Vězni a osvoboditelé

Pál Ferenczi přežil Mauthausen.Linec - „Navzájem cizí muži se objímají, smějí se, pláčí… Slova jsou zbytečná, gesta říkají všechno: mluví o lidskosti, soucítění, porozumění mezi národy… Momenty, jaké v této formě už nenastanou." Tak začínají OÖN zprávu z památníku bývalého koncentračního tábora v Mauthausenu.
O jeho návštěvu požádala v září americká organizace veteránů pořádající zájezd po místech válečných událostí v Evropě. Její předseda tlumočil přání dvou bývalých vojáků zvážit možnost zprostředkování setkání s některými bývalými vězni lágru. Vedení pamětního místa tábora jim sehnalo skutečně prominentní osobnost – Maďara Pála Ferencziho (95, foto vpravo), muže, který vyrobil známou šachovou hru vystavenou od září 2013 v Mauthausenu s popiskou „Šachy zhotovené neznámým vězněm". Ferenczi při návštěvě letos v dubnu svou práci poznal – vlastnoročně hru vyřezal a později ji věnoval pamětnímu místu.
Do Mauthausenu nakonec přijelo sedm veteránů US-Army. Před 70 lety stáli na nejpřednější frontě proti nacistickému Německu, osvobozovali tucty koncentračních táborů a lidi, kteří tam za vražedných podmínek přežili až do jara 1945, popisuje list a cituje Jacka Foye: "Byli jsme mladí a vůbec jsme nebyli připraveni na to, co v lágrech nacistů uvidíme." Vězni sotva byli schopni vlastními silami vstát. „Je nepředstavitelné, co tihle lidé museli vytrpět. Ty obrazy jsem během uplynulých sedmdesáti let nezapomněl a nezapomenu na ně nikdy," dodává Foy.
Teď se na historickém místě setkal s Ferenczim. „Hubený muž s bystrým pohledem znovu a znovu děkuje lámanou angličtinou bývalým vojákům: Díky, že jste nás zachránili…," líčí OÖN a pokračují: „Tehdejší strádání dnes na Pálu Ferenczim nejsou znát, naopak – 95letý vyzařuje energii, je fit a stále naladěný k žertování. Jeho pobyt v koncentráku připomíná vězeňské číslo." A Ferenczi vypráví: „Byl jsem Žid a politický vězeň. Že jsem ale byl jako vyučený dámský krejčí schopen opravovat všechno možné, mi pravděpodobně zachránilo život." V pekle Mauthausenu byl třináct měsíců.
Jako staří přátelé, bok po boku procházeli Jack Foy s Pálem Ferenczim památníkem a vězeň osvoboditeli v bývalé umývárně, v kuchyni či v barácích vyprávěl o všedním dnu v lágru. „Při osvobození nám američtí vojáci podstrčili kousek čokolády. Její chuť mám dodnes na jazyku," cituje ho linecký list.

Z výstavy ve St. Valentinu.Joseph Riley se v Mauthausenu objevil v kompletní uniformě. Už trochu hůř slyší, delší přesuny zvládá na vozíčku, ale pořád je plně „v obraze", jak uvádí deník. K důvodům své nynější cesty do Evropy říká: „Protože když se zapomíná, historie se opakuje…"
V St. Valentinu začala v pátek výstava fotografií „Viditelné nepochopitelno", na níž je na 450 snímků z koncentračního tábora v Mauthausenu a jeho poboček. Dokumentují nejrůznější aspekty vyhlazovacího nacistického systému, osvobození a čas po něm. Velká část záběrů byla dosud pro veřejnost nepřístupná, zčásti i proto, že byly roztroušeny po celém světě. Nyní byly originály z Francie, Rakouska, Španělska, Čech a USA soustředěny do společné putovní výstavy. V St. Valentinu bude do 21. listopadu. Otevřena je v pátek 15-19 h, v sobotu 10.12 a 14-17, v neděli a ve svátek 14-17 h, vstupné se nevybírá.

Stehlík je Ptákem roku

Stehlík je Ptákem roku u sousedů.Stehlík obecný byl společností BirdLife Rakousko a rakouským svazem ochrany přírody prohlášen Ptákem roku 2016, zaznamenaly OÖN. Objevuje se stále častěji také ve vnitroměstských sídlištích s vysokým podílem zahrad a parků, především tam, kde se málo seče a stříhá, uvádí list. Stehlík hnízdí v celém Rakousku v nižších polohách, ojediněle také v alpských oblastech až do 1500 metrů nad mořem. Malá část jeho populace zimuje na východě země, většina na podzim odlétá do Středomoří a od poloviny března se vrací k hnízdění. „Nemá to ale lehké, divoce rostoucí byliny, trávy a pro čížky tak důležité bodláčí se vyskytují jen vzácně mezi poli a při okrajích komunikací, jinak padají za oběť tzv. smyslu pro pořádek," uvádí list.
V Rakousku hnízdí stabilně 50 000 až 80 000 párů, ale podle ornitologů už jim tu začíná být „těsno". V Německu jich mezi lety 1990 a 2013 ubylo 48 procent. Jejich stavy klesají i ve Francii, Dánsku, Polsku a Itálii, zatím co ve Finsku, Švédsku, Británii a Irsku jich přibývá.

Poslové války

70 kilogramů těžká letecká puma, kterou ve středu experti odminovací služby (EMD) odvezli z lesa u hornorakouského St. Florianu a ve čtvrtek ji zlikvidovali, byla celkově tisícím letošním nasazením 15členného týmu těchto specialistů. Letos počet jejich zásahů celkově stoupl, což je přičítáno horkému létu – tání ledovců odkrylo v Alpách víc bomb a staré munice. Pyrotechnici z Vídně, Štýrského Hradce a Hörschingu vyrážejí do různých spolkových zemí až 25krát týdně.
Nejčastěji bývají válečné relikty nacházeny při stavebních pracích. „Letecké pumy například leží většinou v asi šestimetrové hloubce," říká v OÖN Roman Hurter. Prvním úkolem skupiny je vyjasnit, o jaký druh munice se jedná, přičemž relevantní je především zapalovač. „Němci užívali většinou elektrické, Američané mechanické. Obzvlášť nebezpečné jsou takzvané slepé pumy, protože ty jsou už odjištěné," vysvětluje Hurter. Ke konci války byla munice často jen zahrabána do země.
V Horních Rakousích byl zásah u St. Florianu letos 112. Za nejpozoruhodnější z nich EMD považuje zabezpečení více než půltunové letecké pumy v březnu v lomu u Steyreggu. Skupina letos pomáhala i v zahraničí – podporovala například slovinské kolegy při zneškodnění americké pumy o váze 500 kg v přístavu starobylého města Piran.