„Corona-Drive-In“ funguje díky rychlému plánování a několikahodinové práci zásahové skupiny Bad Leonfeldenu v Glasau u Hellmonsödtu. Testovací stanici vybudovali také v Rohrbachu. Ve Freistadtu je při jižním vjezdu do města od čtvrtečního dopoledne. Personál tvoří vlastní proškolení záchranáři, sanitáři a studenti medicíny. „Kontrolován je ale jen ten, kdo obdrží na ,horké lince´ 1450 identifikační číslo a předloží s ním na místě osobní doklad,“ popisují OÖN. Vzorky budou odebírány okénkem automobilů, vystupovat z vozu lidé nebudou.
Vláda prodloužila omezení vycházení do Velikonočního pondělí. V Tyrolsku už zaevidovali 216 přestupků proti stejnému nařízení. Do čtvrtečního rána jich bylo jen 91. Na všech čtyřech lineckých hřbitovech se dál průběžně pohřbívá a zpopelňuje, smuteční obřady jsou drženy ale jen s omezeními kvůli koronaviru pro maximálně pět hostů. Na přání pozůstalých mohou být odloženy.

Uvařil starosta!Zdroj: Deník/repro OÖN

Linecký starosta Klaus Luger v pátek vařil s asistentkou v kuchyni u něho doma pro více než 50 pomocníků, kteří podpořili krizový štáb v obou radnicích, uvedly OÖN. Měl na sobě tričko s nápisem „Společně to jde lépe“. Chceme tak lidem poděkovat, řekl starosta. Jídlo snědli společně.

Svátek Nejsvětější svátosti, tzv. Liebstattsonntag, je v Rakousku zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví Unesco. Nejslavnostnější průběh s procesím a rozdáváním parníkových srdcí mívá ve Gmundenu. Připadá na nadcházející neděli. Jenomže se neuskuteční, protože na exponovaných místech na náměstí a na Esplanade je iluzorní dodržet předepsané odstupy mezi lidmi. Starosta Stefan Krapf proto vydal varování před cestou, na kterou se chystalo mnoho turistů.

V Linci řeší policie už 130 oznámení porušení zákazu scházení se více osob. Statistika vydala čísla o „hustotě“ nákaz koronavirem – v přepočtu na 100 000 obyvatel vede Tyrolsko 67, ale druhé je Vorarlbersko 50, třetí Salcbursko 30 a naši hornorakouští sousedi jsou „až“ čtvrtí s 28 nákazami.

V Bavorsku přibylo 825 lidí nakažených koronavirem. Celkem jich tak je už přinejmenším 3107, napsala PNP. Země proto jako první v Německu vyhlásila zákaz vycházení. Lidé mohou chodit jen do práce, za nutnými nákupy, k lékaři či do lékárny, k pomoci druhým, návštěvám partnerů, také k protažení se na čerstvém vzduchu, to ale jen v osamění nebo s rodinnými příslušníky. Od půlnoci zavřou všechny gastronomické provozy, po čtrnáct dnů budou jídla připravovat jen k odnesení s sebou. Uzavřeny budou kadeřnictví, trhy stavebnin a zahradních potřeb. Opatření má trvat zatím čtrnáct dnů.