Na jeho stránkách se k některým problémům vyjádřil agrární zemský rada Max Hiegelsberger. Mimo jiné míní, že regionální produkce ještě stačí potřebu pokrýt. Při déletrvajících nízkých nákupních cenách by ovšem podle něho mnoho dalších farem od výroby upustilo. „U krůt nekryjí domácí zdroje ani polovinu poptávky, u brojlerů asi sedmdesát procent. Až na málo výjimek není v restauracích jediná rakouská krůta,“ řekl pro ilustraci.

Vysvětluje to tím, že v Rakousku platí pro chov této drůbeže jiné podmínky než ve zbytku Evropy. „Maximální ,obložení´ na metr čtvereční odchovné plochy je v Evropě 50 kilogramů, v Rakousku 38. Tento rozdíl je odběrateli ovšem ,šumafuk´. Když můžeme na metr vykrmovat skoro o třetinu méně drůbeže, ekonomicky se to nemůže srovnat. Mnozí proto z toho důvodu vhodili ,do ringu´ ručník,“ říká rada.

Dodává, že nadto mají zemědělci permanentně problémy s povolováním staveb stájí. „Tady potřebujeme celoekonomické držení pospolu, chceme-li zajistit vlastní domácí produkci,“ pokračuje. K takovému jednotnému „šiku“ je třeba mít také „velké hráče v poli“. „Naše společnost je ale momentálně bohužel tak strukturovaná, že každý je pro něco, jen když je proti něčemu. My ale zase potřebujeme ,přiznání k víře´: když jsem pro něco, tak si za tím stojím. To znamená, když chceme vlastní produkci, potřebujeme mít příslib, že můžeme stavět stáje. U drůbežáren si ale jeden může připadat, jako kdyby chtěl stavět atomovou elektrárnu. Protesty usedlíků a ochránců přírody jsou rychle tady,“ dodává.

Budou vymáhat pokuty

Všechny sankce za dopravní přestupky cizinců v Horních Rakousích bude nyní vymáhat centrálně okresní úřad v Rohrbachu. Jen v této zemi běží 190 000 těchto řízení. Podle expertů má jejich počet dosáhnout až 350 000, protože další země začnou uplatňovat pravidla Evropské unie, napsaly OÖN.

Slavnost „jelenů“

V St. Oswaldu v Bavorském lese bude v neděli 3. září tradiční klášterní a jelení trh. Začne jej budíček hornistů z Wegscheidu ke Hubertově mši od 8.30, o hodinu později „odpálí“ ostrostřelci trh podél klášterní aleje. Trubači na parforsní rohy začnou svůj koncert v 10 hodin.

Myslivci představí návštěvníkům specifické rasy psů a jejich vlastnosti, své umění předvedou sokolníci. Muzeum historie lesa ukáže práce výtvarných řemesel a promítne filmy o zvířatech, vlastní program budou mít děti. Mytolog Jakob Wünsch promluví v kinosále muzea od 15 hodin na téma Mystická bytost Jelen.

Podzim s panovou flétnou

Mistr panovy flétny od sousedů.Zdroj: Deník/repro

Hráč na panovu flétnu Willi Bröselmeyer z Kefermarktu uvede v září a v říjnu vždy v neděli od 19.30 pět koncertů v okrese Freistadt. Přednese mimo jiné známé melodie Abby, Celine Dion, Andrease Gabaliera, Eltona Johna. Turné a nově natočené CD věnuje svému loni zesnulému otci, napsaly OÖN. První vystoupení bude mít v neděli 3. září v městském kostele ve Freistadtu, 10. září bude hrát v Kefermarktu, 17. září v Gutau, 24. září v Bad Zell a 15. října v Hagenbergu. CD představí poprvé ve Freistadtu a posluchači si je budou moci odnést za dobrovolný dar. Na koncertech se také bude vybírat jen dobrovolné vstupné.

Už jen slabší vysavače

Od 1. září vstoupily v Německu v platnost některé novinky. Spolková vláda chce například podpořit tzv. carsharing, tedy společné užívání motorových vozidel více osobami, zřizováním zvláštních parkovacích míst a stáním zdarma pro taková auta. Začátkem tohoto roku bylo v republice registrováno 1,715 milionu lidí, kteří se „dělí“ o 17 200 aut. Nabídku této služby organizují v 597 městech a obcích.

Z dalších změn: Do obchodů se už nemají dostat vysavače o výkonu větším než 900 watů. Nadto nesmějí být hlučnější víc než 80 decibelů. Pro sportoviště už neplatí zvláštní hluková omezení o víkendech a svátcích, ale mají povoleno „rušit klid“ jako ve všední den. Zakázána je porážka zvířat v poslední třetině doby březosti s výjimkou koz a ovcí .(Podle ochránců zvířat jsou v Evropě porážena tři procenta krav jako březí.)

Lágr z „druhé strany“

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro

Každý rok navštíví bývalý koncentrační tábor v Mauthausenu kolem 200 000 lidí, převážně ze zahraničí. Aktuální iniciativa má pootevřít i domácím obyvatelům nové přístupy k tomuto místu, které je dnes mezinárodně známé jako pamětní, ale které bylo za nacismu součástí veřejného života regionu, píší OÖN. Organizátoři chtějí pravidelnými okružními procházkami k vybraným tématům ukázat i domácím lidem známé místo z jiných úhlů pohledu.

