Podle policie jel mladý muž pravděpodobně nepřiměřenou rychlostí. V místě, kde se tříproudá komunikace zužuje do jednoho jízdního pruhu, jelo jeho auto podle svědků přes „vyšrafovanou" plochu, než vjelo do protisměru. Vůz se podle policie okamžitě vzňal a zcela vyhořel. „Protože poznávací značky žár roztavil, nebyla identita oběti až do odpoledne známa. Až kolem 15.30 bylo zjištěno, o koho jde," uvádí list. „Obavy, že by v autě mohl být ještě spolujezdec, se nepotvrdily."

Utíkají z příhraničí

Rakouská velkoměsta dál rostou, venkovské regiony stále víc hubnou a ztrácejí na významu, napsal linecký deník OÖN. Na celkovém přírůstku obyvatel ve státě se výrazně podílí přistěhovalectví, které by do roku 2020 mělo až 17krát převyšovat „normální" přebytek porodů nad úmrtími. V Linci žilo loni 193 814 lidí, v roce 2030 jich má být 223 103, tedy o 15,1 procenta víc, za dalších 30 let 242 495. Okresu Linec-venkov prý přibude 11,8 procenta, Welsu 9 procent. „Jediným ztrácejícím v Horních Rakousích je okres Rohrbach. Loni tu žilo 56 455 obyvatel, v roce 2030 jich má být jen 54 809. Do roku 2060 má jejich počet poklesnout o 12,6 procenta." uvádí list.

Zpřísní tresty

Majetkové delikty jsou v rakouském trestním právu postihovány relativně přísněji než útoky na zdraví. Změnu má přinést nový zákon účinný od ledna 2016. Na jedné straně posouvá hranice pro kvalifikaci krádeže v nejpřísnějším odstavci se sazbou 1-10 let vězení z 50 000 na 300 000 eur, na druhé straně budou sankce za ublížení na zdraví zdvojnásobeny – za úmyslné způsobení těžké újmy s trvalými následky až na 15 let. Novými přečiny má být kromě „cybermobingu" také dosud trestně nepojaté sexuální obtěžování, dosud známé jako „sáhnutí na zadeček", píší OÖN. Nově má hrozit až šest měsíců vězení za „znevažující dotyky nad místech těla přiřaditelných k pohlavní sféře". Linecký profesor práva Birklbauer připomíná, že „měkká formulace" paragrafu přenechává prostor soudcům ke zvážení, jaký dotyk snižuje důstojnost poškozené.

U hranic otevřeli nový hotel.Nóbl hotel u hranice

Mühlviertel je očividně živnou půdou pro hotelnictví, píší OÖN k otevření bývalého „Hotelu by Reinhards" v Aigenu-Schläglu po generální sanaci a novém vybavení jako čtyřhvězdičkový pod názvem Aigo. Zařízení mj. včetně kina, soustavy bazénů, kuželny a indoorového zábavného hřiště s lezeckou stěnou, skluzavkou atd. je určeno především pro rodiny s dětmi a sportovní kolektivy. Multifunkční sportovní hala je přeměnitelná na taneční či gymnastické studio. Speciální nabídka míří na mladistvé. Hotel má 89 pokojů. (www.aigo.at)

Veletrh dobrovolnosti

Veletrh dobrovolnosti bude v pátek od 12 do 18 h na lineckém Hlavním náměstí. 60 zařízení a projektů z Horních Rakous včetně „svépomocných" Anonymních alkoholiků či Young Caritas představí různé formy dobrovolné angažovanosti pro seniory, děti, migranty, životní prostředí, záchranu životů atd. Návštěvníky čeká také pestrý interkulturní program, mládež hry atd. Databáze nezávislého zemského dobrovolnického centra dnes zahrnuje téměř 1000 spolupracovníků a 326 organizací. „Chci svůj čas užít smysluplně" je podle zemské sociální radní Gertraud Jahnové jedním z hlavních důvodů, proč se lidé bezplatně angažují pro druhé, píší OÖN. 22 procent dobrovolníků je ve věku 20-29 let, 19 procent mezi 50 a 50 lety.
Jako vrchol veletrhu má být ve 14 hodin pořízeno obrovské skupinové foto tzv. „Helfie", které má zachytit co nejvíc dobrovolně se angažujících Hornorakušanů. Na navazující módní přehlídce Lidové pomoci budou mladí běženci z Afghanistánu prezentovat vlastnoručně zhotovené ošacení navržené dívkou ze Súdánu.

