Má jít o rekordní účast. „Před několika lety k nám přijelo 700 vozidel,“ vzpomíná Edi Gruber z místního OCC, který se sám srazu zúčastní s historickým Rolls-Roycem. Přehlídka potrvá do 19 hodin. K vidění budou nejrůznější rarity, také Porsche, BMW a Ferrari ve všech věkových třídách – samozřejmě staré nejméně 30 let, dále historické motocykly, traktory a nákladní automobily, některé skvosty už s rokem výroby 1927…

Vstupné na přehlídku je zdarma. Pro očekávaných 5000 návštěvníků je připraven pestrý program, speciální také pro mládež (ukázky modelů plavidel, ze starého hasičského Opelu Blitz si budou moci zastříkat z vysokotlaké roury jako opravdoví hasiči, lálají OÖN). Od 11.30 bude hrát živě kapela Mysticks, zájemce pozve do vzduchu se startem na letišti ve Welsu Niko Holler, majitel a pilot „největšího dvojplošníku na světě“ Antonov AN2 (50 eur za 15minutový let), atd.

Na snímku jsou prezident pořádajícího OCC Christian Dominger a Edi Gruber se svým Rollsem.

Výstava k železné oponě

„Rok 1948 - ,železná opona´ dělí Evropu“, to je název výstavy, která bude otevřena v pátek 27. července v 19 hodin v Zámeckém muzeu ve Freistadtu a potrvá do 26. srpna. Jejím autorem je Kurt Cerwenka, historik z Gallneukirchenu. Po expozicích věnovaných osudovým rokům 1918 a 1938 je třetí ze série „osmičkových" dat, která se zabývá dělicí linií mezi tržně orientovaným státy na západě a socialistickými diktaturami východu s plánovitým hospodářstvím, popisují linecké OÖN. Výstava mapuje především události na hranici mezi Mühlviertlem a jižními Čechami V jiné hale muzea je souběžně expozice „Časy obrátek – Tvrdost na hranici“, kterou je možné navštívit do 26. října.

Poklad z regálu kuchyně

Zkusí vařit podle toho?

„Raci a hlemýždi byli v roce 1804 v kuchyni ,zcela normální´, stejně jako platívalo, že dort musí být upečen nejméně z dvanácti vajec,“ uvádí zpráva OÖN pod titulkem „Na ručně psaný poklad se prášilo v kuchyňské polici“.

List vysvětluje, že to o šnecích a racích, jakož i o mnohém jiném, našla Christina Prizovská z Lince v kuchyňském „literárním braku“ o 1290 stranách, který ležel mnoho let bez povšimnutí v poličkách domácností její rodiny v Linci, Gmundenu a Timelkamu. Když v nich začala listovat, nevycházela z úžasu. Exaktním písmem vyvedené a obdivuhodně zachované jsou v „Linecké kuchařce“ také recepty například na sušené ryby se slanečku, na hlavatky s kosovými ořechy, nebo na jehněčí špíz, popisuje list.

„Nechtěla bych, aby se na tuto knihu dál prášilo,“ říká Prizovská a apeluje na to, aby se podle ní vařilo. „Jistě by ji někdo užil, nějaká vědecká organizace či gurmánský restaurant, který by chtěl nabízet obzvlášť originální jídla.“ Linecký deník už jen doplňuje, že kdo by chtěl vařit podle této kuchařky, musí přepočítávat, neboť obvyklá jednotka váhy v roce 1804 byla „lot“, což odpovídá „plné lžíci“ nebo 14-16 gramům (podle naší Wikipedie 17,50 gramu neboli jedné dvaatřicetině libry… ).

„Zasviněný“ park

Nekonečný sběr…

V Národním parku Bavorský les je stále víc problémů s ilegálním zbavováním se odpadu a s nerozumnými cyklisty, řekl jeho šéf Franz Leibl na zasedání komunálního výboru parku ve sklářském muzeu ve Frauenau. Například při jednodenní úklidové akci v okolí Domu Hanse Eisenmanna sesbírali dobrovolníci 240 kilogramů odpadů. Opakuje se pořád, že účastníci různých oslav, leckde v parku povolených, nechávají na místech veškerý nepořádek, dokonce plastikové sáčky se psími výkaly. „A vývoj se stále zhoršuje,“ tvrdí Leibl.

Relativně novým problémem podle něho je zvyšující se počet cyklistů na horských kolech a dokonce na motokrosových strojích na cestách a chodnících, které jsou rezervovány pěším turistům. Dochází pak ke kolizím a úrazům, které odnášejí „pocestní“ hledající klid a odpočinek, zlobí se ředitel.

Když zemře rocker…

Není nutno, aby bylo smutno…

Takové úmrtní oznámení se nevidí každý den, předesílá PNP k inzerátu v jeho smutečním portálu. „S odhalenou horní půlkou těla a s láhví öttingerského piva se minulý týden ,křenil´ Rudi Schmiedbauer (nar. 1957) z okresu Berchtesgaden-venkov na čtenáře místního tisku, jako by chtěl říci ,Tak zdar, a brzy nashle!´. Ten dojem podtrhoval i doprovodný text ,Nebuďte smutní, lidi, ale radujte se pro mne´, který vypočítával řadu rockových legend od Jimiho Hendrixe k Johnu Lennonovi – ty všechny by mohl zase vidět v nebi,“ píše list.

Neobvyklý inzerát vymyslel Schmidbauerův hudební přítel Tobias Ott. „Takový holt Rudi byl,“ odůvodnil úpravu novinám. Zpočátku měl také sám pochyby, protože oznámení v žádném případě nemělo být nepietní. Vždycky smutné ale ani úmrtní oznámení být přece také nemusí, uzavřel. A „smrtelně vážné“ sdělení by prý také jistě nebylo ve Schmidbauerově duchu, dodal.

Tisíce vydělaly milion

V roce 2014 mělo příjem vyšší jednoho milionu eur 4255 lidí, o 449 víc než rok předtím, napsala PNP ze zprávy zemského statistického úřadu. Každý druhý měl sídlo v Horním Bavorsku. V okrese Starnberg je milionářská hustota nejvyšší – 16,8 lidí z 10 000 vydělávalo milion a víc ročně.

Nezná ho někdo?

Docela si v Linci troufal…

Maskovaný černým šátkem a slunečními brýlemi vtrhl ve středu kolem 8.35 hodiny asi 190 centimetrů vysoký a velmi štíhlý muž ve fialovém přehozu či opásaných dámských šatech do banky na lineckých Graben. Pod hrozbou střelnou zbraní si vynutil gestikulací beze slova na 25leté pokladní otevření kasy, držel v šachu čtyři zaměstnance, sebral peníze a utekl na šedé skládací koloběžce směrem k Farnímu náměstí, kde se pronásledovatelům ztratil, píší OÖN. Pátralo po něm asi 50 policistů a vrtulník, který asi hodinu kroužil nad centrem města. Odpoledne zveřejnila kriminálka jeho snímky z bezpečnostní kamery k pokusu o rekonstrukci trasy jeho útěku.