Na tohle stěhování Václav Vostradovský, starosta Kvildy a zároveň předseda Klubu vojenské historie Gabreta nemůže nic namítnout. „Pokud Standa pojede do Lán, polepší si. Ministerstvo životního prostředí je vlastně jeho majitelem, mají na něj nárok,“ zkonstatoval Václav Vostradovský. Dodal, že dokud Standa nebude v Lánech, stále je naděje, aby zůstal na Šumavě. „Žádost o jeho prodej klubu Gabreta stejně odešlu,“ ujistil. Každopádně je rád, kdyby se podařilo situaci vyřešit stěhováním do Lán.

Ilustrační foto
Jelen, který napadl turistu, stále žije, výběh je pro veřejnost uzavřen

Jako starosta Kvildy kvituje, že jelenárium je právě ve Kvildě. „To, že turisté mohou mezi zvěř, je podle mého nešťastné zvlášť, když jelen se přizpůsobil návštěvníkům a chodí za nimi na pamlsky,“ zhodnotil. Podíl viny na události kvildský starosta dává neukázněným návštěvníkům jelenária. Zároveň kroutí hlavou nad nekomunikací vedení Národního parku Šumava. „O tom, že je jelenárium zavřené od 4. února jsme se oficiálně dozvěděli ve čtvrtek 22. února z Deníku,“ řekl. K tomu ale Jan Dvořák, mluvčí NP Šumava včera upřesnil, že návštěvnické centrum Kvilda bude uzavřené nejméně do konce dubna. Právě v dubnu jsou každoročně a plánovaně Návštěvnická centra parku uzavřena. „Využijeme čas uzavření k avizovaným technickým úpravám,“ popsal Jan Dvořák. Ve výběhu ve Kvildě tak budou nové ploty a pohyb návštěvníků bude jasně vymezen.

- Jelen Standa má šest roků, je v pubertě, takže není možné mluvit o tom, že jelen jde na důchod do Lán.
- Jeleni se dožívají průměrně 22 až 24 let, poznává se to podle okousanosti zubů.
- Předpokládá se, že Standa se dožije více let, protože je chovaný v zajetí může se stát, že bude rekordman.

Jelen Standa by se měl do Lán stěhovat do dvou měsíců. Je majetkem státu. Správa Národního parku ho po nešťastném incidentu nejprve podle pravidel nabídla organizačním složkám státu k bezúplatnému převodu. Z Lán se ozvali jako první. „Teprve, kdyby o něj nikdo neměl zájem, mohli bychom ho nabídnout k prodeji,“ popsal Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava. To se už nestane. Do doby převozu zůstane jelen Standa ve výběhu ve Kvildě. „Každý převoz je rizikový,“ doplnil Jan Dvořák. Ještě v pátek dopoledne bylo ve hře přemístění do Záchranné stanice pro divoká zvířata Správy NP Šumava v Klášterci. Poté, co se o Standu přihlásil ministr životního prostředí Richard Brabec a rozhodlo se o přestěhování do Lán, od stěhování do Klášterce Správa parku upustila.

Dříve než za dva měsíce se jelen Standa stěhovat nebude. Národní park Šumava ho nechá převézt až poté, co Standa shodí paroží. K tomu dochází na konci zimy. Bezúplatný převod bude jen papírově potvrzen. „To není nic složitého,“ doplnil mluvčí parku. V Lánech bude jelen Standa nejprve do aklimatizační obůrky a následně do obory, která má i pozorovací místa pro návštěvníky. „Standa bude zřetelně označen. Lidé ho poznají i tam,“ doplnil Jan Dvořák.