Mezi dvanácti „vyvolenými", které ztělesňují jednotlivé měsíce kalendáře, jsou dvě Jihočešky: marketinková manažerka Sabina Gruberová (34) z Boršova nad Vltavou a grafička Blanka Koubová (37) z Písku.

Mezi 14 adeptkami, mezi kterými se vybíralo a ty také pózovaly před fotoaparátem, byla i Jaroslava Musilová (31) z Vrábče (rodičovská dovolená). Mezi posledních 24 žen se nadto dostala také  Andrea Krejčířová (34) z Jindřichova Hradce (OSVČ).

Tento projekt má za úkol otevřít oči mužům, kteří už pomalu ztrácí fantazii a smířili se s tím, že dokonalá žena po ulici nechodí (ve skutečnosti možná právě teď vaří večeři).

Chtěla jsem dokázat, že vdané ženy nepatří jen k dětem a do kuchyně

Sabina Gruberová.Na počátku úspěchu Sabiny Gruberové stála její kamarádka, která „lajkovala" na facebooku přípravu Fernet Stock kalendáře. „Měla jsem tehdy krátce po svatbě. Přemýšlela jsem o tom a chtěla jsem dokázat, že i vdaná žena nemusí být jen doma, vychovávat dítě, uklízet a být v kuchyni. Možná to byl zpočátku ode mě takový truc. Chci být samozřejmě dobrá máma, ale také chci být ženská," řekla zakrátko pětatřicetiletá Sabina Gruberová, která nikdy jako modelka nefotila. Byla to její první umělecká příležitost.

Přihlášku na modelku pro kalendář podala sama, nikomu o tom zkraje neřekla a také si nedělala žádné ambice. Počítala s tím, že ji spíše nevyberou. „Jenže pak se ozvala produkce kalendáře, že jsem postoupila mezi osmačtyřicet adeptek. Zeptali se mě, jestli bych neměla problém s focením. Následně vybrali čtrnáct finalistek, to už mi rovnou sdělili termín, kdy se mám dostavit do ateliéru. Tehdy jsem se poprvé svěřila mému manželovi, který měl velkou radost a držel mi palce, abych se dostala mezi těch dvanáct," popsala sled foto událostí Sabina Gruberová.

Mezi dvanáctku žen se Sabina skutečně vešla. Už v ateliéru fotografa jí někdo maličko naznačil, že by mohla na kalendáři vyjít, ale raději si počkala na konečný ortel. Na slavnostním vyhlašovacím večeru ji doprovázel manžel, bývalý fotbalista Dynama České Budějovice, a byl na svou odvážnou a půvabnou manželku pyšný.

„Měla jsem také velkou radost, že jsem něco zvládla sama, že jsem nakonec ve výběru uspěla. Na kalendáři mi přidělili červenec, což je můj oblíbený měsíc. Vyšlo to tedy úžasně. Mám ráda léto. Při focení mi říkali, abych se hodně smála. Hodně holek je na kalendáři vážných," řekla tvář července.

Samotné pózování si Sabina Gruberová moc užila. „Pan Zíka je totiž neskutečný člověk, bytostný umělec. Má velmi příjemnou manželku. Oba byli velmi fajn. Byla to krásná zkušenost. Vše začínalo líčením od příjemné vizážistky, což trvalo asi půl hodiny. Focení také bylo hotové tak za půl hodiny, takže za hodinku a čtvrt jsem byla pryč," vypráví marketinková manažerka.

Do ateliéru si měla vzít na sebe rifle a bílé tílko. Věděla od začátku, že se bude fotit oblečená, že nic extrémně lechtivého vůbec  nevznikne. „Hlavně můj taťka měl trošku obavy, aby to nebylo něco hanbatému. Ubezpečila jsem ho, že do něčeho takového bych ale nešla," usmála se Sabina Gruberová.

Výslednou fotografii vybral Áda Zíka sám. „Byla jsem z ní trochu překvapená. Třeba manžel mi řekl, že se mu tam moc nelíbím. Možná mě změnily ty vlasy, které mi hodně vyfoukali nahoru," míní Sabina Gruberová.

A pak přišla další, o něco menší výzva. Čtrnáct dní po fotografování na Fernet kalendář ji požádal jihočeský společenský týdeník, aby před fotoaparátem předvedla společenské šaty. Následovala tedy další podobná práce.

„Jsem moc ráda, že se mi obojí podařilo ve věku skoro pětatřiceti let uskutečnit," řekla dlouhovlasá blondýna, která bude slavit půlkulaté narozeniny ve čtvrtek 28. listopadu. A kalendář s Fernetem na příští rok? Jeden už visí na zdi u Gruberů doma v kuchyni. Další věnovala rodičům. 

Nafotila kalendář a teď si zahraje i ve filmu

Blanka Koubová.Sedmatřicetiletá Blanka Koubová se téměř deset let živí vymýšlením grafiky a tvorbou internetových stránek ve svém grafickém studiu. Má osmnáctiletou dceru Samuelu a je jednou 
z žen, které nafotily kalendář Fernet Stock na rok 2014. Na něm bude zachycena hned první měsíc v roce, tedy v lednu. 
„K focení kalendáře jsem se dostala úplně náhodně," říká Blanka Koubová.

Jak jste se k focení kalendáře tedy dostala?
Můj kamarád mi poslal odkaz na internetovou přihlášku, kterou jsem posléze vyplnila. Ale přiznám se, že dál už jsem nevěnovala výběru žádnou pozornost. Když mě produkce kalendáře kontaktovala těsně před termínem focení, samotnou mě to hodně překvapilo.

Měla jste s focením před profesionálem předtím alespoň nějaké malé zkušenosti?
V minulosti jsem fotila pár komerčních i nekomerčních projektů. Tentokráte ale bylo pro mě focení už pouze zábavou.

Jak jste si focení užila, jaké to bylo?
Díky skvělému týmu, od fotografa Ády Zíky až po vizážistku, byla všude kolem dobrá nálada.

Můžou vás lidé vidět ještě někde jinde než v kalendáři?
V kalendáři přímo ne, ale momentálně se připravuji na natáčení celovečerního filmu skvělého scénáristy a režiséra Daniela Pietruchy. V tomto psychologickém dramatu bych si měla zahrát jednu 
z hlavních rolí.

I k amatérům měli profesionální přístup

V kalendáři společnosti Fernet Stock pro rok 2014 ji nakonec nenajdete. Přesto je jednatřicetiletá Jaroslava Musilová z Vrábče 
u Českých Budějovic spokojená. „Je to škoda, ale moc o tom nepřemýšlím, to nejde. Mohla bych měsíce brečet, ale myslím si, že není důvod," říká 
s úsměvem maminka třech dětí, která je v současnosti na mateřské dovolené.

O možnosti stát se modelkou v kalendáři se dozvěděla v Deníku, který má předplacený. „Přihlásila jsem se přes facebook a poslala jsem nějaké své fotky. Když jsem se dozvěděla, že jsem byla vybrána do té první stovky, měla jsem strašnou radost," přiznala s úsměvem.

Čekala jí tak cesta do Prahy na profesionální focení s fotografem Ádou Zíkou. „Celé focení bylo fajnové, úplně bezvadné. Áda Zíka je skvělý fotograf, jeho přístup byl skvělý. Choval se jako naprostý profesionál, i když musel pracovat 
s neprofesionálkami. On i jeho žena byli velmi vstřícní a přátelští," nezapomněla ani na další členy týmu, kteří se na tvorbě kalendáře po celou dobu podíleli. Zážitkem pro Jaroslavu Musilovou byla i spolupráce s maskérkou Nevenou Thielovou. „Je to skvělá maskérka a velmi příjemná paní," řekla Jaroslava. Před samotným focením prý byla trochu nervózní. „Prostředí bylo tak příjemné, že to netrvalo dlouho. Všichni jsme si brzy potykali. V takové atmosféře člověk ani nemohl mít strach. Odjížděla jsem s velmi dobrým osobním pocitem," vyloučila přehnanou trému s úsměvem.

Jednatřicetiletá Jaroslava Musilová šanci stát se opravdovou modelkou. Na snímku se šestiletou dcerou Eliškou.

Pro Jaroslavu Musilovou to nebyla první zkušenost s modelingem. V patnácti letech spolupracovala s jednou malou budějovickou agenturou. „Šance fotit kalendář pro Fernet Stock byla výhra v loterii, tak nějak jsem to brala," přiznala usměvavá maminka 
s tím, že nikdy nefotila s profesionálním fotografem. „Fotky pro legraci si udělá každý. Já mám kamaráda s foťákem, který mi udělal několik moc pěkných fotek. Tohle byla ale exkluzivní záležitost," přiznala 
s tím, že se velmi těší na své fotky, které jí fotograf Áda Zíka slíbil poslat.
Výsledek podle Jaroslavy Musilové stojí za to.

„Těch dvanáct žen, které jsou nakonec v kalendáři, jsou nádherné ženské, skvěle nafocené a vypadá to opravdu dobře," chválila a dodala, že by se další podobné příležitosti nebránila. „Jsem pro každou srandu. Řekla jsem si, že v jednatřiceti nepatřím ještě do starého železa," uzavřela se smíchem.