Ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku přistávali v sobotu dopoledne první účastníci soutěže s názvem Navigační pohár Petra Tučka. Úkolem soutěžících bylo podle mapy, na které měli zadanou trasu, hledat fotky a znaky na trati.

Ve Strunkovicích nad Blanicí soutěžili piloti a navigátoři z celé republiky. Dorazilo na 50 účastníků. Účastníci hledali fotky a znaky, také soutěžili v přistání do decku. Body z Navigačního poháru Petra Tučka si nesou do dalších soutěží, které jsou v ČR.

S rogalem „sesedla“ na letištní travnatou plochu dvojice Adam Matouš s navigátorem Václavem Čužnou. Dvojice spolu běžně nelétá. „Můj navigátor dneska nemohl, takže jsme letěli spolu. Pilot si hlídá hlavně čas, aby byl v daných bodech včas. Dostaneme zadání, kde je sada fotek a v mapě zanesená trasa. Úkolem je, snažit se za letu potvrdit dané fotografie a znaky. Máme zařízení, které zaznamenává trať, to pak odevzdáme a podle toho probíhá kontrola,“ vysvětlili zkráceně Adam a Václav, kteří v rogalu seděli za sebou. „Spolupráce nám šla dobře, i když spolu nelétáme. Nějaké fotografie nás překvapily a chybí nám. Špatné to určitě není,“ řekli po přistání.

Adam Matouš prozradil, že létá od 15 let s rogalem. „S mým navigátorem, který tu dnes není, jsme získali titul na Mistrovství Evropy v ultralehkém létání v Litvě v loňském roce,“ prozradil.

Ředitel soutěže Oldřich Štumbauer upřesnil, že letci soutěžili ve sportovní třídě a rekreační třídě. Ty se dále dělí na jednomístnou nebo dvoumístnou posádku. „Trasu jsem vymýšlel já. Vzal jsem si motiv jihočeských filmů,“ popsal vzdušnou trasu.