek DMR poslal Meyer dopis prezidentovi ředitelství jihobavorské správy dálnic Paulu-Peteru Lichtenwaldovi. Navrhuje konkrétně umístit je na A3 a A92 ve směru na Deggendorf. „Když na A92 visí informační tabule Metropolregion München, vycházím z toho, že také můj návrh najde u správy dálnic plné porozumění," píše mimo jiné. Ředitelství podle PNP předalo žádost nejvyššímu úřadu pro dopravu při ministerstvu vnitra, výstavby a dopravy, uzavírá pasovský deník.

Autor: Vladimír Majer

22.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní dělník-dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montování stojánků. Možnost se domluvit na zkrácené pracovní době., Práce svým charakterem vhodná pro ženy, Kontakt:, - Malkus Václav, tel.: 734 852 623, e-mail: smc-metal@seznam.cz. Pracoviště: Smc metal s.r.o. - provozovna, 383 01 Prachatice. Informace: Václav Malkus, +420 734 852 623.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník-servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne pan Jiří Potužník, tel.: 774 725 944, e-mail: reditel@zadovhotel.cz, Firemní benefity: ubytování, strava, nealko pití - zdarma, Znalost NJ nebo AJ vítána , komunikativnost, Možno i na DPP, K základní mzdě jsou poskytovány prémie. Pracoviště: Hotel zadov, provozovna firmy alteris s.r.o., Zadov, č.p. 350, 384 73 Stachy. Informace: Jiří Potužník, +420 774 725 944.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 800 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky:, - ŘP skupiny C+E, profesní průkaz, Výhoda: , - ADR, Kontakt:, - Klement Tomáš, tel.: 602440004, e-mail: tklement@koritensky.cz. Pracoviště: Koritenský spedition s.r.o. - provozovna, Zlatá stezka, č.p. 138, 383 01 Prachatice. Informace: Tomáš Klement, +420 602 440 004.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Pomocní skladníci Skladník-skladnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Trázník Josef, tel.: 602 138 727, e-mail: jostra@jostra.cz, Zaměstnavatel poskytuje stravenky.. Pracoviště: Jostra cz spol. s r.o. - stavebniny vimperk, Špidrova, č.p. 122, 385 01 Vimperk. Informace: Josef Trázník, +420 602 138 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Traktor na silnici shořel prakticky docela.
2

Na silnici shořel traktor vezoucí řepku. Je z něho černý vrak

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Do redakce donesla tašku bižuterie

České Budějovice – Náramky, náušnice, řetízky a brože. To všechno donesla ve středu do redakce Helena Žípková z Hluboké nad Vltavou. „Některé jsem si koupila kvůli parádě, některé jsem vyhrála, některé jsem koupila v zahraničí,“ přiblížila Helena Žípková historii pokladů, jichž donesla celou tašku. Cestu do redakce přitom neabsolvovala poprvé. Zapojila se také do předchozích ročníků.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Cyklista zraněním podlehl

Bučina - Již 23. obětí tragických dopravních nehod na jihočeských silnicích se stal cyklista, který se zranil při pádu ve středu 18. července na cestě z Bučiny na Knížecí Pláně. Potvrdila to Martina Joklová, prachatická tisková mluvčí Policie ČR.

Fréza už je v Chrobolech

Chroboly – Už dnes (20.7.) se přesunula technika z úseku vozovky z Příslopu do Záhoří přímo do Chrobol. Potvrdil to Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT