Přesuny z oddělení na oddělení kvůli stanovení diagnózy už nebudou muset absolvovat pacienti, kteří se kvůli zdravotním potížím dostanou do českobudějovické nemocnice. Už od začátku příštího roku jim začne sloužit zbrusu nové oddělení urgentního příjmu.

Jak vysvětluje předseda představenstva nemocnice Břetislav Shon, nemocného tu uloží v ambulanci, a tam se u něj budou střídat specialisté, kteří jej vyšetří a rozhodnou o jeho další léčbě. „Pacient nebude cestovat po areálu z ambulance do ambulance, z čekárny do čekárny, ale lékaři jednotlivých specializací budou přicházet k jeho lůžku," vyzdvihuje Břetislav Shon.

Lékaři se sejdou u lůžka pacienta

Osoby s náhlým zhoršením zdravotního stavu bude ošetřovat personál oddělení urgentního příjmu – specializovaného pracoviště s nepřetržitým provozem v českobudějovické nemocnici. To právě vyrůstá v přízemí centrálního pavilonu.


Jak nastiňuje ředitel úseku interních oborů Michal Šnorek, ať už pacienti přijdou sami nebo je přivezou sanitky, čeká je náležité vyšetření a roztřídění na příslušná oddělení podle typu onemocnění. „Dnes člověk s bolestí břicha cestuje po několika odděleních, musí na internu, chirurgii, gastroenterologii a může se stát, že po několika hodinách skončí na úplně jiném oddělení. Nově jej vyšetříme na jednom místě, kde kolem něj budou rotovat lékaři. Rozhodnou tak mnohem dříve o diagnóze a může se i zkrátit doba jeho pobytu v nemocnici," vysvětluje.

Prostory šité na míru


Oddělení před několika dny začalo vznikat v části pavilonu C. Právě přestavbou jeho přízemí a přístavbou, která na něj naváže, vznikne prostor pro 11 ambulancí, zákrokový sál, samostatná místnost pro ultrazvuk, dvě resuscitační místnosti a část s pěti expektačními lůžky včetně jednoho v izolačním boxu. Samozřejmostí je i prostorná čekárna a recepce sloužící pro celý centrální pavilon. Přesune se sem také stomatochirurgie z dolního areálu nemocnice.

„Ošetřena tu bude většina dospělých pacientů s akutními problémy či v přímém ohrožení života s výjimkou porodů, úrazů, cévních mozkových příhod a nemocných vyžadujících péči na ARO. Ty budou směrovány přímo na příslušná specializovaná pracoviště nemocnice," přibližuje dále Michal Šnorek.
Stavba oddělení urgentní᠆ho příjmu je součástí rozsáhlé restrukturalizace celé nemocnice. Předcházelo jí více než dvouleté plánování všech detailů. Stavba začala v květnu, hotovo má být do konce roku. Stát bude 60 milionů a nemocnice ji zaplatí z vlastních zdrojů.