ODS přišla na čtvrtečním (20. února) krajském zastupitelstvu s návrhem projekt parkoviště zastavit. A to do doby, než se najde strategický partner pro letiště. A než se ukáže, kudy povedou hlavní trasy kamionů po dostavbě dálnice kolem města. „Jsme v situaci, kdy nevíme, co se bude s letištěm dít a je třeba minimalizovat tam zásahy do doby výběru strategického partnera a nedělat tam megalomanské projekty,“ řekl jihočeský lídr ODS Martin Kuba.

Kraj začal parkoviště připravovat poté, co ho českobudějovický magistrát požádal o nalezení místa, kam přemístit záchytné parkoviště kamionů z Dlouhé louky. Určeno mělo být až pro sto kamionů, napojeno mělo být na letiště a mělo u něj být i zázemí pro Krajské školní hospodářství.

Zastupitelé ODS a ANO využili tento bod ke své tradiční kritice současného vedení kraje za to, jak v budování letiště pokračuje. Po dokončení terminálu pro osobní dopravu a zajišťování licencí, se nyní hledá strategický partner, který by do projektu vstoupil. Kraj jedná s jedním zájemcem.

Podle hejtmanky Ivany Stráské je přitom snaha ODS vlamováním se do otevřených dveří. „Když jsme jednali o hledání strategického partnera, tak jsme mluvili o tom, že teď je lepší v tom území nedělat žádné zásahy, dokud se s ním nedohodneme,“ řekla zastupitelům Ivana Stráská.

Příprava projektu parkoviště podle ní byla zastavena a o tom, co se bude na letišti budovat dalšího, se bude jednat na krajském zastupitelstvu v dubnu. Jestli parkoviště vyroste, tak není zatím jisté. Pro návrh ODS jeho přípravu zastavit hlasovalo jen 24 zastupitelů a návrh proto neprošel.