Kraj chce testování spustit během čtrnácti dnů na Strakonicku a Písecku. Strakonicko bylo podle hejtmanky vybráno jako region, který je covidem zasažen při přepočtu na obyvatele nejvíce z Jihočeského kraje a Písecko jako okres, který je naopak zasažen nejméně.

„Budeme testovat exponované profese. To znamená třeba řidiče autobusů, prodavačky, hasiče i policisty,“ řekla Ivana Stráská. Bližší podrobnosti kraj k projektu zatím nezveřejnil. Z testování má vzejít velmi důležitá informace o takzvané promořenosti jihočeské populace. Výsledky budou další z informací o tom, jaká je realita a čemu kraj čelí. Zatím je tu situace velmi mírná i proto, že jižní Čechy patří k nejméně zalidněným regionům a chybí tu velké aglomerace.

Plošné testování promořenosti populace spustilo i ministerstvo zdravotnictví. Testování začalo v Praze, na jižní Moravě, Litoměřicku a Litovelsku. Studie se bude týkat přibližně 27 tisíc lidí různého věku i pohlaví. „Hlavním cílem je zjistit, jaká část populace se s nemocí setkala a jak má vybudovanou imunitu. Lidé podstoupí vyšetření na přítomnost protilátek a vyplní dotazník. Budeme se ptát, jak jsou zasaženy různé věkové skupiny,“ konstatoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.