Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Medvíďata u sousedů v Bavorském lese asi uhynula

Pasov - O třech medvíďatech, která se v lednu narodila v Národním parku Bavorský les, náš list psal. Teď deník PNP uvedl, že dvě z nich pravděpodobně uhynula, už týden po nich není ani stopa a vidět byla jen matka Luna s jedním potomkem. „Mladí mohli uhynout na infekci, možná také jedenáctiletá matka neměla dost mléka pro všechny tři, nebo se dvě mláďata od ní příliš vzdálila a usmrtil je otec," uvádí veterinář Dennis Müller.

25.4.2014
SDÍLEJ:

Dvě medvíďata asi nepřežila.Foto: Deník/repro PNP

 Pro žádnou z variant ale zatím nejsou důkazy. Podle ředitele parku Franze Leibla žádný konflikt mezi rodiči mláďat nezaznamenali, otec Benny vždy dodržoval Lunou stanovený odstup od potomků na dva, tři metry a dění jen se zájmem pozoroval.

Zásah v medvědím výběhu v areálu obory divoké zvěře v Neuschönau není přes tuto událost podle veterináře možný ani zamýšlený. „Dokud dospělí medvědi nepůjdou do stáje a nebudou tam moci být zavřeni, nemůžeme do výběhu vstoupit a hledat, zda tam někde nejsou uhynulá mláďata," vysvětluje. Že by se nacházela uvnitř doupěte, to je podle něho nepravděpodobné vzhledem k přísné hygieně, na kterou medvědice dbají.

Moc mrtvých na silnici

Do 21. dubna zemřelo na rakouských silnicích při nehodách 138 lidí, z toho 17 v Horních Rakousích. Celostátně sedělo 70 obětí v autech, 35 šlo, 11 jelo na kolech. Loni za stejnou dobu bylo mrtvých „jen" 99, píše deník OÖN. Přes meziroční vzestup je bilance příznivá, protože rok 2013 byl rekordně bezpečný, „jen" se 455 oběťmi a 58 044 zraněnými, z toho 7344 těžce. Také počet 38 502 nehod byl  historicky nenižší. Obzvlášť ohroženi byli 15-16letí, kteří loni měli 3600 nehod, tři čtvrtiny z toho na mopedech. Stoupl také počet zahynulých motorkářů (ze 68 na 87).  Zemřelo rovněž deset dětí mladších 14 let (dvě v Horních Rakousích). Počet nehod pod vlivem alkoholu klesl o 12 procent na 2350.

Stop motoristům

Kolem jezera auta nepojedou.V neděli mezi 9.30 a 17 h bude 48 km dlouhá silnice kolem Attersee uzavřena pro motoristy. Vyrazit na ni budou smět jen cyklisté, bruslaři a běžci. Akce se opakuje už devatenáctým rokem. První ročník, jedinečný v celé zemi, iniciovala 24. září 1994 Anna Hallerová z Weyreggu, jejíž zásluhy letos pořadatelé ocení v rámci slavnostního programu Dne bez aut. Projekt je velmi úspěšný, ale volání po druhém takovém termínu v roce na Attersee aktuálně podle ředitele turistického svazu regionu Christiana Schirlbauera nemůže být vyslyšeno, akce je příliš nákladná a velký počet pořadatelů pomáhajících zdarma není možné zatěžovat na podzim znovu, píše deník OÖN.

Volno katolíkům

V sedmi bavorských obcích se občané mohou letos těšit na další volný den, na Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna, píše PNP. Ten se drží v obcích s převážnou většinou katolíků, přičemž rozhodující je nyní sčítání obyvatel v roce 2011. Tři obce naopak volný den ztratily, protože v nich nyní žije víc protestantů než katolíků. „Zvlášť těsné rozhodnutí padlo v případě Markt Thüngenu v Dolním Francku, kde bylo napočítáno o čtyři katolíky víc než protestantů. V Baiersdorfu ve středním Francku naopak nyní mají většinu evangelíci – na 2702 katolických křesťanů je jich 2755. Volno na 15. srpna dostaly dále nově Maßbach, Sulzdorf,  Geiselwind, Gochsheim, Walsdorf a Leipheim. Do práce naopak budou muset od letoška také ve Speichersdorfu a Memmingerbergu."

Medicínská turistika

Podle rakouských cestovních kanceláří a ekonomů je nejoblíbenějším cílem „výletu Rakušana za zdravím do ciziny" už léta zubař v Maďarsku, pro Hornorakušany zubař v Česku, píše deník OÖN. Na druhém místě je kosmetický chirurg v ČR, následován očařem operujícím laserem v Turecku.

Podle OECD vydají rakouští „medicínští turisté" v zahraničí ročně více než 59 milionů eur. Celoročně se v tomto byznysu obrací více než 100 miliard dolarů. Evropa je v tomto směru ještě „podvyvinutá", na trhu jí připadají jen tři procenta. Na špici jsou Thajsko a Indie. Zatím co v Rakousku jezdí pacienti do ciziny hlavně kvůli nižším cenám péče, v jiných zemích se utíkají do zahraničí před dlouhými čekacími lhůtami v domácích zařízeních a pro chybějící  přístup ke speciálním technologiím. Celosvětově by se podle expertů měl do roku 2020 počet turistů za zdravím zmnohonásobit.

List dodává, že také do Rakouska přijíždějí pacienti z ciziny. Například Sanlas Holding provozující pět klinik a pět pečovatelských zařízení jich přijímá ročně asi 3500, většinou Rusů, Ukrajinců, Kazachů a Rumunů. Privátní kliniky se specializují na rehabilitace po neurologických a ortopedických operacích a učí nemocné znovu chodit nebo mluvit. Denní náklady se mají pohybovat kolem 400 eur.

Rychlá auta u hranice

Kolem 60 sportovních vozů značek Ferrari, Lamborghini, Porsche, Tesla, Jaguar nebo Lotus celkem s více než 25 000 koňskými silami a v ceně přes 15 milionů eur přivedou "Mr. Ferrari" Heribert Kasper a jeho tým spolu s Jaguar Drivers'Clubem Austria, Jaguar Enthusiats'Clubem a s podporou lázeňského svazu a dalších v neděli 4. května od 10.30 hodiny do Bad Leonfeldenu.  Po přehlídce aut, v nichž se projedou i prominenti jako legendární zpěvák Waterloo, bude na na náměstí koncert.

Autor: Vladimír Majer

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Práce na budově základní školy pokračují.

Střecha na škole už je hotová

Ilustrační foto

Vyinkasoval peníze od zákazníku, šéfovi je ale nepředal

Sami obyvatelé si řeknou, jak provozovat hřiště

Vimperk - Za zřejmě nejlepší sportoviště ve městě považuje Pavel Dvořák, starosta Vimperka, nově budované hřiště na Lipce.

U sčítání hlasů je důležitá pečlivost, říká Jiří Ludačka

Prachatice - Než se ve dvě hodiny otevřou volební místnosti pro sněmovní volby, musejí volební komise už mít prostor kompletně nachystaný.

Kam na Prachaticku za kulturou a poznáním?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Boletice - Sto třicet policistů z pořádkové jednotky, včetně psovodů, strávili čtvrteční noc v boletických lesích. Trénovali pátrání po ztracených houbařích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení