„Haló, já jsem Momo a zemřela jsem před třemi roky. Přejelo mne auto a pokud si nepřeješ, abych dneska večer o půlnoci stála ve tvém pokoji a dívala se, jak spíš, tak pošli tento dopis dalším patnácti lidem.“ Toto poselství dostal od spolužáka přes službu sítě také devítiletý syn čtenářky PNP. Pro dítě je to dost silné kafe, poznamenala listu matka.

Ze strachu z následky nesplnění internetového úkolu chlapec rozeslal vzkaz od „Momo“ patnácti spolužákům a mamince neřekl nic. Jeho chování prý ale bylo nápadné, nechtěl sám spát ve svém pokoji, celou noc svítil, nezamhouřil oko a nakonec se matce svěřil. Měl prý strach, že někdo přijde a zabije ho… „Hrozbu“ Momo doplňuje příklady: Tak 11letá Celina prý dopis dál neposlala nikomu. V noci uslyšela zvuky z kouta pokoje, chtěla se podívat a najednou se na ni něco rozběhlo. Druhý den ráno ji našli v posteli mrtvou. Tim (15) zase poslal zprávu jen šesti dalším a ráno se probudil s ukousnutou nohou a uříznutou rukou. Linda (13) zato poslala zprávu dál, našla pravou lásku a bydlí se svým přítelem v moderní vile…

Podle internetového portálu chip.de se fenomen Momo šíří od začátku července. Podle médií má původ v Japonsku – chip.de uvádí, že na obrázku je socha, kterou vystavovala jedna japonská galerie v roce 2016. Obzvlášť mnoho cílů našel řetěz ve Španělsku, kde policejní jednotka Guardia Civil 19. července varovala oslovené, aby na kontakt neodpovídali a zprávu si neukládali.

Víc sousedů než nás

V Horních Rakousích žilo k začátku roku 1.473.576 lidí, o 8500 víc než před rokem, napsaly OÖN. V uplynulých sedmnácti letech vzrostl počet obyvatel této země více než o 100 000, o 7,3 procenta. V celém Rakousku přibylo 9,9 procenta, ve Vídni dokonce víc než pětina. „Očekáváme, že už v roce 2020 dosáhneme hranici 1,5 milionu,“ říká Werner Lenzelbauer, vedoucí oddělení zemské statistiky. Pak prý nárůst zbrzdí stárnutí občanů – v roce 1971 byli Hornorakušané průměrně 33,9 roku staří, nyní 41,8 roku. Od roku 2000 je přibývání obyvatel ze 75 procent důsledkem přistěhovalectví, ale pozitivní je i porodnost – loni se v Horních Rakousích narodilo na 15 400 dětí, zemřelo 13 500 osob. V roce 1984 rodily zdejší matky první dítě průměrně ve věku 23,9 roku, loni to bylo 29 let.

V Horních Rakousích bylo loni uzavřeno 7886 manželství, o 2,8 procenta víc než předloni. Rozvedlo se 2522 párů (+7,5 %). Tzv. rozvodovost 38,3 % je nižší než celostátní (41,0 %). Od roku 2013 stoupl počet Hornorakušanů starších 95 let o 80 procent. Loni se tohoto věku dožilo v zemi 2391 lidí, z toho 81 % žen. Jejich očekávaná délka života je o pět let vyšší než u mužů.

Opravdu rychlé e-kolo

Vídeňští policisté stopli řidiče elektrokola, jehož dopravní prostředek vyvíjel rychlost až 100 km/h, píší OÖN a dodávají, že e-kolo platí za normální bicykl, takže může vykazovat výkon nanejvýš 600 W a rychlost maximálně 25 km/h. E-kola o větším výkonu platí za lehká vozidla, tedy za motokola nebo mopedy, případně už za motocykly. Pak musejí být pojištěna a mít poznávací značku, řidiči odpovídající řidičák a přilbu. E-kolo, na kterém byl ve středu mladík zadržen, mělo podle jeho vyjádření výkon 2000 W a rychlost 80 km/h. Výrobce udával data ještě výrazně vyšší.

Úředníci zemského dopravního odboru a uniformovaná cykloslužba vystavily řidiči už přes 215 pokut, z nichž víc než polovina byla za nedbání červené na křižovatkách.

Nějak moc výborných?

Na bavorských gymnáziích roste počet absolventů se samými jedničkami, průměr pod 2,0 je standardem, píše PNP. Heinz-Peter Meidinger, prezident Německého svazu učitelů a ředitel Gymnázia Roberta Kocha v Deggendorfu, vývoj pozoruje roky a mluví o známkové inflaci – tedy o stále lepších známkách za stagnující výkonnost. Vývoj v jiných spolkových zemích je podle něho ještě výrazně extrémnější – Bayern je prý jednookým mezi slepými. Jako kontrapříklad Meidinger uvádí Berlín, kde se počet žáků se známkovým průměrem pod 2 mezi roky 2002 a 2012 zečtrnáctinásobil.

Zazpívala si se superhvězdou

Fanynka a superstar.

Desetileté Nuale z Babenshamu u Wasserburgu se splnil sen – zazpívat si jednou na jevišti se svým idolem Sarah Connorovou. Podařilo se jí to při koncertu v Rosenheimu, píše PNP.

Text „Byli jsme zrozeni, abychom změnili svět – poručit dešti, hranice posunout a hrdiny se stát“ (volně přeloženo) a mnoho dalších zná Nuala dokonale, ale když Sarah (38) přijela k vystoupení blízko jejího domova, její svět se změnil. Tatínek jí dal k Vánocům lístek na první koncert v jejím životě, a když ten den nadešel, sdělila rodině při obědě pevné rozhodnutí - „Chci zpívat se Sarah na scéně,“ pokračuje list.

