Změna na silnici

Linec - Před téměř deseti lety bylo stanoveno, že rychlostní silnice S10 Mühlviertlem k české hranici povede v severní části tunelem pod Rainbachem. Od prosince byl ale tento plán přezkoumáván a ve středu odpoledne dálniční společnost Asfinag a zemský rada pro výstavbu silnic Franz Hiesl prezentovali rozhodnutí. Osm kilometrů dlouhá trasa obejde Rainbach západně, aby se ulevilo centru obce a místním částem Vierzehn a Apfoltern, píše deník OÖN. Summerau a Rainbach dostanou vlastní přípojku.

Ředitel Asfinag Alexander Walcher řešení vychválil – zvolený terén je ideální z hlediska ochrany životního prostředí a protihlukovým opatřením, ústup od podúrovňového umístění ochrání podzemní vody a také finančně je projekt nejvýhodnější.  Úsek bude podle jeho odhadu stát 170 až 190 milionů eur, o asi 35 milionů méně než varianta s tunelem pod Rainbachem dlouhým až 1640 metrů. Hotovo má být do roku 2021, samotná stavba má trvat dva až tři roky.

Poslední úsek S10 do Wullowitzu zůstává nadále neurčitý, pokračuje list a cituje Hiesla, že závisí na postupu budování rychlostní silnice na české straně. „Je pro mne velkým cílem, abychom výstavbu dotáhli až k hranici, ale z rozhovorů s Prahou nevyplynul žádný konkrétní termín realizace," řekl.

Podle plánu naopak postupuje stavba od Unterweitersdorfu do Freistadtu. Koncem příštího roku bude otevřen obchvat Freistadtu, v roce 2015 celá jižní S10.

Fotbalisté za mřížemi

V rakouské aféře s podezřeními na sázkové podvody (Deník informoval) byl ve středu v Korutanech při procházce zatčen bývalý hráč SV Grödig Dominique Taboga (31), původní oznamovatel údajného vydírání v této souvislosti. 11. listopadu oznámil policii, že měl manipulovat utkání, ale prý odmítl. Nato ho sázková mafie vydírala hrozbami jeho rodině pro ušlou výhru; v obavách měl  neznámým mužům zaplatit asi 30 000 eur. Kromě obvinění ze sázkových podvodů je stíhán také pro podezření ze zpronevěry 5000 eur z týmové kasy SV Grödig.

Od minulého pátku jsou ve vazbě s podezřením z fotbalových podvodů také další tři osoby,. Nejde o aktivní hráče, ujistil státní zástupce. Už 12. listopadu byl zatčen bývalý reprezentant Sanel Kuljic (36) a jeho z vydírání podezíraný komplic Sulim D. (32), čečenský uprchlík. Oba se také měli podílet na ovlivňování výsledků zápasů.

Dědeček s notebookem

Neúnavný i v 92 letech.Josef Mayr, 92letý sedlák na odpočinku z Pilsbachu a bývalý starosta, „přeložil" za tři čtvrtě roku farní kroniku Attnang-Puchheimu ze starého písma kurentu a přepsal ji na počítači. „Teď jsou texty ze 17. a 18. století bez problémů čitelné i pro dnešní oči," napsal deník OÖN. „Desítky stran navíc doplnil fotografiemi, které mu poskytl farář Alois Freudenthaler. „Ty jsem si sám oskenoval," říká pan Mayr.

Ke svému zápolení s texty různých rukopisů od před rokem 1840 poznamenal, že místní jména často ponechal v podobě, jak se vyslovovaly. Měnil se i pravopis, například se psala i čtyři „s", později tři, a písmena „e" a „n" vypadaly tak podobně, že ta správná našel až podle souvislostí. Často byl odkázán na velkou lupu. Práci si ale podle lineckého listu vychutnával – byla prý často tak napínavá, že s ní večer nemohl přestat. Odhalil tak třeba kuriozitu, že v Puchheimu stávala šibenice…

„Když k němu přijde nečekaně návštěva, stává se, že nejprve musí uklidit z kuchyňského stolu svůj iPad. „Když chce člověk něco rychle vědět, je to moc praktické," vysvětluje. „Vyhledávače jako Google jsou dnes pro něho tak samozřejmým nástrojem jako svého času traktor a vidle. Tlustý starý slovník Brockhaus odpočívá v regálu zahalen ochrannou fólií – nahradila jej Wikipedia. A také svůj denní tisk čte už raději v digitální podobě. Přitom své první krůčky na PC udělal až ve svých 75 letech, společně s vnukem Robertem…"

Nekuřáci na postupu

Většina Rakušanů odmítá kouření ve vlastních bytech, ale jeho zákaz zákonem by uvítalo minimum lidí, napsal list Volksblatt. Průzkum internetového portálu ImmobilienScout24 ukázal, že čtyři z deseti Rakušanů pravidelně kouří, ale dělat to ve vlastním bytě je pro 72 procent tabu. Pro 55 procent platí absolutní zákaz kouření doma, každý šestý si zapálí jen výjimečně. Kouření v privátních prostorách zakazuje 71 procent majitelů nemovitostí, v první řadě (77 procent) kvůli obtěžování zápachem. „Zákaz kouření doma daný zákonem, jako je tomu v řadě amerických států, ale 73 procent dotazovaných odmítlo," uzavírá list.

Přibývá vloupání

Počet vloupání do bytů v Dolním Bavorsku loni stoupl meziročně o 16 procent na 496, napsal deník PNP. Enormně, téměř na dvojnásobek, také stoupla způsobená škoda – loni za více než 1,5 milionu eur. A protože zloději při tom také ničili, škoda na dveřích a oknech dosáhla asi 180 00 eur.

