Popíjí se leccos. A už jsme téměř zapomněli, že před více než pěti roky tuhle možnost volby zcela zásadně omezila metanolová aféra. Řadu Čechů zastihla na konci letní sezony v roce 2012 v zahraničí. Až z telefonátů domů se dozvěděli, že v České republice zavládla prohibice a následně strach.

S přibývajícími týdny přibývalo i případů vážného poškození zdraví a dokonce toho nejhoršího smrtelných následků po požití pochybného alkoholu s metanolem. Jihočeskému kraji se naštěstí případy, které skončily smrtí, vyhnuly.

V polovině září 2012 celou Českou republiku postihl plošný zákaz prodávání a podávání alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad dvacet procent, když do té doby se zákaz týkal alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad třicet procent. A hodně napilno spolu s policisty, kteří pátrali po zdrojích a původu množství pančovaného alkoholu, měly laboratoře hygieniků, které zkoumaly vzorky jak od podnikatelů, tak od soukromých osob.

Po půl roce od vypuknutí metanolové aféry byly jižní Čechy víceméně „čisté“. Celkem třináct zdraví nebezpečných vzorků alkoholu, jeden metylalkoholem otrávený muž z Písku, který zdárně a bez následků přežil, tisíce kontrol hygieniků a celníků i šestnáct podnětů pro policii kvůli překročení hladiny metanolu nebo isopropylalkoholu.

Léto se nezadržitelně blíží, a protože lidská paměť bývá děravá a obecně býváme k jistým prohřeškům benevolentnější, než by bylo zdrávo, je možná dobré si čas od času připomenout, že je dobré vědět co nejen jíme, ale také popíjíme. Aby i dál při přípitku platilo ono okřídlené: Na zdraví.