Povolaly tedy pomocníky rovněž s mechanizací a ti překážku odtlačili.  Uvnitř už to pak byla práce výhradně pro ženské ručičky. Usnadnilo jim ji to, že nabarvený a nazdobený strom už byl naložen na valníčku k přepravě na náves k instalaci májky. „Jenže dostal ,rychlé nožičky´ opačným směrem, ven z obce," píše deník PNP. „Straky" se pak okradeným ohlásily a po rychlé dohodě o výkupném, tradičním pivu a něčem k zakousnutí, strom v sobotu dopravily zpátky – dozdobený dámskými prvky…Dámy z Kapfhamu s kořistí.

Starostka nastupuje

S květnem nastoupí do úřadu nová starostka Haidmühle na české hranici, Margot Fenzlová, která vystřídala Fritze Gibise. Ten už nekandidoval. „Máme spolkovou kancléřku, ministryni obrany, proč bychom nemohli mít v Haidmühle starostku?" řekla před volbami v pódiové diskusi pasovského deníku PNP. U mnohých to vyvolalo úsměv, ale stalo se. Občané si ji 30. března ve druhém kole přímé volby vybrali.

Nová starostka Haidmühle.Od tohoto týdne tedy bude pendlovat mezi svým domem na kraji Bischofsfreutu, před nímž na snímku stojí s manželem, a radnicí v Haidmühle. Zdejší vzduch tady ochutnávala už šest let jako členka obecní rady. Teď bude jejím cílem starat se o homogenní, spolupracující obec se všemi jejími místními částmi, uvádí PNP.

Zkazil co mohl

V opilecké jízdě autem bez souhlasu majitele, s nímž bydlí, si 18letý Čech žijící v Arndorfu vyjel v sobotu v noci na výlet do Raabu. Tam narazil do svodidel a vůz poškodil tak, že nebyl pojízdný. Nezraněný řidič nechal demolované auto stát a šel domů. Tam si ho vyzvedla  policie, která zjistila, že je pod vlivem alkoholu. Kromě toho se ukázalo, že nemá řidičský průkaz, napsal list OÖN.

Vařil drogu za humny

Rakouská policie odhalila v domě 41leté ženy v St. Valentinu pervitinovou varnu. Zatkla jak ženu, tak 25letého Čecha a 45letého dealera z Halleinu, který přinejmenším jednou drogu převážel, napsal deník OÖN. V domě policisté zajistili kromě výrobního zařízení 220 gramů pervitinu a 100 gramů marihuany. „Čech drogu vařil nejprve doma a od začátku roku v Dolních Rakousích, aby se vyhnul riziku odhalení při jejím převážení přes hranici. Jeho komplicka ji distribuovala v oblasti Lince a Welsu."  Všichni tři sedí ve vazbě, stíháno je i 15 přeprodejců 41leté obviněné.

Vymřou kuchaři?

V Bavorsku rok od roku ubývá učňů kuchařů. Podle institutu pro odborné vzdělávání se roku 2005 rozhodlo pro toto povolání ještě 2430 mladých, v roce 2012 už jen 1797. Tento obor také vykazuje největší procento odpadlíků – v roce 2012 bylo předčasně rozvázáno přes 40 procent učňovských poměrů. Podle průmyslové a obchodní komory bylo loni ve 474 dolnobavorských střediscích s výchovou učňů v hotelnictví a gastronomii 161 učňů, o 32 méně než předloni.

Rose Marie Wenzelová, předsedkyně dolnobavorského svazu hotelnictví a majitelka hostince Ruderhaus v Deggendorfu, hodnotí v deníku PNP situaci jako „mírně řečeno katastrofální". Kritizuje vzdělávací politiku, která mladé tlačí k maturitám a dalšímu vyššímu vzdělávání. Pro pracovní místo v kuchyni se pak rozhodne sotvakterý abiturient a z učňů s neúplným vzděláním se zase jen obtížně dá vychovat dobrý kuchař. „Ten musí umět také kalkulovat a organizovat – padesát procent povolání dělá provozní hospodářství," říká. „Kuchaři by vlastně měli mít stejný plat jako dělníci u BMW, jenže pak by řízek musel stát třicet eur. U mne ale hosté chtějí za patnáct eur tříchodové menu… V Německu není ochota platit víc." Kromě otázky mezd hraje roli také volný čas.

Většina míst v kuchyních dnes podle ní nemůže být obsazena. Proto prý mnoha podnikatelům nezbývá než zkracovat otevírací doby. Trend k tzv. systémové gastronomii podle Wenzelové ještě zesílí. „Do deseti let se normální restaurace stanou zbytečnými…"