„Vodní" tanec

K celosvětové akci „Global Water Dance", která chce připomínat význam vody tancem ve společné choreografii ve stejnou dobu na nejrůznějších místech, se připojily i Horní Rakousy. Tančit budou v sobotu od 16 a od 17 hodin u Neptunovy kašny na Hlavním náměstí. Hrát bude skupina Pulsatilla. Na náměstí tak bude v sobotu rušno celý den – od 7 h začíná tradiční bleší trh. Z bohaté kulturní nabídky zmiňme například večery v Hudebním pavilonu na nábřeží Dunaje: pokračují v sobotu od 20 h „Soulclubem" a v neděli od 20 h „Indian Spiritem", vystoupením zpěvačky a trumpetistky Michaely Rabitschové a kytaristy Roberta Pawlika.

Šlape přes USA.Šlapou přes USA

Mezi 40 extrémními sportovci ze 17 zemí, kteří v úterý vyrazili z kalifornského Oceanside k nejtvrdší cyklistické zkoušce na světě, individuálnímu "Race across America" do Annapolisu ve státě Maryland (4800 km), je jako jediný Němec Achim Heukemes (63) z franckého Rottendorfu. Účastníci mají na trať jen dvanáct dnů, připomíná PNP. Heukemes to chce stihnout za 10 dnů, 10 hodin a deset minut. Denně by tedy musel jet průměrně 460 km.

Majitel bordelu daňově trucuje.Volný vstup do bordelu?

Bordel Pascha v nóbl části Salcburku uveřejnil na své domovské stránce reklamu, v níž nabízí „volný vstup, sex zdarma a grátis nápoje", zaznamenal pasovský deník PNP. Akce je protestem provozovatele zařízení Hermanna Müllera proti výnosu ministerstva financí, který všechny majitele bordelů vyzývá k přihlášení svých sexuálních pracovnic. „Pokud by to Müller udělal, měl by ovšem okamžitě na krku obvinění z kuplířství," rozepisuje se PNP.
Majitel Paschi, který provozuje ještě obdobné domy v Kolíně nad Rýnem, v Mnichově, ve Štýrském Hradci a v Linci, odváděl v Salcburku v hotovosti finančnímu úřadu donedávna měsíčně daň z příjmu 300 eur za každou prostitutku. Že tento minimální paušál v žádném případě neodpovídá jejich měsíčnímu příjmu až 10 000 eur, samozřejmě ví i „berňák". Proto už asi před rokem uložilo ministerstvo financí vést prostitutky jako „normální" zaměstnankyně s tím spojenými odvody daní a pojištění. Jenže Müller jako ostatní provozovatelé oficiálně pokoje jen hodinově pronajímá. „Co dámy dělají a kasírují, do toho mi nic není," tvrdí.
„Daňový protest" rodilého Norimberčana se rychle rozkřikl a počet denních zákazníků Paschi prý stoupl z 80-90 na až 250. Podle Müllera se návalem klientů v prvních dnech ještě bavili, ale teď je posílají pryč, nechtějí prý mít problémy se sousedy. „Grátis akce" ho podle vlastního tvrzení stojí kolem 150 000 eur měsíčně. „Zda v ní bude pokračovat celé dva měsíce, prý není jisté. Připouští, že nejde jen o protest, ale taky o reklamu," uzavírá PNP.

