Starosta Johann Urwanisch vysvětluje, proč se pro „přírodě blízké“ značky korutanské firmy Itek rozhodl. Když slyšel v televizi o bambusových značkách, nadchl se pro novinku. První „řadu“ na sběrných zastávkách školního autobusu nechali pomalovat dětmi z mateřinek a značky Iteku jejich kampaň trvale udržitelného rozvoje ideálně doplňuje. Z firmy doplnili, že impulsem k vývoji nového produktu jim bylo také hnutí "Fridays for future“. Bambusové značky „opsali“ z Nizozemska, kde jsou osazovány už leta.

Přibylo motorových vozidel

V Rakousku je poprvé přihlášeno k provozu více než sedm milionů motorových vozidel. Z nich je 5,1 milionu osobních automobilů, což je o jedno procento víc než rok předtím. Lehce opět ubylo dieselů, benziňáků bylo o něco víc, ale „skokanem roku“ byla elektroauta, kterýchpřibylo 51 procent. Jejich podíl na celkovém počtu osobních vozidel je ale pod jedno procento. Čistě elektrický pohon mělo ke konci roku 44 507 aut, s dodatečným benzinovým pohonem jich jezdilo 68 983, v kombinaci diesel-eletro bylo 14 378.

Silně přibylo malých nákladních vozidel do 3,5 tuny, která užívají také přepravci balíků. Těch bylo 458 253, plus čtyři procenta. Motorek bylo v provozu 570 760 (+3,8 %), traktorů 472 505 (+0,9 %).

Osobních aut bylo v Rakousku 570 na 1000 obyvatel. 2,1 milionu z nich je starších deseti let. Trh vedla opět VW se 1 033 770 vozy (20 %), audin bylo 385 372 a značku BMW neslo 317 582 aut.

Fotbal se rozkřičel

„Neobvykle ostré tóny ,vypálil´ rakouský fotbalový svaz v otevřeném dopise kancléři Sebastianu Kurzovi, vicekancléři Werneru Koglerovi a ministrovi zdravotnictví Rudolfu Anschoberovi,“ napsaly OÖN.

„Nejistá situace je pro kluby, aktivní členy a dobrovolné funkcionáře, kteří tvoří páteř naší organizační struktury, už neúnosná,“ píší. Jsme v bodu, ve kterém nikdo nerozumí tomu, proč by sportování pod širým nebem v malých skupinách s negativním testem nemělo být možné.

ÖFB zdůraznil, že přes mohutný tlak základny zůstával konstruktivním a chápajícím, takže se choval velmi defenzívně. „Toto porozumění naráží nyní ale absolutně na své hranice,“ uvádí prohlášení. Stálé chlácholení při vyjednávání po celé týdny a skutečnost, že není dána žádná perspektiva pro amatérský sport, naplnilo sud trpělivosti k přelití. „Organizovaný sport je jedním z významných pilířů naší společnosti, přesto mu ale zjevně ze strany politiků není přiznávána příslušná vážnost!“

Dopis podepsaný všemi zemskými prezidenty fotbalového svazu a zástupci bundesligy požaduje „neprodleně“ umožnění sportování dětí, mladistvých a amatérů pod širým nebem s testováním.

Testovat budou i firmy

Pro testování svých zaměstnanců se registrovalo už 207 hornorakouských podniků, píší OÖN. Možnost ověření covidové jistoty přímo na pracovišti tak dostává více než 115 000 zaměstnanců. Výsledky testování „v terénu“ jsou uznávány i ve službách „na těle“, holičů a podobně. V celém Rakousku se už k této činnosti nechalo registrovat 963 firem, které mají dohromady na 460 000 zaměstnanců.