Velkou rekonstrukci přibližně za 240 milionů korun mají za sebou třeboňské Bertiny lázně. Po desetiměsíční přestávce v sobotu slavnostně otevřely, avšak první klienti přijeli do nových prostor Berty již 18. května, samoplátci 8. června.

Sobotní slavnosti se zúčastnil například starosta města a jednatel lázní Jan Váňa, jednatel lázní Vilém Kahoun, pozvání přijal i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Slatině a lázeňskému komplexu požehnal českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. „Prosíme tě, naplň svým požehnáním tyto lázně Bertiny, aby se pro všechny nemocné staly místem pomoci, pro tělo i pro duši…,“ obracel se k bohu před prohlídkou vnitřních prostor.

Rekonstrukce začala podle slov jednatele lázní Viléma Kahouna v září. „Slatinné lázně prošly velkou obměnou, my jsme předávali Bertu k rekonstrukci prvního září. Koncem května jsme lázně přebírali. Upravoval se interiér, pokoje jsou vybaveny novým nábytkem, kuchyně je přistavěna, je vybavena novým moderním provozem. Nová jídelna představuje nyní možnosti většího a kvalitnějšího stravování,“ popsal. Některé dvoulůžkové pokoje byly předělány na jednolůžkové. „Dneska jsou téměř všechny pokoje v kvalitě čtyř hvězd,“ přiblížil zázemí pro klienty.

Třeboňský starosta Jan Váňa komentoval i dopad pandemie koronaviru. „Byla to skutečně velká rána, kvůli zavření jsme nemohli přijmout nové klienty.“ Vyčíslené ztráty ke konci května jsou podle něho 46 milionů korun.

Právě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poukázal při projevu obecně na lázně, jako na nejvíce postižené úseky. „Lázně nemohly přijímat nové pacienty a byl to skutečně velmi těžký čas, jsem rád, že konečně vysvitlo sluníčko po pochmurných dnech a je to možná nějaký symbol nového začátku. Věřím, že se lázně z toho dostanou…,“ řekl k dopadu covidu.

Třeboňský starosta v sobotu potvrdil, že lázeňští hosté přijíždí. „Zaplať pánbůh, myslím si, že klienti budou spokojeni. My jsme tu neměli žádný případ covidu,“ dodal Jan Váňa.

Na slavnostní otevření lázní Berta se přišla podívat i klientka Ivana Jakubcová z Prahy, která se léčebných procedur letos účastní po čtyřiadvacáté. „Jsem ubytovaná v Bertě a jsem tu moc spokojená. Mám moc ráda bahno,“ svěřila se dojatá žena. Za ní přijela kamarádka z Hané, která na pobytu v Bertě byla již dvaadvacetkrát. „Jezdím sem léčit revma. Jsme kamarádky, ale já letos lázně nedostala, tak jsem přijela za Ivanou na návštěvu,“ usmívala se Marie Komínková.

Rekonstrukce Bertiných lázní vyšla město Třeboň, tedy majitele lázní, na 175 milionů korun. Lázně samotné pak na dalších 72 milionů.