Reinhard Kittl houby přiřadil v roce 1998 ke zvyku díkůvzdání za úrodu – jako výraz úcty také k darům, které Bůh stvořil jako divoce rostoucí, jak říká. Na oltář snáší nejen známé houby jako bedly či žampiony, ale i ty „ošklivé", jako třeba stroček trubkovitý, takzvanou trumpetu mrtvých. „Tu si nikdo nemůže splést a patří k nejchutnějším," říká farář. Každoročně tak z těchto raně podzimních procházek lesem přináší do kostela kolem 60 druhů.  Koníčkem je proslulý a lidé za ním přicházejí do sakristie se svými nálezy – z nichž třeba právě pojedli a které jim nechutnaly. „To je lepší přijít před jídlem," směje se Kittl. Jeden takový houbař měl štěstí – snědl pečárku zápašnou, která je prý spíš ošklivá než jedovatá…

Houby na oltáři si duchovní neponechává. Po nedělní večerní mši „dekoraci" zruší a úlovek  rozdělí návštěvníkům obřadu. „Zájemce najde jistě i ten stroček," uzavírá linecký list.

Blýskalo se na řidiče

Při týdenním „maratonu blesků", celoplošné radarové kontrole řidičů v Bavorsku, změřila policie kolem 900 000 vozidel. Dopadla asi 26 000 příliš rychlých jezdců. „Většina řidičů skutečně jela pomaleji než jindy," říká k bilanci předem ohlášené výchovně preventivní akce v PNP ministr vnitra Joachim Herrmann. „Normálně by jich za tu dobu bylo přistiženo zhruba dvakrát tolik." Absolutním rekordmanem nekázně byl 45letý motorkář, který jel 24. září po B533 u Hengersbergu v okrese Deggendorf v Dolním Bavorsku rychlostí 197 km/h místo povolené stovky. „Čeká ho pokuta 1200 eur, dva body do registru a tři měsíce zákazu řízení," uvádí pasovský list s poznámkou z tiskové zprávy ministerstva vnitra, podle které už provinilce zřejmě nebavil život…

Zhrzený amant zaplatí

43letý nezaměstnaný z okresu Altötting, kterého na jaře po půldruhaletém soužití opustila 17letá přítelkyně, umístil ze vzteku a zklamání na její portál na facebooku, k němuž měl z času známosti přístup, bez jejího vědomí její fotografie „nahoře bez". Ty byly pořízeny po vzájemné dohodě asi dva měsíce před krachem vztahu.  Našly je dvě spolužačky poškozené na smartphonech během přestávky ve vyučování, píše PNP. Jedna obrázek poslala ihned matce dívky a ta věc oznámila. Soud obviněnému za hrubé porušení práva na soukromí uložil peněžitý trest 900 eur.

Referendum proti islámu?

Pravicově populistická strana „Svoboda" nasbírala na 35 000 platných hlasů podporujících vypsání referenda proti „centru pro islám v Evropě – Mnichov", napsal deník PNP. To už se léta plánuje a má stát asi 30 milionů eur. S investicí mají pomoci Spojené arabské emiráty. Přípustností tohoto demokratického nástroje uzákoněného v roce 1995 se nyní ještě musí zabývat rada města. Podle PNP se vedení dotčených obcí zpravidla pokouší „změkčovat" hlasování ano-ne předložením dvou možností k volbě.

„Svobodu" sleduje pro její protislámské aktivity úřad pro ochranu ústavy. Ta shledává, že tato strana usiluje o „rozněcování paušálního strachu před muslimy jako neitengrovatelnými stoupenci ideologie" a očerňuje všechny muslimy jen na základě jejich náboženství jako nepřátele právního státu. Politické frakce ostatních stran v Mnichově loni proti ní jednotně vystoupily s tím, že chce demokratického nástroje referenda zneužít k prosazení hluboce nedemokratických požadavků, proti muslimům žijícím v bavorském hlavním městě, uvedl list.

Likvidují bicykly

Bavorské obce prý úpí pod množstvím opuštěných jízdních kol, které zejména kolem nádraží a v centrech měst překážejí na chodnících a odstavných plochách. V říjnu to chce Mnichov opět řešit velkou šrotovací akcí. Loni jeho zaměstnanci nashromáždili kolem 1700 kol, k nimž se nikdo nehlásil, píše deník PNP. Podobně postupují i další bavorská města.

V Mnichově jsou většinou defektní bicykly tři měsíce uloženy u stavebního referátu. Ty, o které se nikdo nepřihlásí, budou zlikvidovány. Ještě použitelné díly zrecyklují sociální zařízení, zbytek jde do šrotu. V pilotním pokusu jsou kromě toho na některých nádražích kola ještě zachovalá, ale dlouho odložená a možná tedy bez majitele, označena páskami. Pokud jsou na místě ještě za čtyři týdny, město je odveze.

V Řeznu ročně posbírají až sto kol, v Norimberku až tři sta. V Augsburgu je asi 300 kol předáváno sociálním zařízením k opravě a pak vydraženo. V Pasově věnují každoročně pár desítek recyklovaných bicyklů žadatelům o azyl nebo potřebným rodinám, dodává PNP.