Juraj Thoma byl lídrem kandidátky HOPB pro letošní komunální volby. Ze stejné pozice kandidoval i v roce 2010 poté, co opustil řady ODS, a stal se primátorem.
V úterý odpoledne řekl, že důvodem jeho rozhodnutí odejít z kandidátky HOPB jsou přetrvávající názorové rozdíly mezi ním a částí vedení hnutí. „A to na pro mne klíčové věci,“ zdůraznil. „Moje výhrady nebyly žádným bleskem z čistého nebe, byly jasně formulované a byly dlouhodobé,“ doplnil Juraj Thoma.

Předseda hnutí Občané pro Budějovice Ivo Moravec řekl, že rozhodnutí Juraje Thomy jej mrzí. „My to nechceme, není to přání nikoho z nás.“

Podle Ivo Moravce není vyloučeno, že se ještě situace nějak změní, i když v tuto chvíli nechce Juraj Thoma figurovat nikde na kandidátce. „Zda je to definitivní, to je jenom na něm. Já cítím, že by měl být na špici kandidátky,“ uvedl pro Deník Ivo Moravec ještě v úterý dopoledne.

Odpoledne už hnutí Občané pro Budějovice vydalo prohlášení, že jeho lídrem v letošních komunálních volbách bude Ivo Moravec.

„Za prací Juraje Thomy i jeho čistým štítem jsme vždy stáli a nebudeme na tom nic měnit ani po jeho pondělním rozhodnutí. Občané pro Budějovice nikdy nebyli hnutím jednoho člověka, naše práce pro město i na kampani pro nadcházející komunální volby pokračuje dál. Máme kandidátku plnou odborníků napříč obory, mladých lidí i zkušených politiků. Máme silný program pro toto město a budeme dělat vše pro jeho prosazení,“ doplnil v oficiálním prohlášení předseda HOPB a městský zastupitel Ivo Moravec.

Čas na podávání kandidátních listin mají strany do 31. července. Do budějovického zastupitelstva byla zatím podána jedna kandidátní listina. V úterý to sdělila mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Doplnila, že v roce 2014 kandidovalo do budějovického zastupitelstva 17 volebních stran.