Ve městě, kde se v roce 1908 narodila, žila do svých sta let samostatně v městské části Kleinmünchen, nyní je v domově seniorů. Tam ve výroční den přijímala návštěvy – také starostu Klause Lugera, s nímž je na snímku.

Linec je čistější

Zaměstnanci údržby městské zeleně a silnic v Linci loni odklidili z veřejných prostor asi 6400 tun odpadu, tedy o 261 tun méně než předloni, napsaly OÖN. 62,4 procenta dotázaných občanů uvedla, že jsou s péčí o parky a dopravní plochy spokojeni. Město na úklid a údržbu své zeleně loni dalo asi šest milionů eur. Za opatrování 62 hektarů cizích ploch, například parku Promenade, dostalo 266 000 eur. Každého občana města zelené plochy stojí průměrně asi 30 eur. Je jich skoro 612 hektarů, z toho 188 hektarů připadá na 110 lineckých parků, 43 na 117 dětských hřišť při školách a jeslích a 42 hektarů zabírá 115 veřejných hřišť. Město dále uklízí 3800 metrů čtverečních psích výběhů. V záhonech a parcích pěstuje Linec 121 000 květin.

Zavřou obec pro kamiony?

Obec Eschlkam s 800 obyvateli v okrese Cham, přímo na české hranici, si zouvá nad záplavou nákladních aut, která jí projíždějí na malý hraniční přechod. Pověřenec pro turistiku Josef Altmann tvrdí v PNP, že ve špičkových dnech je jich i 1100. „Jen pár kilometrů dál, u Furthu im Wald, je větší přechod, dosažitelný po spolkové silnici číslo 20, ale cesta přes Eschlkam je kratší a řidiči si ji oblíbili. Eschlkamerští proto v pondělí založili společně se sousední českou obcí Všeruby, která bojuje se stejnými problémy, přeshraniční občanskou iniciativu proti tranzitní dopravě s cílem vytlačit nákladní auta ze svých obcí. Nejraději prý zákazem jízdy po vzoru Tyrolska,“ uvádí list.

Bavaria hospodských

Na pivo a na památku.

Bloďatá patronka Bavorska v červeném šatu a s rozevlátým letním kloboukem bude letos zdobit půllitr hospodských na mnichovském Oktoberfestu, uvedla PNP. „Prezentuje se mondénně vedle bavorského – a podle svého tvůrce Maximiliana Fliessbacha krotkého - lva. Jinak než skoro dvacet metrů vysoká Bavaria nad areálem výstaviště drží v ruce místo vavřínového věnce pivní sklo. Před ní je tabule s insigniemi šesti mnichovských pivovarů, jejichž produkt je na Oktoberfestu čepován.“ Pivní slavnosti začnou 21. září a potrvají do 6. října.