Paní Rita dělala sběru kol pro Rumunsko reklamu po internetu a facebooku, a resonance byla nečekaná. „Dostali jsme 34 bicyklů, mezi nimiž byla i docela moderní kola," říká. Její manžel je ve své garáži repasoval, vybavil osvětlením a bočními stojánky, seřídil brzdy a přehazovačky. Předání každého z kol v Oradei budou fotograficky dokumentovat.

Pro Fundneidera a Haderera to není první humanitární cesta do Rumunska – už loni vezli dětská kola do dětského domova v Saniobu. Před dvěma roky věnovala firma Rekord Fenster z Oberhofenu rumunskému domovu seniorů 60 oken a další podnikatel Bernhard Führer je se dvěma pomocníky z místa zdarma osadil.

„Lidé jako Hadererovi tak mění svět v malých krocích, bez doprovodného povyku a stranou politických táborových řečnění. Proto jsou sociální akce jako tato tolik sympatické," uzavírá list.

Pomsta učitelům?

Neznámí pachatelé „osadili" auta učitelů před jedním lineckým gymnáziem vruty. „Nejde o dětský žert, může to být vysoce nebezpečné a trestné," říká v deníku OÖN Helene Bachner-Foreggerová z nejvyššího soudu ve Vídni. Pachatelé by mohli být obviněni nejen z poškození cizí věci,  ale i z ohrožení tělesné bezpečnosti nebo dokonce ze záměrného obecného ohrožení, v tomto případě tedy se sazbou jeden až deset let. Pokud by se ukázalo, že pachatel měl v úmyslu způsobit poškozenému vážné zranění či dokonce smrt, mohl by být stíhán i za pokus vraždy. Linecká policie zatím věc šetří jako poškození cizí věci. Jeden z pedagogů dostal  v důsledku tohoto poškození pneumatiky smyk a situace jen náhodou neskončila havárií.

Na největší jarmark

V sobotu začne na pobřeží Dunaje v lineckém Urfahru  největší rakouský jarmark. Bude mít už 197. ročník! V minulých letech jej navštívilo vždy kolem půl milionu lidí. I letos jej ozdobí mamutí ohňostroje (26. dubna a 1. května vždy od 21.45 h), volné jízdy na všech atrakcích  v sobotu mezi 10. a 11. h a tradiční Den rodin, který bude ve středu 30. dubna. Nově byla koncipována prodejní výstava Costuma v propojených prodejních halách. 1. května tu bude prodloužený prodej od 10 do 20 hodin.

Tradici jarmarku bude držet 123 prodejních stánků, tři pivní stany, 32 gastronomických středisek atd. Ve stanech bude stát letos pivo 4,70 eura, s půlkou grilovaného kuřete 8,40, atd.

Chce léčit na pumpě

Lékař Dieter Zakel by chtěl od května ordinovat na benzínové čerpací stanici ENI ve Vídni-Döblingu. Malá praxe „dr.ive in" má lákat klienty pod heslem „Návštěva u lékaře – tak rychlá a jednoduchá jako natankování", píší OÖN. Ordinace má být otevřena denně od 6 do 22 hodin. Za každou 15minutovou konzultaci nebo ošetření chce Zakel paušálně 50 eur. Nikdo se nemusí objednávat. Lékař s atestací všeobecné medicíny a anesteziologie stanoví první diagnózy a vydá léky. Pokud se ukáže nutným další vyšetření nebo léčení, převede pacienta odborníkům.

Ordinace je už nahlášena vídeňské lékařské komoře, jak ukládají předpisy. K umístění praxe nemá komora zásadní námitky, pokud jsou dodrženy hygienické předpisy kontrolované její dceřinou společností . Přesto „dr.ive in" nahlíží „spíše kriticky", považuje ji za marketingový gag a chce ji proto pečlivě pozorovat. Podle Norberta Jachimowicze je problematická už velikost ordinace – pouhých osm metrů čtverečních dává jen omezené diagnostické možnosti. Tím spíš je prý otázkou, jak by tu bylo možné ošetření.  „Zda bude koncept fungovat, má ukázat tříměsíční testování od 1. května. Pak si prý dr. Zakel umí představit další ordinace dr.ive in v pumpách ENI," píše linecký list.

