Práce by měly skončit příští týden ve středu, vše zatím probíhá dle plánu, jak zmínil Jan Sommer z odboru investic Městského úřadu Český Krumlov. Už od března se tak všichni mohou těšit na nové filmové hity v té nejlepší obrazové kvalitě.

„Už se moc těším,“ usmál se provozovatel kina Jan Jiřička. „Žádné slavnostní zahájení neplánujeme, jako první film jsme ale vybrali opravdovou pecku, která sbírá po světě jen pozitivní ohlasy. Jedná se o rodinný snímek Hugo a jeho velký objev,“ doplnil. Provozovatelé také do březnového programu zahrnuli staré osvědčené tituly, které ale na velkém plátně v digitální kvalitě slibují maximální zážitek. Sázkou na jistotu je například vizuálně velmi přitažlivá první epizoda Star Wars – Skrytá hrozba.

Digitalizované kino nabízí mimo jiné projekci 3D filmů. Právě ty budou pro většinu lidí největším tahákem. Na své si přijdou v první řadě děti, protože pro ty jsou připravené takzvané 3D prázdniny od 12. do 18. března. Těšit se mohou na trojici animovaných pohádek, které tuto moderní technologii využívají.

„Snažili jsme se celkový program udělat tak, abychom zaujali každého. Zahrnuli jsme do něj samozřejmě i české filmy, protože tuzemské snímky táhnou do kin stále nejvíce lidí,“ řekl Jiřička. „Vrcholem nejspíš bude filmový festival Expediční kamera.“

Co vlastně proces digitalizace, která spolkne zhruba čtyři miliony korun, znamená? V první řadě jde o nahrazení starého projektoru novým digitálním. Ten dává provozovatelům kin dosud nevídané možnosti – filmy jsou pouštěny v největším rozlišení, je možné sledovat 3D snímky, stejně tak může provozovatel v kině pustit například přímý přenos fotbalového utkání, prostě cokoliv.

Digitalizace kina už byla nezbytná. Pokud by k ní nedošlo, hrozil by celému zařízení zánik. Lidé jsou v dnešní době schopni si zajet jinam za větší kvalitou. Co je ale důležitější, snímků na klasických filmových pásech rapidně ubývá. Je možné, že stará kina už nebudou mít co promítat. Českokrumlováci si však mohou oddychnout, kino je zachráněno. „Teď jen, aby lidé našetřili nějaké peníze, a mohou chodit každý den,“ usmál se Jan Jiřička. Podle jeho slov se v letošním roce bude jednat defakto o zkušební provoz. „Na konci roku se uskuteční výběrové řízení na provozovatele kina. Pak se uvidí, jak se s kinem naloží dál,“ dodal.