V úterý v sedm hodin požádali chataře o pomoc. Ten vyrozuměl horskou službu z Ramsau, která zorganizovala vrtulník letecké záchranky k dopravě Čechů do údolí. "Žena byla viditelně podchlazena. Oba horolezci byli vybaveni jen jednou lezeckou sadou a zajišťujícím pásem. Stoupačky ani bivakovou výzbroj neměli s sebou," napsal Laumat.at.

Mallorca, ilustrační foto
Od sousedů: Němec s demencí se našel až Mallorce

Zemské policejní ředitelství k tomu dodalo, že Češi možná túru na Dachstein podcenili. "Protože nedostali místo v Seethalerhütte, přenocovali ve volném terénu. Částečně podchlazené je zachránil vrtulník," uvedlo zpravodajství direkce.

Kolik kde stojí vlastní byty

Aktuální Deloitte Property Index uvedl, že cena metru čtverečního obytné plochy v Rakousku stoupla loni o 11 procent na průměrných 4782 eur. Letos v prvním čtvrtletí se zvýšila o dalších 13 procent. "Kupní cenou nových bytů tak patří Rakousko k nejdražším v Evropě spolu s Německem a Francií, a to hned za Anglií se 4905 eury za metr," napsaly OÖN.

Vídeň s průměrnou cenou 5788 eur za metr ležela 21 % nad rakouským průměrem. "V evropském žebříčku nabízí ale vpravdě ,okasní´ cenu, daleko třeba za Paříží se 13 462 eury nebo Mnichovem 10 500 eur," porovnal list. Gabriele Etzlová z Deloitte připomíná, že například v Lisabonu jsou byty třikrát dražší než je průměr v zemi.

Nad hrází předtím...
Od sousedů: Stíhají rozboření bobří hráze

Podle Statistik Austria stál loni metr čtvereční vlastního bytu v Rakousku 3389 eur - v bytových domech 2578 eur.

OÖN dodávají, že ve Vídni a v Rakousku jsou v mezinárodním srovnání výhodnější i nájmy bytových prostor. Ve Vídni byly s průměrem 8,66 za metr čtvereční dokonce nižší než ve Štýrském Hradci (10,40) nebo v Linci (10,22). V Evropě jinde je to "o něčem jiném" - na špici jsou Paříž 29,10, Oslo 26,56, vnitřní Londýn 25,12 eura.

A jak se kde plánuje stavět byty? V Rakousku bylo loni iniciováno 10,6 projektů na 1000 obyvatel. S výrazným odstupem následovaly Polsko 7,3 a Slovinsko 6,1, poslední byla podle Deloitte Itálie s jediným projektem na tisíc obyvatel.

Jak zloději "dotikalo"

"Řetězení náhod může milovník starých hodin vděčit tomu, že má zase svůj mimořádně drahý stroj," napsaly OÖN.

Kus v ceně 30 000 eur byl v neděli odpoledne odcizen z osobního auta 40letého muže v okrese Linec-venkov. "Zloděj s ním druhý den napochodoval k lineckému klenotníkovi zjistit, jestli jde o originál. Obchodník řekl, že se v těchto modelech nevyzná, a odkázal ho na experta, ke kterému ho doprovodil. Protože nebyl doma, klenotník mu zavolal a dozvěděl se od něho, že hodiny v žádném případě nesmí dát z rukou, protože takové modely jsou mimořádně vzácné a ten jeho byl zrovna den předtím odcizen. ,Zákazník´, kterého doprovázel, utekl, a hodiny nechal na místě. Jejich sériové číslo potvrdilo, že jde skutečně o majetek experta. Na bezpečnostním videu byl dotyčný zloděj bezpečně identifikován. A další náhoda - policejní hlídka náhodně na zastávce hromadné dopravy v Leondingu zpozorovala k večeru muže podobného osobě na videozáznamu. Při kontrole zjistila, že jde o 41letého Turka z okresu Linec-venkov. Před prověrkou dotyčný zahodil skleněnou dýmku do pole vedle zastávky a přiznal konzum pervitinu. Při osobní prohlídce našli u něho další drogy a také zlatý prsten, který Turek rovněž odcizil z auta s hodinami. Zadržený všechno přiznal," končí zpráva OÖN.

Bez vánoční výzdoby?

"Vánoce jsou ještě daleko, ale jedno se zdá být jisté - předvánoční osvětlení v Linci by mohlo být poněkud ,světlejší´ a kratší, nebo se vůbec nerozzářit," napsaly OÖN. Starosta Klaus Luger oznámil, že se příští týden po návratu z dovolené o tom poradí s podnikateli. Návrhy osvětlení časově vypínat nebo spouštět je jen o nedělích označuje za polovičatá řešení. Vzhledem k náročnosti příprav osvětlení si klade otázku, zda si několikadenní práci a náklady s tím neušetřit. Buď to uděláme všechno, nebo nic z toho," řekl listu.

Rumun chtěl okrást invalidu

27letý Rumun chtěl v úterý před 19. hodinou ve Vídni vytrhnout 46letému muži na vozíčku tašku pověšenou přes rameno. Při přetahování invalida se svým vozítkem upadl a lehce se zranil, píší OÖN ze zprávy policie. Incidentu si povšimli kolemjdoucí a Rumuna drželi do příjezdu policie.

Nejoblíbenější jsou Marie a Paul

V Rakousku se loni narodilo 41 841 děvčátek. Z těch dostalo 795 jméno Marie. Ze 44 237 chlapců se 810 jmenuje Paul.

Marie byla jedničkou už v roce 2020. Loni za ní skončily Emilia, Anna (od roku 1996 třináctkrát nejoblíbenější), Emma, Lena, Mia, Laura, Valentina, která si polepšila o čtyři místa, Hannah a Lea.

U kluků je pořadí Paul, Jakob, Maximilian, v desítce od roku 2005, dále Elias, předloni druhý David, pak Felix, Leon, Tobias, Jonas a Noah.