VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lyrika Srpnové neděle v Chlumu navěky zůstala

Chlum u Třeboně - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ - Na břehu jihočeského rybníka se natáčel film Srpnová neděle, v němž se scházejí scházejí »lufťáci« z Prahy s místními a baví se na taneční zábavě

3.6.2012
SDÍLEJ:

Záběr z filmu Srpnová neděle, který se natáčel v Chlumu u Třeboně. Domorodci a lufťáci u vody. Zleva František Filipovský, Bohuš Záhorský, Jiřina Šejbalová. Vzadu ChlumFoto: Printscreen

Jihočeské městečko Chlum nedaleko hranic s Rakouskem dýchá zvláštní harmonií, z jeho atmosféry se „ozývá" duch něčeho idylického. Možná i proto si to tu zamiloval básník, dramatik, spisovatel František Hrubín, který do Chlumu napřed jezdil na výlety a nocoval v hospodě U Frantíků (dnes U Klimasů) a pak si tu koupil malý domek přímo na náměstí. Chlumsko ho zřejmě inspirovalo k sepsání divadelní hry Srpnová neděle, jež byla v původní podobě pohádkou s vodníkem žijícím na zdejším rybníce Hejtman. Na počátku zfilmování Srpnové neděle tedy stál divadelní počin. Jeho premiéra se konala v Národním divadle 25. dubna 1958.

O několik let později přikročil slavný režisér Otakar Vávra k převedení Hrubínovy látky na stříbrné plátno. A kde jinde se mohlo točit než v lyrickém Chlumu u Třeboně, kde Hrubín trávil volné  chvíle.

Záběr z filmu Srpnová neděle, který se natáčel v Chlumu u Třeboně.Ač je to více než půl století, co filmaři obsadili zejména břehy vždy zčeřeného rybníka Hejtman, pro místní obyvatele, kteří si to pamatují, je natáčení stále významnou událostí.
„Jako když na ves přijede cirkus," směje se například osmdesátiletý Miloslav Smrž, jenž patří k posledním pamětníkům. Mnozí už umřeli. Miloslav Smrž v komparzu sice nebyl, ale natáčení samozřejmě zvědavě okukoval a do filmu půjčil svůj skútr, který se pak objevil v jedné scéně na pláži.

S autorem předlohy Hrubínem Smrže navíc pojilo velké přátelství. „Začalo to tím, že jsem mu jako melouch opravil auto. Byl moc spokojený. Přátelství? To je slabé slovo, to se nedá vypovědět. Jeho syn Vítek byl u nás jako doma. Den před Štědrým dnem naše rodiny slavily společné Vánoce," řekl Miloslav Smrž, když ukazuje četnou korespondenci a Hrubínovy knihy s věnováním.

Otakar Vávra přizval ke spolupráci na filmu prakticky všechny tvůrce divadelní inscenace. Pouze Radovana Lukavského nahradil v roli poštmistra Miloš Nedbal a roli Zuzky místo Marie Tomášové dostala Miriam Hynková.

Filmový štáb v tom nejlepším slova smyslu vytěžil výletní poetiku Chlumu –  břehy rybníka Hejtman, záběry na malebné městečko s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostelní schody se sochami, školu, náměstíčko se zmíněnou restaurací U Frantíků a zdejší, kdysi slavnou sklárnu.

Starosta Chlumu Jiří Hájek podotkl, že ve filmu se objevují i další místa na Třeboňsku. „Například záběr na pohřeb s vozem a naší sklářskou kapelou pochází z Břilic," řekl Jiří Hájek. Kvůli filmu prodělalo chlumské náměstíčko úpravu. Před restaurací produkce zřídila autobusovou zastávku, která tam nikdy nebyla. Ve filmu zastaví autobus a kromě komparzistů z něho vystupuje herec Karel Höger.

Chlum a jeho rybník dnes. Není to poezie? Rybník Hejtman plní ve filmu klíčovou roli stejně jako živí herci. Atmosféra rekreačního letoviska je tu dokonalá – koupání, plavání, tancování, hemžení lidí nejrůznějších generací. Tu mladou zastupují mj. tehdy začínající hvězdičky Luděk Munzar a Jan Tříska. Stejně jako Miloslav Smrž i Luděk Munzar se s Hrubínem, byť byl básník o 33 let starší, intenzivně přátelil. Oba pocházeli z venkova, debatovali dlouhé hodiny o dětství, holkách, poezii, přírodě.

