17 000 běžců

K 13. ročníku Lineckého maratonu a doprovodných závodů 5. a 6. dubna se přihlásilo už 17 072 běžců, nejvíc v historii.  Organizátoři mimo jiné museli doobjednávat pamětní účastnické plakety. „Kdyby se sečetly kilometry všech přihlášených účastníků, vyšlo by to na běh šestkrát kolem světa," poznamenává deník OÖN.

Asics-Junior maraton 5. dubna už je „vyprodán", chce jej absolvovat 2546 dětí. Účastníci dalších závodů v neděli – maratonu, půlmaratonu, štafetového maratonu, čtvrtmaratonu – se mohou přihlásit ještě v neděli v Tips-Areně.

Pro mnoho účastníků bude generálkou půlmaraton ve Welsu, který se poběží nadcházející neděli od 10 hodin. Přihlásit se je možné ještě v sobotu od 16 do 18 h v tělocvičně u Traunu.

Země lesů

K pátečnímu mezinárodní dnu lesa list OÖN připomíná, že lesy pokrývají 41 procent povrchu Horních Rakous. Podle expertů v nich vyroste za každé tři a půl minuty dřevo, které by postačilo ke stavbě rodinného domu. Poskytují zaměstnání (pěstební činnost, těžba, truhlářství a tesařství, obchod, papírenská výroba) 67 200 lidem. Dřevěné kořeny mají i zubní pasty, žvýkačky a prací prostředky, dokonce i vanilková zmrzlina – je v ní látka, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě celulózy. Okurkové láky jsou získávány z bukového dřeva,  atd.

Stromem roku 2014 v Rakousku je buk lesní, který tvoří 14,8 procenta lesů v zemi.

Proti letnímu času

Celoročně jednotný čas má prominentního přímluvce – podle bavorské ministryně hospodářství Ilse Aignerové by byla „báječná věc, kdyby se nad tím Evropská unie mohla zamyslet". Ustoupení od tradičních pololetních změn by prý potěšilo mnoho lidí, také paní ministryni. Rozhodnout by o tom ale mohla jen unie.

Letní čas začne v neděli 30. dubna.

Vláda musí informovat

Bavorský ústavní soud opakovaně výrazně napomenul zemskou vládu za nedostatečné odpovědi na interpelace poslanců. Nezodpovězení nejrůznějších dotazů Zelených vláda podle soudu zdůvodnila naprosto nedostatečně. Jen málokteré odpovědi byly z ústavněprávního hlediska v pořádku, píše deník PNP.

Poslanec Zelených Sepp Dürr se například ptal na počet agentů ochrany ústavy působících mezi pravicovými extremisty, ale ministerstvo vnitra odpověď odmítlo s poukazem na potřeby utajení. Toto paušální odůvodnění podle soudu neodpovídá ústavněprávním požadavkům. Právo poslanců požadovat odpovědi je mimořádně významné, zemská vláda má tedy povinnost odpovědět. Ta má své hranice, ale odmítnutí vyžaduje specifické a podrobné odůvodnění v každém jednotlivém případě. Vláda nemusí poskytovat například odpovědi na interpelace, které by zasahovaly do práv třetích osob nebo které se týkají oprávněně utajovaných skutečností.

Bohatá církev

Pasovská diecéze chce letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem s předpokládanými příjmy 102,3 milionu eur. 79,6 procenta jich tvoří církevní daň (81,4 mil.), 6,5 procenta náhrada výkonů poskytovaných státu (6,7 mil.), 10,2 procenta z nájmů, důchodů, výnosů nadací (10,4 mil.), 3,7 procenta příspěvek od finančně silnějších diecézí (3,8 mil.).

Vydání směřují na duchovní péči (36,6 mil), sociální služby (9 mil.), na školství, vzdělávání a umění (16,1 mil.), dále také například na zaopatření kněží na odpočinku a udržování objektů nadací  (9,2 mil.)  apod.

Odškodní „zneuctěnou"?

Učitelka odborné školy v Solné komoře žaluje Rakousko o náhradu škody. Před dvěma roky ji 18letý žák před celou třídu vyzval agresívně k sexuálnímu styku, protože měl dojem, že s ním zachází nespravedlivě. Její zaměstnavatel ji v této situaci nechal „ve štychu",  stěžuje si žena. Žák byl na čtyři týdny vykázán ze školy a pedagožce se písemně omluvil. (Podle jejího právního zástupce školák dopis sám neformuloval.) Ta omluvu neakceptovala a požadovala jeho vyloučení ze školy. Protože ředitel žádné takové řízení nezahájil a učitelku vyzval, aby ve třídě znovu učila, cítí se poškozena nerovným zacházením. Zhruba rok je ve stavu nemocných s „psychovegetativními symptomy vyčerpání" a žaluje stát – podle ní za její stav může postoj ředitele školy. Její advokát k tomu dodává, že popisovaná událost byla jen poslední kapkou, ředitel prý jeho klientku mobboval už v minulosti.

Ten si myslí, že jednal korektně – každý krok včetně uvažovaného vyloučení žáka konzultoval se zemským školním radou. Verbální útok žáka je neakceptovatelný, což mu také dal jasně najevo, ale lidé, zejména mladí, přece taky chybují a je jim třeba umět odpustit, řekl. Dotyčný žák už se nikdy negativně neprojevil a letos školu dokončí.

Když vadí květiny…

Stařenka bude muset zrušit záhonek…Marianne Hollneckerová (78) z Burghausenu opečovávala 40 let květinový záhonek na terase a její kytičky dělaly radost i sedmi sousedům v podlaží. Soudkyně v Altöttingu ale nevzala v potaz věk pěstitelky a její vazbu na květinky, ale jen paragrafy, napsal deník PNP. A ty říkají, že založení záhonku na společném prostoru je stavební změnou podmíněnou souhlasem všech 32 vlastníků bytů v obou blocích družstva. I když se po desetiletí z květinek sousedky  radovali, představuje záhon podle soudu protiprávní stav. Ten zažalovala jediná členka družstva, která si květiny na terase nepřeje. Potřeba odstranění záhonu není ani po 40 letech promlčena, napsal soud předsedovi představenstva družstva vlastníků.

Ubývá potratů

Stále méně žen v Bavorsku přerušuje těhotenství, konstatovala PNP. Loni jich bylo 11 886, nejméně od roku 1996, o 1,6 procenta méně než předloni. 70,7 procenta bylo ve věku mezi 18 a 34 roky, 16,8 procenta bylo 35-39letých, 8,5 procenta starších. Podíl mladších 18 let poprvé od roku 2009 zase stoupl – na 4,1 procenta. Celkově bylo mezi nimi provdaných 40,4 procenta (v roce 2000 ještě 58,3 procenta).

87,9 procenta interrupcí bylo provedeno ambulantně. 73,8 procenta bylo realizováno odsáním.