„Koncentrační tábor byl na mnoho způsobů integrován do života okolní společnosti,“ vysvětluje v listě Christopher Posch z mauthausenského památníku. Vězeňské transporty byly hnány od nádraží k lágru středem obce, esesáci a jejich rodiny se účastnili života městečka a navštěvovali místní hostince. Lokální hospodářské provozy kooperovaly jako dodavatelé se správou tábora a pravidelná fotbalová utkání týmu SS před branami lágru navštěvovali jako diváci zájemci o sport z regionu. „To všechno jsou aspekty dějin tohoto místa, které by mohly zajímat především zde žijící obyvatelstvo. Právě to je jedinečné na nabízených procházkách,“ míní Posch. Ty by nadto mohly být popudem věnovat zase jednou pár hodin návštěvou také vnitřku pamětního místa s novou koncepcí uspořádání.

První asi tříhodinový okruh s průvodcem kolem tábora v Mauthausenu je naplánován na sobotu 23. září od 10 hodin. Další má být 21. října. Účast na nich je zdarma, vzhledem k omezenému počtu účastníků je ale třeba ohlášení se předem (tel. 07238/2269 35).

Polomové dřevo do Čech?

Obchodník se dřevem Josef Lockinger z Büchlbergu říká v PNP, že už v branži zažil leccos, třeba při sněhových polomech 1979 a při orkánu Wiebke v roce 1990, ale škody, které napáchala „bezejmenná“ vichřice letos 18. srpna, prý ještě neviděl. Ke zpracování popadaného dřeva podle něho musí všichni v branži držet pohromadě, a tvrdí rozhodně: Dřevo musí pryč z Dolního Bavorska…

Člen představenstva jednoty obchodníků s kulatinou a poskytovatelů služeb lesníkům je přesvědčen, že nejen pomoc vlastníkům lesů, ale také odbyt kalamitního dřeva musí být nadregionální, protože bavorský trh je už nasycen dřevem napadeným kůrovcem. Možný odbyt vidí v Čechách, Jižním Tyrolsku a Švýcarsku, ale také ve Švábsku.

Také Max Nigl z jednoty majitelů lesů v Pasově vidí jako jedinou šanci nadregionální zhodnocení polomů. Logistiku jeho organizace přenechala lesním podnikům, které dřevo naloďují v bavorských přístavech a posílají je po Dunaji do Rakouska, částečně až do Rumunska. Další je transportováno vlaky, kromě jiného do Severního Porýní-Vestfálska, uvedla PNP.

Každý sedmý školák je „cizí“

Ve školním roce 2015/16 navštěvovalo rakouské školy 146 588 dětí a mladistvých s cizí státní příslušností, napsaly OÖN. Měly tedy podíl 13 procent, meziročně o 1,1 procenta víc. Nejvíc jich bylo z Turecka – 15 463, dále z Německa 13 693, ze Srbska a Černé Hory 13 887.

Aktuálnější jsou čísla ministerstva školství o podílu malých běženců. V uplynulém školním roce se jich v Rakousku učilo kolem 18 000, což odpovídá zhruba 1,3 procenta žáků. Proti předcházejícímu školnímu roku se 14 000 uprchlíky se tedy jejich podíl zvýšil o 28,6 procenta.

Ve Vídni měli malí cizinci v roce 2015/16 podíl 24,2 procenta – bylo jich ve školách 55 757. Nadrakouský průměr vykázal ještě Salcburk se 13,7 procenta. V absolutních číslech nejvíc cizinců chodilo do škol v Horních Rakousích – 20 784.

Dáreček pro zoo

Kolínská zoo byla obdařena velkorysým darem, zaznamenaly linecké OÖN. Američanka Elizabeth Reichertová (93) jí chce odkázat po své smrti jmění ve výši 22 milionů dolarů.

„Když člověk uvažuje, komu peníze předá, hrají velkou roli vzpomínky,“ řekla. Rodačka z Kolína odešla se svým židovským manželem Arnulfem, který přežil válku jako mladistvý v úkrytech, přes Izrael do USA. Krátce před jeho smrtí se oba rozhodli přenechat své jmění zoo v Kolíně, uvedla vdova s tím, že v zoo budou peníze dobře uloženy. Zůstali prý s mužem navždy Kolíňany a na toto město nikdy nezapomněli. Milionový odkaz má přejít do již založené nadace.

Je méně kaprů

Bavorští chovatelé ryb musí letos podle ministerstva zemědělství počítat s desetiprocentním úbytkem produkce, napsala PNP k pátečnímu oficiálnímu zahájení „kapří sezony“ v hornofalckém Wiesau, odkud podle ministerstva pochází víc než třetina bavorských kaprů. V dostatečném osazení řady rybníků bránila zima chudá na srážky a částečně i letní sucho. Dlouholetého průměru 6000 tun letos branže nedosáhne.