Akci společně financují Jihočeský kraj jako hlavní investor, město České Budějovice a budějovický dopravní podnik. Bez DPH vyjde spojnice sídlišť přibližně na sto milionů korun.

Podle Hany Brožkové z oddělení informací krajského úřadu stavební práce probíhají podle harmonogramu a termín dokončení je 9. červen 2018. Už tento měsíc má být dokončena nová turbokřižovatka v Husově třídě.

Nová kruhová křižovatka nahradí dosavadní světelnou křižovatku Husovy třídy a Strakonické ulice. Teď je místo částečně průjezdné. Ale kvůli finálním pracím bude křižovatka na jedenáct dnů zcela uzavřena. Podle náměstka primátora Petra Holického se uzavře od 12. do 23. srpna. „Důvodem jsou dokončovací práce v křižovatce a výstavba středového ostrůvku. Na místě se bude osazovat trolejové vedení a pokládat obrusné vrstvy vozovky včetně dopravního značení,“ přiblížil chystané práce Petr Holický. Doprava bude vedena objízdnou trasou pro vozidla do 3,5 tuny ulicí Boreckého a kolem Tesca na takzvanou levobřežní komunikaci. Změny se dotknou i dalších přilehlých komunikací a provozu MHD.

Podle Hany Brožkové z oddělení informací krajského úřadu budou v okružním pásu nové křižovatky vedeny dva jízdní pruhy a vjezdové i výjezdové větve budou také dvoupruhové. Jízdní pruhy v takzvané turbokřižovatce budou odděleny vodicím proužkem ve formě nastříkané barvy. Neměly by zde být obrubníky mezi jízdními pruhy, jako třeba u Mladého. Spojnice dvou budějovických sídlišť se na Máji napojí do ulice Milady Horákové.

Zhruba sedm set metrů má měřit spojnice dvou největších českobudějovických sídlišť Máj a Vltava. Nová komunikace povede v zářezu přes bývalé vojenské cvičiště a na jejím začátku i konci budou kruhové křižovatky. Práce začaly letos v dubnu a skončit mají 9. června 2018. Cena je zhruba sto milionů korun bez DPH.

Vznikající spojnici sídlišť Máj a Vltava v Českých Budějovicích ale provází dlouholetý spor o její vliv na životní prostředí. V části sídliště Máj, kam přivede komunikace novou dopravu, mají obyvatelé obavy ze zvýšení prašnosti a hlučnosti. Kraj a město ale zdůrazňují, že nová silnice výrazně zjednodušší dopravu v celé čtvrti. Stavební povolení ale čelí návrhu na přezkum rozhodnutí.