Přes čáru už nejen pěšky

Pasov - Česko-bavorskou hranici v Haidmühle-Nové Údolí už nebudou turisté muset překonávat pěšky. O veřejnou hromadnou dopravu mezi těmito místy už dlouho usiluje bavorská Ilztalbahn (TB), rozhodující iniciativu ale nakonec vyvinula česká strana, napsala PNP.
Jak její redakci informoval Pavel Kosmata z ředitelství Českých drah v Českých Budějovicích, chtějí ČD masivně rozšířit spojení na jihozápad. Tak především 5. května ve 12.16 přijede poprvé rychlík z Prahy do Nového Údolí. Trasa Č. Budějovice-Nové Údolí má být vedlejší linkou k hlavnímu tahu Praha-Linec. Expres z Prahy má dojet na bavorskou hranici za 4:14 hodiny.

Nádraží v Novém Údolí víc ožije.Zdroj: Deník/repro PNP

Dosud ovšem chybí propojení nádraží Nové Údolí na německou dopravní síť, připomíná pasovský deník. Autobusová linka z Pasova končí v Haidmühle – posledních pár stovek metrů k hranici busy ITB neobsluhují. „To se má ale na tlak Čechů změnit," pokračuje list s tím, že přinejmenším finanční stránka se zdá být vyřešena. „Zájem Čechů na tomto spojení je tak velký, že České dráhy oznámily, že se na projektu budou podílet. Prodloužení autobusového spojení až do Nového Údolí má stát za rok 4200 eur. Z toho ČD slibují pokrýt 1500 eur."
Dolnobavorská vláda PNP sdělila, že okres Freyung-Grafenau už v lednu přislíbil přispět 1500 eury na prodloužení autobusové linky už v tomto roce. Podle mluvčího okresního hejtmana Karla Matchinera už Evropský region Dunaj-Vltava zařadil uhrazení zbývajících 1200 eur do svého finančního plánu, uzavírá deník.

Německo je v přebytku

Nejvyšším přebytkem rozpočtů od sjednocení Německa se mohou pochlubit státní, zemské a obecní rozpočty, stejně i sociální pojišťovny. Loni tyto instituce inkasovaly o 23,7 miliardy eur víc než vydaly. Státní kasa vykázala přebytek už třetím rokem za sebou, tentokrát 7,7 miliardy. Největšího zisku dosáhlo sociální pojištění – 8,2 miliardy eur.

Sousedé vyvlastňují

Distributor Netz OÖ, dceřiný podnik Energie AG, chce vybudovat vedení vysokého napětí z Vorchdorfu do Kirchdorfu. K tomu potřebuje smlouvy s dotčenými majiteli pozemků, ale mnoho z nich je odmítlo podepsat, píší OÖN. Požadují stejně jako jejich obce vedení dražším pozemním kabelem, což Energie AG odmítla. Proto nyní dochází k vyvlastnění pozemků.
Začalo už v roce 2015, ale bylo přerušeno kvůli nejasnosti, zda ke stavbě nadzemního vedení je třeba posouzení jeho vlivu na životní prostředí. Protože podle Nejvyššího správního soudu tomu tak není, zemské úřady ve vyjednávání pokračují.
Celkem 78 osobám nyní hrozí vyvlastnění jejich pozemků. Energie AG na nich může vedení stavět, na trasu kdykoliv vstupovat nebo na ni vjíždět, v lesích může kácet, uvádí list. „Tím bude vlastnictví silně znehodnoceno," říká Michael Praschma, mluvčí občanské iniciativy 110-kV-Ade.
„Odpor může vlastníky ovšem přijít draho. Kdo v uplynulých měsících smlouvy o služebnosti pozemků podepsal dobrovolně, může počítat s nesrovnatelně vyšším odškodněním. Při vynuceném podpisu se vyplácí jen minimální částky," uzavírají OÖN.

Nemorální nabídka

Podnapilá 34letá řidička zavinila dopravní nehodu, při níž byly 27. dubna 2016 lehce zraněny dvě ženy. Dvěma policistům, kteří věc vyšetřovali, jim nabídla sexuální služby, aby unikla odebrání řidičského průkazu a trestu – měla 1,6 promile. V minulých dnech stanula před soudem v Salcburku za pokus přemlouvání ke zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle obžaloby dvojsmyslnými poznámkami navrhla policistům obchod, z něhož se dalo usuzovat na orální pohlavní styk, píší OÖN. Skutek kajícně doznala. „Je mi to líto, byla to hloupá akce," řekla. Proces skončil odklonem – obviněná musí zaplatit 200 eur soudního paušálu a vykonat 60 hodin obecně prospěšných prací. „S úlevným ,Děkuji´ pak opustila jednací síň," uzavírají OÖN.

Mrtví musí do rakve

Zemřelí musejí být v Bavorsku dál pohřbíváni v rakvích, píše PNP. Zemský sněm odmítl ve středu v Mnichově návrh Zelených na změnu zákona, která by dala lidem nezávisle na jejich náboženském vyznání a světovém názoru víc prostoru pro pohřební rituály, píše PNP. Debata se točila především kolem tradičně „bezrakvových" pohřbívání muslimů.
Státní sekretář ministerstva vnitra Gerhard Eck mínil, že „současný zákon nezakazuje muslimské pohřby", ale poslankyně Zelených Ulrike Goteová opáčila, že to platí jen o muslimech, kteří jsou svolní neuposlechnout předpisy své víry a nechat se pohřbít v rakvi. Podporu Zelení našli v sociálních demokratech. „Povinnost uložení v rakvi je obrovskou překážkou pro ty, kteří se chtějí nechat pohřbít podle svých rituálů," řekl poslanec SPD Arif Tasdelen.