Předseda klubu Klaus Hofstötter řekl, že na myšlence pracovali od „přiklepnutí" výstavy před sedmi roky. „Museli jsme sehnat historické plány a loď postavit," uvedl. OÖN připomněly, že takovéto lodě byly nasazovány od 13. století, aby odvážely vydolovanou sůl z Hallstattu. V cílovém přístavu byly většinou spáleny jako palivové dříví. Teprve v roce 1509 bylo nařízeno prázdné čluny tahat zpátky do saliny v Ebensee – koňmi proti proudu až do Stadl-Paury.
Žáci vyšší odborné školy v Hallstattu dokázali svou „Královnu Alžbětu I." zhotovit za tři měsíce.
Replika solné lodi na Traunu.Poslední vytahování se konalo před 152 lety. „Veškeré zkušenosti jsme proto museli získávat sami," říká Wolfgang Hellmayr z "Horse Training Centra". Nejprve musela sedlářka vyrobit vlečné postroje. Čtyři norici a jejich jezdkyně zpočátku zkusili táhnout traktor, než se odvážili s lodí. „Také to klaplo hned napoprvé," dodává Hellmayr, který jinak připravuje koně pro různá show.
Loďař Kilian Moser zmiňuje, že důležitým detailem zápřahu byl speciální uzel. Nejvhodnější typ dlouho hledali. Umožňuje koně rychle od lana uvolnit, kdyby nastala nějaká „horká" situace. O tomto víkendu k ní ale nedošlo a tahouni sklidili velký aplaus za předvedný výkon, končí OÖN.
Historická přeprava soli je v rámci výstavy obsáhle pojednána. Ukázky „koňského výtahu" členů jsou naplánovány ještě na 27.-28. srpna a 17.-18. září vždy v 10, 11.30, 14 a 14.30 hod. (www.schifferverein.at)

Zakázali žebrání

Od pondělí platí v částech lineckého vnitřního města zákaz žebrání (Deník informoval). Jde mj. o Landstrasse, částečně k ní přiléhající postranní uličky, Hlavní náměstí, Volksgarten, Schillerův park a prostor před Hlavním nádražím. „Současně město začalo s doprovodnými sociálními opatřeními, které mají pomoci problém žebráků zvládnout," píší OÖN.
Tak se například od rána na dotčených ulicích střídají po čtyřech hodinách dva streetworkeři charity. Jak řekla vedoucí projektu Michaela Haunoldová, na obchůzkách upozorňují na nové pravidlo žebráky, kteří o něm nevědí, a v případě potřeby je orientují na humanitární zařízení. „Aby se mohli mezi chudáky, kteří pocházejí většinou z východní Evropy, dostat, mluví romštinou, maďarsky, slovensky, rumunsky a samozřejmě také anglicky," uvádí deník. „Kromě toho mají k dispozici vícejazyčnou brožuru." Tento sociální doprovod zákazu žebrání má trvat šest týdnů.
Silněji zastoupena bude v centru v příštích dnech i policie a městská pořádková služba. „Drastické sankce, z nichž nejvyšší je pokuta 720 eur, zatím nebudou ukládány," řekl velitel městské policie Karl Pogutter.

Stuntman na cestě po májce.S mopedem na májku

Před dvěma měsíci jsme informovali o stuntmanovi Güntheru Schachermayrovi ze Steyru, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jízdou na upravené vespě v pětimetrové hloubce v jezeře Klausersee, kde voda měla jen čtyři stupně. V neděli přidal další kousek. Před 300 diváky za pomoci svalů 35 pomocníků a držen vlastní speciální konstrukcí vyjel na mopedu na asi 30 metrů vysokou májku. Pokus ztěžovaly poryvy větru až o 35 km/h, které strom vychylovaly až o půldruhého metru, ale to dobrodruha neodradilo, napsaly OÖN.