List vysvětluje, že utkání první až páté fotbalové ligy doprovází v celém Německu vždy kolem 3000 policistů. Jejich práci přiblížil pasovskému deníku zástupce vedoucího deggendorfského oddělení Wolf-Rüdiger Wabnitz. Službu začínají v pátek, vracejí se v neděli nebo v pondělí a pak mají tři dny volno, než dojde k dalšímu nasazení. Jeden víkend v měsíci mají volný. Nechodí přitom na stadiony, pokud k tomu příslušná zemská policie výjimečně nepožádá o posilu. Jejich úkolem je dohlížet na vlaky, jimiž k zápasům přijíždějí fanoušci.

Ty, kteří míří k páteční premiéře v Mnichově, doprovodí jiná oddělení spolkové policie. Deggendorští budou nasazeni v sobotu na nádraží v Düsseldorfu, kde domácí budou hostit Karlsruhe SC. V neděli pak doprovodí vlak, jímž pojedou fandové Mohuče 05 k utkání do Paderbornu, a další skupina bude mít stanoviště na paderbornském nádraží. Celkově tak bude v akci kolem 70 policistů z Deggendorfu.

Nasazení policie koordinuje pohotovostní ředitelství ve Fuldatalu, přímo podřízené prezídiu v Postupimi. To dostane z centrálního střediska informací v Neussu před každým víkendem situační zprávu o tom, jaké zápasy se hrají, jak běžel prodej vstupenek, jací fandové si je koupili, jakými vlaky pojedou, kde budou nasazeny mimořádné spoje, kde se trasy spojů s fanoušky křižují atd. Ředitelství pak přiděluje úkoly deseti oddělením po celém Německu, takže třeba Deggendorfští nejsou vždy nasazováni v Bavorsku, ale často v Porúří, kde je hustota fotbalových klubů největší. Tam a zpátky jezdí včetně těžké ochranné výstroje zásahovými auty a autobusy.

Pořádkovou službu na nádražích vykonávají policisté o něco raději než doprovodnou asistenci ve vlacích. Na nádražích je dost místa, mohou proudy lidí řídit a případně si z nich vytahovat problémové jedince. „Už se známe," říká Wolf-Rüdiger Wabnitz. Nejvíc fandů přijíždí proto, aby vidělo zápas. Snad sto lidí na každý klub dělá kravál a pravidelně tak na sebe upozorňuje. Zhruba stovka v celém Německu má zákaz vstupu na stadiony, ale ti pak dělají výtržnosti před branami. Většinou je ve hře alkohol. Takoví fanoušci přijdou opilí už na nádraží a pijí dál ve vlacích. Když jsou zakázány skleněné láhve, vozí si lihoviny v plastikových obalech. To, že na zastávkách se prodává prakticky jen nealkoholické pivo, tak očividně nikomu nevadí. Se stoupajícími promile padají zábrany a přibývá fyzických napadání. Zbraně jako nože s sebou vozí málokterý fanoušek, ale pyrotechniku leckterý, a i ta může způsobit trauma či zranění.

Jak deggendorfští policisté zdůrazňují, nejhorší jsou pak „hooligans", kteří touží jen po rvačkách. Většinou ani nejsou oblečeni jako fandové a útočí na každého, kdo jim přijde pod ruku,  bez ohledu na to, jakému klubu fandí, nebo jestli to je třeba i policista v uniformě…  V přeplněných vlacích, kde se i doprovod těžko pohybuje, jsou pak zásahy při takových konfliktech těžké. Dochází i k událostem nepředvídaným, když třeba skupina fanoušků cíleně nesedne do vlaku, na který má jízdenky, ale do jiného. Deggendorfští už zažili i to, že jeden z cestujících zatáhl u Mannheimu za záchrannou brzdu a z lesa vyběhli na vlak s fanoušky příznivci opačného tábora…

„Od minulého roku proto zůstávají na odděleních včetně deggendorfského další policisté v pohotovosti, aby na zavolání naskočili do vrtulníků a rychle byli na místě střetu. Už jejich přílet často problém vyřeší, udělá dojem," uzavírá PNP.

Ilustrační foto.Cadillaky míří k sousedům

Tradiční setkání cadillaků bude v neděli v zámku Kremsegg a okolí. Brána zámeckého parku se otevře v 9 hodin, v 11 hodin začne vyhrávat "Traunbridge Dixieland Band". „Stroje, které tu budou vystaveny, jsou v některých případech až sto let staré," píší OÖN. Jako "Cadillac Milestone Cars" budou představeny limusíny padesátých let, kdy měly obzvlášť velké a impozantní typické boční „ploutve". Sraz, k němuž je očekáváno na 200 strojů této značky,  začne už v sobotu projížďkou účastníků k Almsee.

Spokojení majitelé lesa

Hornorakouský Zemědělský svaz majitelů lesů (BMW) slaví ve Gmundenu 50 let trvání.  „Členové vlastní dobře polovinu lesů země a dodávají asi třetinu těžby," uvádí deník OÖN. „V jubilejním roce mohou být vesměs spokojeni, řekl předseda svazu Franz Kepplinger ze St. Martinu v Mühlkreisu. Zimní vichřice nadělaly jen málo polomů a kůrovce přibrzdilo vlhké počasí." Cena jehličnaté kulatiny je nyní kolem 95-97 eur čistého za plnometr. Po těžkých polomech v letech 2007 a 2009 stál kolem 70 eur.

Počet členů svazu se z 23 000 v roce 2007 zvýšil na téměř 27 000. „Obhospodařujeme sice dobře polovinu hornorakouských lesů, ale naši členové mají v průměru méně než deset hektarů," říká Kepplinger. 160 svazových takzvaných „lesních pomocníků", většinou také vlastníků, jim pomáhá vytvářet pěstitelské plány. Cílem je intenzifikace využití zemědělského „malolesa". Podle Kepplingera je jeho potenciál nyní využíván ze 78 procent.

Žáci budou opravovat

Před začátkem školního roku 8. září se musí ještě 3695 žáků v Horních Rakousích obávat o postup do dalšího ročníku – čekají je opravné zkoušky. Musí k nim 7,2 procenta všech žáků, uvádí Volksblatt. Nejvíc reparátů zasáhlo žáky vyšších technických učilišť, dále obchodních škol. „4,7 procenta dětí šanci  na opravu nedostalo kvůli příliš mnoha pětkám a musejí absolvovat ,čestné kolečko´ - ročník opakovat," uvádí list.