„Obzvlášť v Bavorském lese byla letos často řeč o opravdových zlodějských bandách," píše PNP. Tuto tendenci registruje už bezpečnostní zpráva 2012. Enormní výše škody ukazuje na profesionalitu, s jakou si zřejmě organizované skupiny pachatelů cíleně vybírají výnosné objekty. Odhalování této trestné činnosti je velmi složité, protože podle dosavadních zjištění mají významnou část těchto vloupání na svědomí nadregionálně operující, projíždějící pachatelé, uvádí zmíněná zpráva.

PNP dodávají, že Dolní Bavorsko je s přírůstkem těchto trestných činů ve všeobecném trendu. „V celém Bavorsku stoupl letos počet vloupání o 9,2 procenta na aktuálně 5127. Na druhé straně je podle ministra vnitra Herrmanna v Bavorsku riziko stát se obětí vloupání zhruba čtyřikrát menší než v celoněmeckém průměru – 45 ku 176 případům na 1000 000 obyvatel," dodává PNP.

„Jezíškovský" v Pasově

Vánoce na Náměstí dómu.Podle kalendáře začne advent až v neděli 1. prosince, ale na Náměstí dómu v Pasově začal už ve středu otevřením „ježíškovského trhu", napsal deník PNP. Město termín letos předsunulo k žádosti prodejců, kteří nechtěli ztratit zákazníky s předstihem začínajícího trhu v Salcburku, vysvětlil list. Stejně jako loni je na náměstí 66 prodejních a občerstvovacích stánků s nabídkou především regionální produkce. Vystupovat budou také domácí kapely a folklorní skupiny. Trh je otevřen od pondělí do čtvrtka od 10 do 20 hodin, v pátek a v sobotu od 10 do 21, v neděli od 11.30 do 20 hodin. Kyvadlová doprava sem od parkovacího domu v Bahnhofstraße jezdí každých patnáct minut.
(www.passauer-christkindlmarkt.de)

Hymna pěkně zvysoka

Zahrál hymnu na osmitisícovce.Johann Schmuck (37) z Grassau je bavorskému kulturnímu publiku velmi dobře znám jako pozounista. „Začátkem října tento profesionální muzikant spojil jedinečným způsobem svou lásku k hudbě a horolezeckou vášní – zahrál na pozoun bavorskou hymnu na vrcholu Čcho-Oju (8206 m) v centrálním Himáláji," píše PNP. Vyhrál tak sázku o basu piv a večeři s vedoucím grassauské hudební školy Wolfgangem Diemem, který měl troubení v takové výšce za vyloučené. Při 20 stupních pod nulou hrál „Gott mit Dir, Du Land der Bayern" na nástroj z plastiku, protože klasický kovový pozoun by mu přimrzl ke rtům. „Hymna byla málem poslední skladbou, kterou v životě zahrál, protože při sestupu mu v silném větru omrzly všechny prsty na rukou, tři prý až dočerna. Všechny ale posléze regenerovaly. A jako pozounista prý má tu výhodu, že špičky prstů vůbec nepotřebuje, zlehčil to Schmuck. Týden po návratu už zase s Grassauskými hrál koncert – se zavázanou rukou," uvádí deník.

Homosexuální hejtman „čistil stůl"

Okresní hejtman z dolnobavorského Regenu Michael Adam svolal ke své sexuální aféře tiskovou konferenci – nikoliv na okresní úřad, ale do hostince v centru města. Chtěl jí čelit „kampani jednotlivých médií", jak publikování informací o intimních schůzkách s přítelem na půdě hejtmanství nazval.

Hejtman Adam, vpravo jeho mluvčí Langer.Konferencí prý „vyčistil stůl". Uvedl, že měl sexuální kontakty ve služebních prostorách v šesti případech. Se třemi mladíky se sešel k sexu už jako starosta v Bodenmaisu, se třemi pak měl styk jako hejtman v regenském úřadě. „Dosud byl znám jen jeden takový jeho případ," připomněl pasovský deník PNP. „20letý muž z Bavorského lesa před půldruhým týdnem popsal v pasovském listě Am Sonntag a v Bildu jejich tajná milostná setkání v hejtmanství mezi prosincem 2012 a sklonkem léta. Adam se s ním seznámil přes internetový portál ,gayromeo´. Za aférku se hejtman následně veřejně omluvil." Ujistil také, že k podobným setkáním ve služebních místnostech zcela jistě nedoje.

Ve středu přešel do ofenzívy a publikoval další případy, prý aby vymezil jasnou hranu, zčásti i kvůli údajné mediální štvanici, které byl po oznámení aféry vystaven a která podle něho sklouzla směrem, který on už neshledává lidsky v pořádku. Jde prý o mobbing. Tak mu prý jeden z novinářů předhazoval „sex s nezletilým", protože měl, tehdy jako 18letý, 16letého přítele,. líčil se slzami v očích. Měl prý také slavit sexuálními party v bazénu a navštěvovat bordely. „S takovými kampaněmi už to dál nejde," řekl.

Opakoval, že aféry ve služebních místnostech byly „morálním pochybením", ale zákonem není sex v úřadě zakázán. Nikdy prý také neporušil své úřední povinnosti. Ani dolnobavorská vláda s výkonem dohledu nad jeho výkonem funkce nevidí žádné jeho služební prohřešky. Při víkendovém setkání předseda vlády Heinz Grunwald vyslovil nad jeho počínáním pouze nelibost, prohlásil

PNP dodala, že hejtman odmítl odstoupit a vyloučil také, že by dal svůj post k dispozici v předčasných volbách v příštím roce, jak mu navrhla okresní předsedkyně SPD Rita Röhrlová.