„Celkem zemřelo v souvislosti s chřipkou už pět lidí, úmrtí starší ženy jsme za podobných okolností zaznamenali již minulý týden. Od začátku epidemie evidujeme šestnáct závažných případů chřipky, pacienti museli být hospitalizovaní na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče nebo jiných odděleních nemocnic," upřesnila MUDr. Jitka Luňáčková.

Stále vysoké zůstávají i počty nemocných v domácím ošetření. „Relativní nemocnost v kraji je 2200 případů na sto tisíc obyvatel. V tomto týdnu sice poklesl počet akutních respiračních infekcí zejména mezi dětmi a mladými lidmi, stále ještě ale stoupá počet chřipkových onemocnění. Zlepšení situace by mohly přinést jarní prázdniny, virus se nebude moci šířit ve školních kolektivech," odhaduje epidemioložka.

Například ve škole v Kamenném Újezdě si ale nákaza vynutila chřipkové prázdniny. „Museli jsme na tři dny omezit provoz na druhém stupni, kde onemocnělo asi 44 procent žáků a pět učitelů. Ostatní děti mohly buď zůstat doma, nebo přijít do školního klubu. Druhou možnost ale nikdo nevyužil," uvedl ředitel školy Roman Rozkošný.

Uzavřená pro návštěvy je stále budějovická nemocnice, stejné opatření platí také v budějovických domovech pro seniory Máj, Hvízdal, v Centru sociálních služeb Staroměstská i v domovech pro seniory ve Chvalkově, Horní Stropnici a na Hluboké.