Kniha podle mluvčího NP Šumava Jana Dvořáka vyšla již před dvěma lety ale v němčině. "Už v době vydání bylo jasné, že text i publikace odhalují zákoutí bavorského národního parku, která jsou většině návštěvníků skryta. A proto se vedení správy Národního parku Šumava rozhodlo vydat ji v českém jazyce," informoval, že vybrali právě letošní výroční rok, protože NP Bavorský les slaví 50 let existence.

Situace kolem onemocnění Covid-19 nedovolila podle ředitele správy NP Šumava Pavla Hubeného naplnit plán a představit knihu na společné akci k výročí Bavorského lesa. "Ale to nijak zásadně nekalí moji radost z tohoto díla,“ sdělil Pavel Hubený. „Rozhodně jsem považoval za nezbytné ji poslat také mezi české čtenáře, protože nic podrobného a inspirujícího o krajině sousedního národního parku v Čechách neexistuje,“ vysvětlil.

NEJEN KNIHA, ALE I DRUH PRŮVODCE

Kniha celým názvem Národní park Bavorský les. Nový, divoký les popisuje čtenáři celé území Národního parku. Představuje nejrůznější typické fenomény jeho území například krajinné dominanty, biologickou rozmanitost, lesy národního parku, památky a zvláštnosti, ale také zařízení národního parku, jako jsou návštěvnická centra či centra environmentální výchovy a také přibližuje to, jak se v Bavorském lese promítá klimatická změna. Zachycuje Bavorský les a Šumavu také v jejích typických náladách.

Kniha Národní park Bavorský les. Nový, divoký les je již v prodeji v informačních střediscích a návštěvnických centrech Správy NP Šumava, i na e-shopu Národního parku Šumava, a to za cenu 299 korun.

„Díky svému pojetí je tato kniha nejen základem pro podrobnější poznání našich sousedů, ale také určitým druhem turistického průvodce, který dokáže nalákat k návštěvě Bavorského lesa,“ vysvětluje koordinátor spolupráce správ NP Šumava a Bavorského lesa Pavel Bečka, který knihu překládal do českého jazyka.

I NEZNÁMÁ MÍSTA

Součástí knihy jsou fotografie Rainera Simonise, který svým fotoaparátem zachytil krásy Bavorského lesa v období třiceti let. "Proto zde nechybí snímky jak těch známých až ikonických lokalit, tak i méně známých míst, které právě mohou být zajímavým tipem pro české návštěvníky," zdůraznil mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

„Fascinuje mě, jak je na mnoha snímcích vidět, že doslova mizí hranice mezi námi. Šumava, jakožto pohoří, se opět stává jednolitým a úžasným přírodním prostředím, které stojí za ochranu i návštěvu,“ popsal ředitel správy NP Šumava Pavel Hubený.

Za krasný dárek k narozeninám Bavorského lesa je vděčný i ředitel správy tohoto národního parku Franz Leibl. „Doufám, že si kniha najde v České republice hodně čtenářů. Koneckonců náš národní park se nejen svojí přírodou podobá Národnímu parku Šumava. Prostě, kdo zažije Národní park Bavorský les, zjistí, že je to stejně krásné území, jako na Šumavě,“ uzavřel Franz Leibl.