Od nadcházejícího víkendu povolují Horní Rakousy návštěvy pacientů v nemocnicích. Povinností zůstává nošení roušek, bezpečnostní odstup, limitované počty a dezinfikování rukou. Roušky bude dál třeba nosit i v hromadných dopravních prostředcích, v lékárnách, musejí je mít nadále holiči a a další poskytovatelé služeb, v nichž není možné dodržet odstup. V hostincích je musí mít obsluhující. Od 15. června budou restaurace moci mít otevřeno až do 01 hodiny. U stolů může sedět opět víc lidí než dosud povolené čtyři osoby.

Povinnost roušek odpadá od 3. června i pro školy, ochrana je na vlastní odpovědnost, omezení tříd na maximálně 19 žáků, směnný provoz a vzájemné odstupy zůstávají, tělocvik odpoledne je dobrovolný s vyloučením intenzivně kontaktních sportů, zpěv v hodinách znovu povolen.

Umožněny jsou akce k ukončení školního roku včetně maturitních oslav s dodržením všeobecných předpisů pro shromažďování. „S trochou kreativity je možné i společné fotografování třídy,“ říká v OÖN ministr školství Heinz Faßmann. V uplynulých dvou týdnech „dobrovolné“ docházky se do škol vrátilo více než 90 % žáků a přes 80 % učitelů starších 60 let.

Padá předpis o povolení vstupu do obchodů, provozoven služeb, muzeí a výstav maximálně vždy jednomu klientovi na deset metrů plochy. Dál platí vzájemný odstup a nošení roušek s výjimkou prostor ve volnosti, například pro zahradní centra.

Javor otevírá

„Změkčuje“ také Bavorsko. Na Velkém Javoru je od minulého úterý otevřena chata na Javorském jezeře a horská "Eisensteiner Hütte". V sobotu 30. května se rozjela kabinková lanovka s provozem od 9 do 16 hodin, s povolením dvou osob nebo rodiny v jedné gondole a s rouškami. Znovu se otevřela i zařízení Národního parku Bavorský les včetně informačního centra ve Zwieselu a provozů u nádraží v Železné Rudě. Tam je do konce června instalována putovní výstava přírodních krás Dolního Bavorska. Vstupné se nevybírá. Od neděle je otevřeno i muzeum lokální železnice v Bavorské Železné Rudě se vstupem pro děti zdarma. Otevřeno je v červnu denně 10-16 hodin.

Šestnáct hodin u klavíru

Zamakal si u klavíru.Zdroj: Deník/OÖN

V neděli ráno dokončil 33letý ruský klavírista Igor Levit v Berlíně přednes skladby Francouze Erica Satieho (1866 – 1925) "Vexations", podle slovníků tedy „Mrzutost, roztrpčenost, potíž“. Rok jejího vzniku není přesně znám, obvykle je řazena do roku 1893. Dílo samotné o třech notových řádkách variujících jedno hudební téma trvá něco přes minutu, ale aby bylo zahráno kompletně, musí se opakovat 840krát, jak autor předepsal. Jeho první kompletní představení se konalo až v září roku 1963 na Manhattanu.

Krátce po berlínské produkci napsal Levit podle OÖN na twitteru: "Hotov. Vyřízen. Šťastný. Vděčný. Tak nějak ,high´.“ Vystoupením prý chtěl upozornit na tíživou situaci umělců při omezeních kvůli koronaviru, která je „brutální fyzicky, mentálně, emočně“. „Pro muzikanty je pódium životní nutností,“ řekl před koncertem. Dílo patřící k nejdelším v dějinách hudby se prý svou monotónností a hraničností dobře hodí k aktuální náladě umělců a působí jako „tichý výkřik“, popisuje list.

Levit žijící od svých osmi let v Německu v čase koronavirových omezení uspořádal tucty „domácích koncertů“ a byl pozván i německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem na zámek Bellevue. 5. a 6. června vystoupí se symfoniky v Mozartově sále vídeňského koncertního domu na zahájení „postpandemického“ provozu této instituce.