Kolem šestnácté hodiny dostala policie více telefonátů o koloně nápadných supersportovních vozů, které nebezpečně předjížděly a jely příliš rychle. Mířily od Salzwegu po B12, přes Pasov na A3 směrem Pocking a odtud dál na B12 na Mnichov. V oblasti Rottalmünster auta předjížděla bez ohledu na dopravu v protisměru, uzavírky a zákazy. Podle svědků masivně překračovala maximální povolenou rychlost.

"V jednom případě musel řidič BMW v protisměru intenzivně brzdit a uhýbat, aby zabránil čelní srážce. Situaci částečně zachytily videozáznamy. Většina poznávacích značek zúčastněných vozidel je známa, takže dopravní policie vede vyšetřování za nedovolené závodění a ohrožování bezpečnosti v dopravě. Prosí svědky, kteří byli v danou dobu na B12 a A3, aby se spojili s policií v Pasově (0851/9511-5021). Eventuálně mohl někdo nápadnou jízdu natočit na mobil nebo dashcam. Šlo o auta značek Ferrari, Lamborghini, McLaren a Porsche, částečně v nápadných barvách a s českými poznávacími značkami," uvedl DK.

V Rakousku roušky v obchodech zatím nesundají

Rauch argumentuje, že teprve nedávno se v Rakousku objevily dvě nové varianty korony "a bylo choulostivé zrovna teď oznamovat nová uvolnění". Situaci ale pečlivě sleduje a bude-li stabilní a počty nemocných dále poklesnou, má za možné začátkem léta pokročit.

Nandu už jsou doma i v Německu!
Od sousedů: V Německu žije jediná divoká populace nanduů v Evropě

Horští myslivci slavili

Poprvé po dvou letech oslavují bavorští horští střelci opět ve velkých formacích svůj patronátní den, píše DK. V Aschau v Chiemgau očekávali na 4000 členů všech 47 kompanií. Slavnostní řečí byl pověřen zemský premiér Markus Söder, jejich "světský" patron.

Střelci považují Pannu Marii, "Patronu Bavariae", také za svého patrona a jí věnovaný dnešní den slaví jako svůj největší svátek. Jeho centrální událostí byla dopolední mše.

Historie horských střelců sahá do středověku. První zmínka o střelecké společnosti „Püxen Schützen zu Reichenhall“ je z roku 1369. V závěru 15. století Bavorsko potřebovalo chránit před zlovolnými škodiči a od roku 1488 vystrojovalo ozbrojené občanské a selské gardy. Jejich tehdejší úkol bránit bezprostřední domov, rodiny a jejich majetek symbolicky zůstal. Stali se institucí bavorského státu…

V první fázi kráva vyhrává...
Od sousedů: Uprchlé krávy napadly řezníka. Dvě pak utekly do lesa

Jejich nejbližším dalším velkým dnem bude neděle 29. května, kdy budou mít velkou pochodovou parádu v klášteře v Benediktbeuern v Horním Bavorsku. Jejich kapely uvedou typické bavorské pochody a další tradiční hudební kousky. Vrcholem bude jejich společný koncert.

Nejstarší sociální bydlení

Augsburg si připomíná 500 let svého "Fuggerei", podle Wikipedie nejstaršího komplexu pro sociální bydlení na světě, postaveného rodinou Fuggerů, původně členů tkalcovského cechu v Augsburgu. Bohatství a světového jména nabyli teprve obchodem s drahými kovy a především obchodními styky.

Sociální bydlení v roce 1521 ve zděných řadových domcích v Augsburgu nechal zřídit Jakob Fugger. Dnes v 67 domcích žije 150 potřebných katolických občanů ve 140 bytech za roční nájem od 0,88 eura.

K výročí ve městě postavili futuristický dřěvený pavilon na náměstí. V nadcházejících týdnech dá rám četným pořadům. Do 12. června se budou střídat denně od 10 do 22 hodin. V areálu jsou dále mj. čtyři muzea. K oficiálnímu zahájení v sobotu čekali také předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen.

Slavnost probíhá pod mottem „Next 500“. „K výročí jsme rozvinuli iniciativu, že myšlenka fuggerei by mohla být v budoucnu pojata jinak," řekl Alexander Erbgraf Fugger-Babenhausen z rodinné seniorské rady. Začít chtějí projekty boje proti chudobě starých lidí v Litevsku a k ochraně mladých žen a dívek v Sierra Leone.

Festival kouzelníků

Od 11. do 15. května bude ve Fürstenfeldbrucku u Mnichova kouzelnický festival „HocusPocus Fürstenfeld“. Ve více než 30 show se představí prvotřídní mistři magie. Vstupné na jeden den je 17 eur. Naváže kongres Magica 2020 pod názvem "Krásně žasnout", k němuž se přihlásilo na 700 kouzelnic a kouzelníků. Mají bojovat o titul německého mistra, který se uděluje každé tři roky. Program je na https://magica2020.de/festival.

Policie kupovala květiny

Prodej květin dvou děvčátek vázl, než zasáhl pomocník a přítel, napsal DK. "Policie v Severním Porýní-Vestfálsku na sebe upozornila mimořádnou akcí - odkoupila dvěma malým holčičkám celou nabídku kytek," uvedl list. Pětiletá s šestiletou si postavily malý stolek na kraji cesty v Xantenu a nabízely pečlivě upravené luční květiny. Obchod jim moc nešel. Nevěřily svým očím, když u nich zastavila hlídka policie, aby jejich nasbírané květinky odkoupila - od každé svazeček za jedno euro. S nákupem se pak pochlubila na instagramu policie okresu Wesel. Foto: Deník/DK/Screenshot Polizei