Srpnová neděle byla jednou z filmových příležitostí pozdější jihočeské herecké legendy Hany Bauerové. Připadla jí role paní na plovárně. „Už je to více než padesát let. Tento film byl pro mě hlavně milým lidským setkáním s Vlastou Fabiánovou a Bohouškem Záhorským," řekla čilá herečka, která letos v únoru oslavila 81. narozeniny.

Filmařů bylo před více než padesáti lety v Chlumu plno. Mnozí bydleli ve volných bytech, někdo jezdil spát do Třeboně. „Herečka Jaroslava Panýrková spala v bývalém pivovaře, vím to, protože jsem tam tehdy bydlel taky," sdělil Miloslav Smrž. Jíst herci chodili převážně do hotýlku Na Panské, který sice na příjezdu od Hamru pořád stojí, ale je omšelý a zavřený.

Miloslav Smrž přidal ještě jednu historku. „Jan Tříska přijel na natáčení ve své tatře, Karel Höger ve volze. Tříska nabídl Högerovi, že ho sveze do Třeboně. Höger obešel Třískovo stříbrné auto a vyčetl mu, že ho má odřené. Jan Tříska vyndal sprej a škrábanec přestříkal," usmívá se dodnes Miloslav Smrž. 

Ze sklářské kapely žiju už jen já

Ladislav Svoboda (vlevo) si ve filmu zahrál jako klarinetista sklářské kapely.Ladislav Svoboda (na snímku vlevo) je ročník 1929. Čile jezdí na mopedu po Chlumu. Je posledním žijícím členem sklářské dechové kapely, která účinkuje ve snímku Srpnová neděle. Ve filmu se muzikanti objevují dvakrát. „Při pohřbu v Břilicích a při tancovačce, jak padají lampiony do vody. Hrajeme na voru. Myslím si, že to nebylo na rybníce Hejtman, ale na Tisém. Štáb nám řekl, že se to musí povést, protože lampiony spadnou a bude po žárovkách," vybavuje si Ladislav Svoboda.

Také přesně ví, že hraní jen předstírali. Hudbu jim štáb pouštěl. „Pro nás to byla sranda, filmaři měli starosti," směje se Ladislav Svoboda. Ve filmu se samozřejmě poznává a poznávají jej i místní. „Na Srpnovou neděli se vždy rád podívám. Vždyť jsem byl mladej," dodává.

Hrubín Třeboňsko miloval..

František Hrubín.…a Třeboňsko bez nadsázky milovalo Hrubína. Básník tu našel několik přátel. Jedním z nich je František Frantík, syn provozovatelů hospody, kam jezdíval na byt a kam chodíval. Nedávno vznikl dokument Daniela Řezníčka, kde František Frantík z blízkého Hamru na umělce vzpomíná. „Nahoře nad hospodou měl jen dva pokoje, kam se musela ještě nosit voda. Nikdy neřekl ani slovo," říká v dokumentu Frantík, který si jako dítě pamatuje, jak vyhlížel Hrubínův příjezd.

Vždy měl velké kufry. „Chodili jsme se s ním koupat. Bral nás na výlety do Třeboně a Jindřichova Hradce," vzpomíná v dokumentu František Frantík a dokládá tak známý fakt, že Hrubín měl velmi rád děti.

Hrubína, který u filmu Srpnová neděle pracoval mj. na dialozích, chválí i další přítel Miloslav Smrž. „Normální, tichý člověk. Když potkal babičku, zastavil se s ní a popovídal," řekl Miloslav Smrž,  jehož rodinu hojně navštěvoval Hrubínův syn Vítek.

„Jednou u nás zrovna byl a najednou se zarazil a řekl: Něco se děje, musím odejít. Později se vrátil a od něho jsem se dozvěděl, že František Hrubín zemřel," vypráví Miloslav Smrž, který neskrývá, že umělec měl problémy s alkoholem. Hrubín zemřel v Českých Budějovicích 1. března 1971. Pochovaný je v Praze na Vyšehradě.

