Ztracený chodil na procházky denně, vždycky stejnou cestou na Reichersberg. Když se ve čtvrtek nevrátil, vyhlásily pečovatelky poplach. Policie ho hledala po obvyklé trase, a když ho nenašla, byla vyhlášena velká akce se psovody Červeného kříže z Braunau. Rozený Američan, který žije od 15 let v Rakousku, právě prochází se svým psem Noxem školení u této organizace. Ve čtvrtek při něm asistoval jako pomocník, bez psa. Zakrátko ztratil ostatní členy skupiny z očí. "Rozhlížel jsem se čelovkou, hledal signál GPS, a najednou jsem viděl před sebou siluetu jako z hororu," vyprávěl. Na zemi seděl starý pán a na Tevnanovo volání skoro nereagoval. "Byl už pořádně zmatený, říkal, abych ho nechal na pokoji…" Tevnan alarmoval policii a hasiče. "Když senior poznal lidi, kteří ho už víckrát doprovodili domů, posadil se a chtěl s nimi jít…" Tevnan u něho zůstal do příjezdu sanitky. Po vyšetření mohl zachráněný zpátky do domova seniorů… 

Olympijský kaplan

Od srpna působí salesiánský kněz Bernhard Maier v ředitelství fary v Amstettenu. "Do kázání rád vkládá své znalosti sportu, cituje mnoho výroků sportovních vzorů o víře," píší OÖN. "Především je ale absolutním top-expertem. Od roku 1984 do 2012 byl aktivní jako ,olympijský kaplan´: při šesti olympijských a sedmi paralympijských hrách. Od Hermanna Maiera po Muhammada Aliho zná všechny, sportovce i funkcionáře. S mnoha z nich se setkával při svých bohoslužbách, řadu z nich utěšoval, mnoho jich oddával, dokonce křtil řadu jejich dětí…"

Ilustrační foto.
Od sousedů: Jeden cyklistický region od Dunaje do Čech

Na 24. zimních hrách v Pekingu letos chybí kvůli pandemii. Setkání s lidmi z celého světa, jejich nadšení i radost ze života mu chybějí… "A obává se, že za pár desetiletí už zimní hry vůbec nebudou možné," píše list.

K Maierovi dodává, že se narodil v roce 1950 v Göppingenu. Od deseti let byl žákem Salesiánů Dona Boska v Unterwaltersdorfu, roku 1967 do řádu vstoupil. "Habilitovaný sportovní vědec dostal po svých četných nasazeních v oboru čestný titul ,Olympia-Kaplan´. V Unterwaltersdorfu pracoval také jako ředitel Gymnázia Dona Boska," dodává list. 

Divoké prase na kanapi

"Trochu vyčerpané, ale plně spokojené si libuje divoké prase na gauči v obýváku 39leté ženy z Hagenu v Severním Porýní-Vestfálsku," píše PNP.

Příběh je tak neuvěřitelný, že sama policie ve své zprávě předesílá, že nejde o žert. "Když ve 13.20 paní otevřela domovní dveře, vystrkovalo proti ní zadek vyrostlé divoké prase," napsala. Vyděšená žena zase rychle zavřela a zavolala policii. "Než hlídka přijela, asi 60kilogramová bachyně zpustošila vnitřní zařízení bytu a pohodlně se uvelebila na gauči v obýváku. Podle policistů se zvíře dovnitř zřejmě dostalo otevřenými dveřmi z terasy. Když se zabouchly, bylo v pasti. Jak je z ní dostali, zpráva neuvádí…" 

Světla za mrtvé z pandemie

Světelné moře má v neděli na lineckém Hlavním náměstí vzpomenout 13 900 životů, které si vyžádala pandemie, napsaly OÖN. Akce pořádaná privátní iniciativou "Yes, we care" má být i znamením solidarity s dětmi a mladistvými, které nákaza silně zasáhla, a s personálem nemocnic. Sraz bude v 18.30 na náměstí, v 19 hodin budou zapáleny svíce a držena minuta ticha.

Odsoudili vraha rodiny

Před třemi roky byli na Teneriffe zabiti žena a její desetiletý syn, mladší chlapec utekl. Za čin soudí v Santa Cruz 46letého manžela a otce dětí. V pátek, sedmý den procesu, ho porota jednomyslně uznala vinným dvojnásobnou vraždou a jedním pokusem o ni, napsal DK. O trestu musí ještě rozhodnout senát.