Začínají Evropské týdny

Intendant Baumgardt.„Evropské týdny v Pasově jsou hudebním a kulturním vrcholem v Dolním Bavorsku a sousedících podunajských státech," píše deník PNP k šestitýdenní akci, jejíž 63. ročník začne v pátek 19. června slavnostně na pasovské radnici. Chce být součástí oslav znovusjednocení Německa před 25 lety. I proto jsou v centru programu kultura a hudba z pěti „nových" spolkových zemí, uvedl list. Tak někdejší „Zlatá trumpeta NDR" Ludwig Güttler bude mít koncert 21. června, státní orchestr z Výmaru zahraje 23. června, Jenská filharmonie s oceňovanou klarinetistkou Sharon Kamovou 3. července atd.
„Vedle mladých ambiciózních umělců z regionu vystoupí na festivalu také mezinárodní hvězdy," pokračuje PNP a zmiňuje Editu Gruberovou, ohlášenou na 28. červen s premiérou písňového večera, zpěvačku, „která zdobí přes čtyři desetiletí operní svět svým perfektním sopránem". Američan Cameron Carpenter (5. července) je pak označován za popovou hvězdu varhan, uvádí list. Po roční pauze na Evropských týdnech se mohou diváci opět těšit na Klause Maria Brandauera, který vystoupí v různých rolích na „faustovském večeru" 23. července. Ute Lemperová uvede 1. srpna své "The Last Tango in Berlin".
Evropské týdny zahrnují na 80 pořadů v Dolním Bavorsku, v Čechách a v Horních Rakousích. Raritou bude „troubící koncert" šestnácti trabantů, které budou po slavnostním zahájení od 20.15 na Rezidenčním náměstí intonovat k „Symfonii 3.0 pro šest klaksonů" Moritze Eggerta. Autor dílo rozšířil speciálně pro Evropské týdny o třetí větu.

Upadá jich méně

V Horních Rakousích bylo v prvním pololetí roku zahájeno 159 insolvenčních řízení, o 18 proent méně než loni, napsal Volksblatt. O 38 procent poklesl počet odmítnutí návrhů pro nedostatek majetku – na 86. Tito úpadci neměli ani 4000 eur na náklady řízení. V celém Rakousku poklesl počet návrhů o 17 procent na 2427.

Jsou „až" čtvrtí nejbohatší

V pořadí nejbohatších zemí Evropské unie Rakousko loni spadlo ze druhého místa na čtvrté, uvádí Volksblatt z dat Eurostatu. Podle nich hrubý domácí produkt na hlavu u sousedů převyšoval o 28 procent evropský průměr. První je znovu Lucembursko, kde je HDP dvaapůlkrát vyšší než průměr. Následují Irsko (+32 %) a Nizozemsko (+30 %). Za Rakouskem jsou Německo, Dánsko a Švédsko se 24 procenty nad průměr EU. Nejchudší je Bulharsko, kde HDP leží 55 % pod průměrem EU.

Záviděníhodné zdroje

Se 32,6 procenta energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě bylo Rakousko v roce 2013 čtvrté v EU. Vedlo Švédsko 52,1 před Lotyšskem 37,1 a Finskem 36,8 %. Následovaly Dánsko 27,2, Portugalsko 25,7, Estonsko 25,6, Rumunsko 23,9 atd. ČR se s Německem dělila o 18. místo se 12,4 %, Slovensko vykazovalo 9,8 %. Poslední bylo Lucembursko se 3,6 %. Průměr EU byl 15 %. Cílem EU je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2020 na 20 procent. Jednotlivé země mají při tom individuální úkoly – Rakousko například dosažení 34 %.

Prosadí se s Tizianem?Zpívající starostka

Josefa Schmidová (41), starostka Kollnburgu v okrese Regen, oznámila na YouTube nečekaně start nové kariéry – zpěvačky šlágrů. V pátek má na stránce umístit video své písně Tiziano natočené na chorvatském Jadranu, v příštím roce má následovat celé album, sděluje PNP.
List připomíná její předcházející „zviditelňování" – před několika lety „poměrně volnými" penthousovými snímky zrovna v době, kdy chystala přechod od úřednické kariéry k politické. Do titulků se dostala i v roce 2008, kdy jako členka CSU nastoupila za Svobodné voliče do voleb starosty proti kandidátovi vlastní strany a vyhrála. Když se v roce 2011 navíc ucházela s vlastní kandidátkou o náhle uvolněné místo okresního hejtmana v Regenu, což stálo CSU hlasy, byl s její politickou kariérou konec a vyhození předešla jen vystoupením ze strany. Pak přestoupila k FDP a roku 2013 by se byla dostala do zemského sněmu, kdyby liberálové překročili pětiprocentní hranici.