Pouhých osm stupňů najdou například při prohlídce solného dolu v Hallstattu, a kdo by rád ještě větší chládek, mohl by jej okusit třeba v mrazivé komoře lázeňského hotelu Lebensquelle v Bad Zellu (dolní snímek). Tam mají mínus 110 stupňů. K dlouhému pobytu to samozřejmě není, jedno „nakopnutí" trvá tři minuty, ale pomáhá prý při neurodermitidě nebo problémech kloubů, uvádí list. (www.salzwelten.at/de/hallstatt/bergwerk/, www.lebensquell-badzell.com)

V mrazicí komoře je mínus 110…Zdroj: Deník/repro

Úroda uschla?

Rakouské zemědělství už letos utrpělo v souvislosti s počasím škody za 150 milionů eur, z toho 100 milionů kvůli suchu. Ve většině regionů by farmáři naléhavě potřebovali dvacet litrů srážek na metr čtvereční, tedy aby dvě hodiny vydatně pršelo, říká expert rostlinné výroby ministerstva zemědělství Christian Krumphuber v lineckém deníku OÖN. „K zamyšlení je, že sucho začalo už v červnu, ještě před létem," poznamenává list.
Nedostatek vody snižuje hladinu toků a Energie AG nyní produkuje ve vodních elektrárnách o 15 procent méně elektřiny než v dlouhodobém průměru. Stoupá i spotřeba vody v domácnostech – klienti Linz AG jí například v úterý odebrali 82 milionů litrů. Průměr je na 60 milionů. „Je vidět, že se lidé víc sprchují a kropí zahrádky," říká šéf společnosti Reinhold Plöchl. Jejich podnik prý má ale dost rezerv a optimální infrastrukturu, zásobování je zajištěné: Linz AG by mohla denně odebrat až 144 milionů litrů spodní vody, ale nikdy se to dosud nestalo.

Starostův dlouhý den

Starosta Kaufbeurenu Stefan Bosse (CSU) začal v pátek v šest hodin ráno neobvyklý dialog s občany – 24 hodin chce být ve svém městě na pohybu a setkávat se s lidmi, kteří ho pozvou k sobě domů, do klubů nebo na svá pracoviště, píše pasovská PNP. Nechce prý s obyvateli rozmlouvat jen při setkáních s veřejností, hovorech s občany či po sociálních sítích - „24hodinovou ,tour´" chce otestovat platformu výměny názorů vedle obvyklých formátů. Nabídl voličům 36 termínů a míst, kde kdy bude, aby ho tam mohli kontaktovat a případně pozvat.

„Ne"známka divy za 150 060 eur

Je pěkně drahá, ale na dopis ji nenalepí. Zdroj: Deník/repro PNP

V Bietigheimu-Bissingenu vydražili oficiálně nikdy nevydanou poštovní známku s podobiznou hollywoodské herečky Audrey Hepburnové (+1993) za 150 060 eur. Koupil ji německý sběratel. „Známka se stala známou v roce 2001, když rodina zakázala její zveřejnění – nechtěla, aby Hepburnová byla zvěčněna s cigaretovou špičkou v puse," napsala PNP. Známek s motivem ze známého filmu Snídaně u Tiffanyho bylo sešrotováno čtrnáct milionů kusů, ale přesto se vynořilo několik málo orazítkovaných kusů.

Kalendář moderních selek

Na venkově je pěkně!Zdroj: Deník/repro PNP

Bavorská zemědělská mládež znovu vydá svůj kalendář mládeže. Fotografka Julia Stixová zvolila za motto jeden pestrý den moderní bavorské ženy na venkově - od zalévání květin přes jezdění čtyřkolkou po opravování zařízení stáje, píše PNP. Poznamenává, že první kalendář vyšel v roce 2001 výlučně jako dívčí nákladem 2000 výtisků – a během tří dnů byl rozprodán. První letošní vydání bude mít 2000 exemplářů a při odpovídající poptávce bude dotištěno. V prodeji má být od 10. října.

Chystají venkovský kalendář.Zdroj: Deník/repro PNP
Mezi modelkami je také 20letá Felicia z okresu Deggendorf, uvádí PNP s tím, že odkud dívka přesně pochází, nechtěl svaz venkovské mládeže prozradit, aby svůj model chránil. Snímky jsou ze středečního „fotoshootingu" na mlékárenském statku v hornofranckém Würnsreuthu.

Za humny hynou koně

Pasovský deník PNP informoval, že v Rakousku se během dvou let nakazili čtyři koně velmi vzácnou smrticí virovou infekcí. Všichni byli v Horních Rakousích, v okruhu 17 kilometrů, napadeni tzv. bornaviry, sdělila veterinární univerzita ve Vídni. „Nemoc vede ke smrticím zánětům mozku a míchy především u koní a ovcí," uvedl list. Vědci z institutu patologie a soudní veterinární medicíny kolem Herberta Weissenböcka mluví o endemii, nemoci omezené na určitý region. V tomto případě jde o první vypuknutí nákazy v dosud nezasaženém území. „Pokud zvíře onemocní, nedá se zachránit," cituje PNP prof. Weissenböcka.
Pro lidi tyto viry nejsou podle něho nebezpečné. Ještě před několika lety měli vědci zato, že mohou vyvolávat depresi, ale nejsou indicie, že tomu tak opravdu je.
Testy na regionálních bělozubkách bělobřichých, jediném známém mezitimním hostiteli, potvrdily podezření na místní zdroj nákazy, pokračuje deník. Kolem poloviny těchto hlodavců, velmi silně teritoriálně vázaných, bylo nositelem tohoto původce. Samy tyto myši jej přenášejí celoživotně, ale nejeví žádné symptomy této choroby, bornské nemoci, která se ve střední Evropě vyskytuje sporadicky, ale opakovaně.

Mluvící semafory

„V Neu-Ulmu mají mluvící semafory motivovat děti a dospělé, aby ulici přecházeli jen na zelenou," uvádí PNP. „Když si tuto barvu na přechodu chodec vyžádá příslušným tlačítkem, dětský hlas mu odpoví: ,Děkuji pěkně, hned padne zelená´." První takový semafor byl spuštěn ve čtvrtek po dokončení přestavby křižovatky, v jejíž blízkosti je škola.
Obdobné zařízení mají už tři roky v Marlu v Severním Porýní-Facku, a jejich pilotní projekt má velký ohlas. „Mluvící semafory mají být i další pomocí pro slepce, kteří tak už nejsou odkázáni jen na signální tón a vibrační tlačítko," pokračuje list.
Dodává, že v Neu-Ulmu před pár týdny otevřeli také první cyklostezku. Cyklisté mohou dvacet metrů před křižovatkou stisknout knoflík, kterým si „přivolají" zelenou vlnu, a už nemusejí podruhé brzdit.