Po celou dobu středečního hlavního líčení upínal mladý pediatr Martin Šváb, toho času z Brna, svou mysl k růženci.
Svíral ho mezi prsy a skrápěl slzami.

Třicetiletému muži hrozil vysoký trest. Ve vězení mohl skončit na osm až 12 let. Na krku totiž měl paragraf za neoprávněné nakládání s drogou. Přesněji s psychotropní látkou zolpidem obsaženou v léku na spaní, která na seznamu zakázaných látek figuruje jako tvrdá droga.

Advokát Jindřich Pastrňák postavil obhajobu lidově řečeno na neznalosti zákonů a také na tom, že na fakultě se o trestnosti lékařů neučí. „Jako lékař měl mít povědomí o účincích látky, ale nevěděl, že se může dopustit trestné činnosti,“ uvedl ke skutku klienta, jenž lék nakupoval a prodával.

Z očí jim tekly proudy slz, padli si do náručí a byla na nich evidentní úleva. Takový obrázek poskytl Martin Šváb se svou těhotnou manželkou po vynesení rozsudku. Z Tábora do Brna mohl odjet ve veselejší náladě, než v jaké se ráno k táborské pobočce českobudějovického krajského soudu vydal.

Místo minimálně osmi let vězení si za svůj nedovolený obchod s hypnotikem vysloužil tři roky s podmínkou na pět let.
Další vánoční dárek mu předseda senátu Petr Černý nadělil nevyužitým zákazem činnosti. Malé děti může Martin Šváb dál léčit. „Věřil jsem v co nejlepší výsledek. Jsem teď spokojený a doufám, že kolegové z komory budou trošku shovívaví a já budu moci jako lékař pokračovat dál,“ vyjádřil se pro Táborský deník po vynesení rozsudku.
Co řekne komora

Vyhráno ale zcela nemá, státní zástupkyně Alena Píchová navrhovala podstatně přísnější trest a pro případné odvolání proti verdiktu senátu si ponechala lhůtu na rozmyšlení.

Jak Martin Šváb zmínil, další rána může přijít ze strany lékařské komory. Na ní totiž soudce Petr Černý nechal rozhodnutí, zda třicetiletý pediatr bude i nadále oblékat bílý plášť.

„Velmi jsme o zákazu činnosti uvažovali, protože se trestného činu dopustil v souvislosti s výkonem lékaře. Klíčové ale pro nás bylo, že léčí děti, nikoli dospělé, jimž je lék na spaní určený, takže jeho pacientů se nedovolený obchod nedotýkal. Česká lékařská komora by měla sama zvážit, zda může nadále zůstat lékařem. Možná je to trochu alibistické, ale my to s výší trestu nesmíme přehánět,“ zdůvodnil soudce rozhodnutí.

Jít až pod spodní hranici trestní sazby mu umožnil důsledný přepočet obsahu nebezpečné látky, s níž pediatr ve snaze přijít si k penězům obchodoval. Nakonec se množství zastavilo těsně pod hranicí 70 tisíc miligramů, na níž začíná nelegální nakládání velkého rozsahu. Tím se trest z osmi až 12 roky odnětí svobody snížil na dva až deset let.

Nakonec Martin Šváb nemusí vykonat ani obecně prospěšné práce, které by pro jeho obhájce Jindřicha Patrňáka byly odpovídajícím alternativním trestem. Zato ale musí zaplatit pokutu 120 tisíc korun a také přijde o počítač, přes nějž provozoval svůj byznys.

K nelegálnímu obchodu sklouzl v loňském roce a do letošního ledna prodal přes osm tisíc tablet, na nichž vydělal kolem 25 tisíc.

Nejdříve si lék předepisoval pro sebe, neboť trpěl nespavostí. Pak na internetu zjistil, že se s lékem obchoduje a zadal si vlastní inzerát. Že se dostává na šikmou plochu, podle svých slov netušil. Aby do lékárny nenosil jen recepty se svým podpisem, zneužil v pelhřimovské nemocnici jména dvou svých kolegů. Přesto jej lékárnice upozornila, že receptů na stejný lék již přinesl podezřele hodně. V ten den už lék neodebral, přesto se nevyhnul trestnímu stíhání.