Podrobnosti jsme na webu uvedli. Obžalovaný 23. dubna 2019 během putování s odděleně žijícími členy rodiny z Halle, kteří ho přijeli navštívit, ubil ženu a staršího chlapce v jeskyni a před ní na jihu ostrova těžkým kamenem. Sedmiletý syn utekl, přičemž podle poroty obžalovaný předpokládal, že v divočině zahyne.

Na trati freistadtské rallye.
Od sousedů: V rakouském vlaku chytili českého zloděje

Při zahájení hlavního líčení obviněný invalidní důchodce řekl, že od roku 2017 trávil zimní měsíce vždy na Teneriffe. Kvůli bolestem a depresím bral léky, také morfium. Ujišťoval, že v rodině nikdy nedošlo k násilí, také v roce rozchodu ne. V jeskyni ho prý ale žena napadla, zranila ho na hlavě, silně krvácel a ztratil nervy, když se kvůli chybějícímu signálu mobilní sítě nemohl dovolat pomoci. Žena prý začala kolem sebe mlátit, vypovídal. Když ležel, začaly na něho dopadat kameny. V panice to začal oplácet. Pak hledal mladšího syna a když se vrátil, našel v jeskyni zkrvavená těla ženy a staršího chlapce. Manželka prý ještě vstala, ale pak znovu upadla, popisuje DK.

Obhajoba mínila, že obžalovaný nebyl při duševní síle, manželka se chtěla rozvést. "Je utýraným mužem, který mnoho vytrpěl. Bylo to drama, ale také on je obětí," řekl jeho španělský obhájce.

Jediný svědek události, jeho tehdy sedmiletý syn, utekl - naštěstí ne k autu rodiny, ale hodiny bloudil po okolí. Narazil na dva mladíky, kteří ho doprovodili k Holanďance, která uměla německy. Ta se plačícího šokovaného dítěte ujala a alamovala policii. Ještě na Teneriffe ho vyslechl psycholog a chlapec otce těžce zatížil. Mrtvoly v jeskyni byly nalezeny později už ve stavu, že mohly být identifikovány jen podle DNA.

Obviněného policie zadržela ještě v den činu v jeho bydlišti asi deset kilometrů od jeskyně. Podle obžaloby se umyl a převlékl, oděv od krve byl nalezen k plastovém pytli na odpadky v kontejneru poblíž jeho bydliště.

Kromě trestu odnětí svobody žalobce požaduje, aby odsouzený zaplatil 300 000 eur přeživšímu synovi a 200 000 eur rodičům usmrcené ženy.

Český táta unesl syna

U úředního soudu ve Freyungu byl obžalován český táta za odebrání dítěte, píše PNP. Činu předcházely dlouhodobé spory rozděleně žijících rodičů.

Kritického dne přijel obviněný se dvěma muži k domu, ve kterém bydlela matka s tehdy čtyřletým synem. Zazvonil a chlapec otevřel, protože si myslel, že za nimi je jeho kamarád z her. Toho otec využil a dítě popadl. S jeho matkou se o potomka začali prát. "Vyhrál" muž a utekl s dítětem ke svým společníkům do auta. Společně odjížděli po B12 k české hranici. Krátce před ní, ve Philippsreutu, je zastavila bavorská policie.

2. února oslavili 20 let manželství...
Od sousedů: Sňatkoví dvojkaři, pizzař proti UEFA a nejasno ve sporu o hovínka

Odehrálo se to v roce 2015. "Protože otce se dlouho nedařilo vyhledat, aby mu byl předán trestní příkaz, došlo k procesu až nyní. Líčil, že měl pevné hodiny v měsíci, kdy jezdil do Freyungu, aby syna viděl. Korona s uzavíráním hranice situaci ztížila, ale měli alespoň pravidelný telefonický kontakt," popsala PNP.

Dodává: "Protože se konflikt stal před tak dlouhou dobou a situace v rodině se mezitím uklidnila, upustila soudkyně od ukládání peněžitého trestu z trestního příkazu, proti kterému obviněný podal odpor, a jeho stíhání zastavila. Soudní náklady zaplatí stát, vlastní výdaje musí muž nést sám…"