… a Sarah si výzvy povšimla!

Napsala své přání červenými velkými písmeny na čtvrtku papíru, připojila k tomu, že je zpěvaččinou velkou fanynkou, a podle líčení pasovského listu také to, co na obrázku není vidět – že je prý připravena odsunout stranou hranici mezi fanouškem a idolem. „A skutečně se podařilo, že si ji Sarah vytáhla na scénu a směla zpívat s ní,“ pokračuje list. „Vedle Sarah vypadala před 8000 diváky tak uvolněně, jako by takto nezpívala poprvé. K tomu řekla, že množství lidí ani nevnímala, ti prý se neberou tak vážně… Vychutnávala si moment blízkosti svého idolu a ke společnému přednesu si zvolila spontánně píseň z Bonnie & Clyde,“ uzavřela PNP.

Sobota, den rovnosti penzí

V některých rakouských kalendářích je 28. červenec nazván Equal Pension Day (EPD), ale přesný termín kolísá podle spolkových zemí a z působu výpočtu termínu, píší OÖN. V Horních Rakousích byl EPD všech forem důchodu 21. červenec, u starobních penzí už 9. července. V každém případě jde o den, k němž muži důchodci už mají v peněženkách v průměru tolik, kolik ženy dostanou za celý rok. Jinými slovy jde o vyjádření toho, že ženy dostávají o 43 % menší důchody než muži. „Od roku 2015 se v rakouském průměru tato nerovnost zmenšila o dva dny, v Horních Rakousích o den, ve Vídni o šest dnů,“ uvedl list. Ve Vorarlbersku (5. července) je o půldruhého měsíce dřív než ve Vídni (27. srpna).

Podává se, že Rakušanky musejí se stejným příjmem vyjít o 156 dnů déle než muži.

Balonek doletěl k protinožcům

Malý Matteo z St. Willibaldu (okr. Schärding) v Horních Rakousích dostal minulý týden milou poštu od protinožců, píše Volksblatt. Jeden ze 70 balonků vypuštěných do vzduchu při místní dětské slavnosti 8. června skončil po čtyřech týdnech mezi tučňáky nejmenšími na australské pevnině, 14 000 kilometrů od Rakouska. Na baloncích byly dopisy nálezcům s prosbou, aby se ohlásili. V mateřském školce ve Willibaldu byly děti nadšeny, když 17. července přišel dopis z jiného světadílu. Jeho odesilatel žije v městečku Dalyston se 600 obyvateli ve spolkovém státě Victoria, 125 kilometrů jihovýchodně od Melbourne..

„Mimořádně neobvyklé je, že se balon od nás dostal až na jižní polokouli, protože jinak létají nanejvýš 500 kilometrů za předpokladu optimálních letových výšek, proudění vzduchu a kvality balonu,“ říká v listě Alexander Pils ze společnosti rakouské letové kontroly. Nebezpečnost této „pošty“ pro letadla označuje za minimální, přesto je vypouštění více než sto kusů těchto balonků v Horních Rakousích podmíněno povolením. V okruhu 15 kilometrů od letiště nesmí ani se zemským povolením stoupat víc než 30 malých balonků najednou.

Půl roku vojny je málo

Rakouský ministr obrany Martin Kunasek (FPÖ) prohlásil, že zkrácení branné služby z osmi na šest měsíců bylo „chybným předvolebním rozhodnutím“ jeho předchůdce ve funkci Günthera Plattere (ÖVP), dnes tyrolského hejtmana. Kunasek se už v minulosti vyslovoval pro delší, sedmiměsíční, základní službu, přičemž ideální by prý bylo „šest měsíců v kuse“ a dva později, a to s „bonusem“ - žold rekturů, dnes 320 eur, by se zvýšil „směrem k minimální mzdě“ (aktuálně 863,04 eura pro osaměle žijícího – pozn. red. Deníku).

Plavci táhli loď

Táhli docela pěknou silou!

„Čistě silou lidských svalů“ táhlo 80 plavců při přístavní slavnosti v Duisburgu na devíti lanech na vzdálenost asi 100 metrů loď vážící 350 tun, napsala PNP. Osádku „tahounů“ tvořilo 70 členů klubů vodních sportů a deset hobby-plavců. Akce má být oznámena redakci Guinnessovy knihy rekordů – nejlepší dosavadní výkon v této disciplíně drží švýcarská záchranářská společnost, jejíž členové před pěti roky utáhli loď těžkou 330 tun.

Unie v Německu ztrácí?

Koalice CDU/CSU ztratila na voličské přízni během týdne jedno procento a poprvé od roku 2006 vede „jen“ se 29 procenty hlasů, napsala PNP. SPD ze slabosti konkurentů neprofitovala a ztratila rovněž jedno procento, takže je druhá s 18 %. AfD je třetí s nezměněnou přízní 15 % voličů, Zelení si polepšili o dvě procenta na letos rekordních 14 %. Leví (10) a FDP (9) zůstali na svých.

Vyřezává dunajské ryby

Šikovný řezbář a jeho parma.

Důchodce Alfred Urlbauer (78) z Winzeru (okr. Deggendorf) už vyřezal všech více než 60 druhů ryb žijící v Dunaji. Ve dřevě má celkem 110 kusů, píše PNP a cituje řezbáře: „Vnoučata se mne pořád ptala, jak to s rybami bylo dřív, tak jsem každému vyřezal malou rybičku, a pak ještě jednou a ještě jednu…“ Momentálně jsou jeho řezby životním posláním. Pravidelně organizuje jejich výstavy, prý aby senzibilizoval ochranu druhů v řece. „Vše, co je pod hladinou, bývá většině skryto, a všechno, co člověk nevidí, nechrání,“ vysvětluje.