Fotbal pracovní dobu neposune

Jako milý nápad, ale vzdálený realitě, relativně absurdní nebo zcela přehnaný, označuje většina dotčených firem návrh odborových svazů východního Bavorska posunout během fotbalového mistrovství světa v Brazílii začátek ranních směn o jednu až dvě hodiny. Mělo by to ulehčit pracujícím sledování fotbalových přenosů ze šampionátu i přes časový posun mínus pěti hodin.

Firmy to odmítají mimo jiné s poukazem na směnný provoz, nemají ale nic například proti individuálním výměnám směn mezi zaměstnanci či proti využívání klouzavé pracovní doby. Některé podniky jako Linhardt ve Viechtachu nebo Kristallglas ve Zwieselu instalují info-screeny či digitální tabule k publikování průběžných výsledků. V BMW v Dingolfingu se vedení provozu a podniková rada dohodly přerušit příslušné směny od 18 h, eventuálně je zkrátit od 22. hodiny, pokud to bude vypadat na postup  německého týmu do osmifinále. Za to nebudou zaměstnancům vypláceny příplatky za případné mimořádné směny. Ranní začátek je ale nedotknutelný, píše PNP.

Sele a pivo za májku

Májka jim posloužila jako transportní prostředek.Městečko Plattling má zase svůj kmen připravený na májku zpátky. Jak Deník informoval, odcizili mu jej o Velikonocích ze stavebního dvora mládenci ze sousedního města. K odtransportování 26 metrů dlouhé klády se zapojilo dvacet chlapů, píše PNP. Dohadování o výkupném bylo tříkolové a nakonec si strany plácly – město vrácení stromu zaplatí 60 litry piva a pečeným seletem. Navrácená kláda teď leží lépe zabezpečená v hale stavebního dvora, kde ji vyzdobí k instalaci májky 30. dubna.

Starosta Weiderer namítal, že krádež májky deset dnů před pálením čarodějnic o filipojakubské noci, navíc o Velikonocích, je nepředpisově brzy, ale podle „Zlatých pravidel krádeží májek" od hornobavorského konzervátora Paula Ernsta Rattelmüllera bylo všechno v pořádku, dodává list.

Kam s bezdomovci?

Po žhářských útocích na dosavadní místa přespávání v Schallmoosu se žebráci bez domova v Salcburku přesunuli pod další dva mosty, Riskantní místo pro nocleh.kde si našli útočiště ve spáře mezi betonovým pilířem a ocelovou konstrukcí, přímo vedle cyklistické stezky. Přes den jsou z ní vidět kufry a tašky osobních věcí žebráků. Kritici zazlívají starostovi Heinzi Schadenovi (SPÖ), že před problémem léta zavírá oči s tím, že jej musí vyřešit Evropská unie vylepšením životních podmínek ve východní Evropě, píše pasovská PNP.

Momentálně se ale věc dala do pohybu. „Zelení by chtěli ,pocestné v nouzi´ lépe opatrovat a poskytnout jim ubytování. Po dvou žhářských útocích požadují vyčlenit pro ně víc streetworkerů," uvádí list a cituje městskou radní za Zelené Ulrike Saghiovou: „Jen čekat a doufat, že problém vyřeší jiní, je málo. Musíme za bezdomovci, musíme jejich situaci porozumět a jednat, výrazně zlepšit sociální práci."

„A ,probudil se´ i starosta Schaden," pokračuje PNP. „Z obav, že by nějakého cyklistu mohl zranit předmět spadlý z tábořiště žebráků, nechal tato místa pod mosty vyklidit." Potraviny, ošacení a další věci Romů byly odtud dopraveny na parkoviště na jihu města. Tam byly postaveny dva stavební kontejnery, ve kterých může spát dosud zjištěných jedenáct potřebných.  V květnu chce charita dát k dispozici asi dvacet lůžek ve své tísňové noclehárně.

Nová městská rada by pak chtěla problém řešit u kulatého stolu. Lidovci i policie ale trvají na zákazu žebrání na důležitých místech ve vnitřním městě.