Autor: Luboš Dvořák

3.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne pan Jiří Potužník, tel.: 774 725 944, e-mail: reditel@zadovhotel.cz, Firemní benefity: ubytování, strava, nealko pití - zdarma, K základní mzdě jsou poskytovány prémie. Pracoviště: Hotel zadov, provozovna firmy alteris s.r.o., Zadov, č.p. 350, 384 73 Stachy. Informace: Jiří Potužník, +420 774 725 944.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva Dělník dřevozpracující výroby úpravář dřeva (převážně ruční). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se i o práci v noční směně., Výhodou znalost ruského jazyka., Bližší informace podá paní Tůmová na č.tel. 602 460 760, e-mail: tumova@czechdoor.cz. Pracoviště: Czech door a.s. - těšovice, 383 01 Prachatice. Informace: Oxana Tůmová, +420 602 460 760.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 26 000 Kč

Lékaři v chirurgických oborech Lékař specialista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnanecké výhody:, - zvláštní prémie, podnikové stravování, naturální výhody, zajištění ubytování, dovolená navíc, Kontakt:, - Stráský František MUDr., tel.: 388 600 294, e-mail: strasky@nempt.cz. Pracoviště: Nemocnice prachatice,a.s., Nebahovská, č.p. 1015, 383 01 Prachatice. Informace: František Stráský, +420 388 600 294.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči Balič-balička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Firma Fetter+Spiritini Konfex s.r.o. nabízí letní brigádu pro studenty, ale i práci na HPP v Prachaticích. Jedná se o jedno/dvousměnnou pásovou výrobu při balení čokolád. V případě zájmu je zde i možnost ubytování přímo v Prachaticích. Hrubý měsíční výdělek činí 14 000 až 15 000 Kč. Další informace poskytne Lenka Wimbersky na telefonu 388 304 210 nebo osobně na adrese Nebahovská 68, 383 01 Prachatice.. Pracoviště: Fetter + spiritini konfex s.r.o. - prachatice, Nebahovská, č.p. 68, 383 01 Prachatice. Informace: Lenka Wimbersky, +420 388 304 210.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

OBRAZEM: Historickým centrem Písku kroužili cyklisté

Písek - 4. ročníkem pokračovalo v neděli 15. července atraktivní MTB kritérium Okolo hradeb, kterého se i tentokrát mohly zúčastnit cyklisté všech věkových kategorií. Ti nejmenší zůstali na Velkém náměstí, jezdci od patnácti let výše si pak užívali krásný okruh vedoucí historickým centrem města okořeněný stoupáním od Městské elektrárny k Putimské bráně.

Ruzafa a Karásková vyhráli Xterra Czech 2018

Prachatice – Světový pohár v terénním triatlonu přilákal do Prachatic pozornost velkých světových hvězd. Hlavní závod odstartoval plaváním v Křišťanovickém rybníce. Startovní pole se v nejvýše položeném rybníku v České republice rozřadilo na adepty na přední umístění. Biková trasa vedla nádhernou šumavskou přírodou.

OBRAZEM: Xterra music festival v Prachaticích

Prachatice – Zakončení sobotních závodů Xterra v Prachaticích patřilo muzice. Na velkém pódiu v historickém centru Prachatic. V šest hodin vpodvečer v sobotu 14. července vzali do rukou nástroje Dirty Blondes. Hráli celou hodinu, aby je v osm hodin večer vystřídala legenda českého hip hopu PSH. Sobotní večer na prachatickém Velkém náměstí byl pohodový a tentokrát si diváci koncert užili, nebylo potřeba ani se skrývat před deštěm. Dnes, v neděli 15. července, koncertní šňůra Xterra pokračuje. Na náměstí zahraje Ben Cristovao.

OBRAZEM: Budějovické náměstí se protančilo do období první republiky

České Budějovice - Náměstí Přemysla Otakara II. se v sobotu proměnilo v prvorepublikový taneční parket. V Tančírně pod Černou věží, na kterém si tanečníci zatančili v rytmu swingu, život si osladili návštěvníci v retrokavárně a pokochali svůj zrak přehlídkou veteránů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT